1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bekleviç,Kars'a sandıkla geldi
Bekleviç,Karsa sandıkla geldi

Bekleviç,Kars'a sandıkla geldi

Güçlü Türkiye Partisi (GTP) Genel Başkanı Tuna Bekleviç, on gün aradan sonra geldiği Kars’a bu defa yanında yerel referandum sandığını da getirdi.

A+A-

GTP Kars İl Başkanı Dündar Gültekin ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Bekleviç, “Gerekirse bu sandığı Kars’ın merkezi yerine koyup Ermenistan sınırının açılması için “evet”, “hayır” referandumuna gidilmesini isteyeceğiz:” dedi.

 

Grand Ani Otel’de düzenlenen basın toplantısında ilk olarak GTP Kars İl Başkanı Dündar Gültekin konuştu.

 

Gültekin, GTP Genel Başkanı Tuna Bekleviç’in sadece Kars özelinde durmadığını, Türkiye’yi ilgilendiren meselelerle yakından ilgilendiğini söyledi.

 

Gültekin, Bekleviç’in yoğun siyaseti programına rağmen 10 gün sonra yeniden Kars’a geldiğini ve bu 10 günlük zaman içinde yaşanan gelişmelerle ilgili yapılan eleştiriler ve olumlu gelişmelerden söz edeceğini belirtti.

 

Siyaseti yerinde yapan bir siyasi anlayış içinde olacaklarını da ifade eden Gültekin, “Kars’ın ve ülkemizin Ermenistan sorunu, ülkemizin ulusal çıkarları doğrultusunda değerlendirilecektir. Ülkemizin çıkarlarını her zaman ön planda tuttuk, tutmaya da devam edeceğiz. Sınırların açılmasını yerel referanduma götürmeyi arzuluyoruz. Yerel referandum sandığını da hazırladık. İşin odağına Kars’ı koyduk. Kapıların açılmasıyla Kars ekonomisinin olumlu yönde canlanacağının da inancındayız.” dedi.

 

On gün önce Kars’a geldiğinde teşkilatıyla birlikte Ermenistan sınırını geçerek Arpaçay Nehri (Ahuryan Nehri) üzerinde objektiflere poz veren, Rusya ve Ermenistan’da da gündem oluşturan GTP Genel Başkanı Tuna Bekleviç, bu süre içinde yaşanan gelişmeleri anlattı.

 

Bekleviç, 10 gün içinde ikinci ziyaretini gerçekleştirdiği Kars’a ilk gelişinin 2009 yılında Türkiye-Ermenistan arasında Zürih’te imzalanan iyi niyet protokolünün imzalandığı 12 Ekim’e denk getirdiğini belirtti.

 

12 Ekim 2010 günü Ermenistan sınırına sembolik bir girişimde bulunduklarını ve sınırı geçtiklerini de hatırlatan Bekleviç, bu girişimin bir düşmanlık değil, barış ve kardeşlik taleplerini anlatmak olduğunu ifade etti.

 

Eleştiriler aldıkları gibi olumlu yaklaşımlar aldıklarını vurgulayan Bekleviç, “Şimdi de bu girişimlerimizi bir adım daha ilerlettik ve yerel referandum sandığı getirdik. Bunu Kars şehir merkezine kuralım vatandaş kapının açılmasını isteyip istemediğini “evet”, “hayır” oylarıyla ortaya koysunlar. Biz Kars halkının kapının açılmasından yana oy kullanacağından eminiz.” diye konuştu.

 

Bekleviç şöyle konuştu:

 

“Protokollerin imzalanmasından bir yıl sonra kapı halen kapalıysa bunun altının doldurulması gerektiğine inanıyorum. Aslında bizim sınırı geçmemiş 2’nci Zürih başlangıcıydı. Biz bu çalışmaları da 6 aydır sürdürüyoruz. Bu süre içinde Ermenistan’dan gençler bizi davet etti biz de Erivan’a gittik. 4 gün kaldık. Bu süre içinde 40 STK ile görüşmeler yaptık. Ermeni ve Türk gençlerden oluşan dostluk grubumuzda şu anda 1000 kişiye ulaştı. Aslına bakarsanız sınır fiilen açıktır. Biz İstanbul’dan Ermenistan’a uçukla gidiyoruz. Sınır sadece Kars’a kapalıdır. Bu de Kars’a işsizlik olarak geri dönüyor. TÜİK raporlarına da bu yansıdı. Kars’ın ithalat ve ihracatta ne kadar geri kaldığını görüyoruz. Burada topu tamamen de siyasete atmak istemiyorum. Önemli olan toplumun genel refahıdır.”

 

Kapının açılmasının Azerbaycanlılara olumsuzluk doğurmayacağına da inandığını söyleyen Bekleviç, “Aksine Kafkaslardaki huzur bölgeye kazanım getirir. Kapının açılması Karabağ sorunu için de olumlu olur. Düşmanlıklar sorunlarla çözülmez.” dedi.

 

Ermenistan sınırını geçmelerinden sonra Rus gizli servisinden kendilerine 3 defa yanıt geldiğini de anlatan Bekleviç, “Sınır komutanı bizim sınır geçme girişimimizi “şov” olarak değerlendirince bizde fotoğraflarla ispatladık. Sonra bunlar gidip nehrin derinliğini ölçtüler. Sınır onların bu kadar kafalarına takılıyorsa başka şeylerle ilgilensinler. Biz sınırı gezdiğimizde büyükbaş hayvan dışkılarıyla, çikolatalarla, çöplerle karşılaştık. Bu da sınırdan binlerce insan ve hayvanın geçtiğini gösterir. Bizimle uğraşacaklarına sınır güvenliğinde bunlara odaklansınlar.” şeklinde konuştu.

 

Bekleviç ayrıca, Türkiye’nin komşu ülkelerle ilişkilerini geliştirdiğine dikkat çekerek, BTP olarak buna destek verdiklerini, bunun da gerçek bir vatanseverlik olduğunu söyledi. “Diplomasilerin yurt dışı çalışmaları desteklenmeli” diyen Bekleviç, “komşu komşunun külüne muhtaçtır” atasözünü dillendirdi.

 

Yakın zamanda yeniden Ermenistan’ın Başkenti Erivan’a gideceklerini, Ermenistan Dış İşleri Bakanıyla görüşeceklerini, ardından da Türkiye’ye gelip Dış İşleri Bakanı ve Başbakanla görüşeceklerini, kapının açılması girişimlerini anlatacaklarını belirtti.

 

tuna-ani-otel.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.