1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. ​​​​​​​HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Kars'ta
​​​​​​​HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Kars'ta

​​​​​​​HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Kars'ta

​​​​​​​HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Kars halkı bu çukur ve çamur anlayışını Doğu Ekspresi’ne bindirip Ankara’ya gönderecek.” dedi.

A+A-

Volkan KARABAĞ 

HDP Halk Buluşması Kars’ta HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Kars Belediye Eşbaşkan Adayları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca, İlçe Belediye Eşbaşkan adayları, parti yöneticileri ve vatandaşların katılımıyla bir düğün salonunda yapıldı.

Burada bir konuşma yapan HDP Kars Belediye Eşbaşkan Adayı Şevin Alaca, “Kars’ı değiştirmek, dönüştürmek için yola çıktık. ‘Kars’ın kaderini değiştirmek istiyoruz.’ dedik, bunu da hep beraber yapacağız. Kars’ın umudu Hakların Demokratik Partisi’nde. Seçim günü sizleri sandıkları korumanız konusunda çağrı yapmak istiyorum.” dedi.

HDP Kars Belediye Eşbaşkan Adayı Şevin Alaca Ayhan Bilgen de “Bu seçimle inanıyoruz ki Kars ile birlikte 5’i bir arada istiyoruz. Ya 5’i bir arada alacağız ya bu şehirde hizmet nasıl yapılır, hırsızlık yapmadan, çalmadan, çırpmadan, insanları kamplaştırmadan, ayırmadan, gerçekten katılımcı şeffaf bir yerel yönetim bu şehre yakışır bir biçimde nasıl inşa edilir, bunu hep birlikte göstereceğiz.” diye konuştu.

Kars’ın aynı HDP, HDP’nin de aynı Kars gibi olduğunu söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bu güzel şehirde, Serhad'ın en güzel şehrinde, halklar bahçesinde, kültür bahçesinde, bin yıllardır Türk, Kürt, Türkmen, Gürcü, Azeri, Türkmen, Terekeme; bütün halkların bir arada yaşadığı bu güzel kentte olmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyorum. Bin yıllardır bu kent onlarca kimliğe ve inanca ev sahipliği yapmış. İnsanlık beşiği olan Kars'ın HDP'ye ne kadar benzediğini görüyoruz. Tüm kimlikleri içine alan, kapsayan Kars aynı HDP gibi, HDP Kars’tır; Kars HDP’dir. Kars'a birçok yeri dolaşarak geldik. Şırnak, Hakkari, Van, İstanbul, Mersin… Bu seçim startını özellikle kayyım atanan yerlerden başlattık. İrademizin gasp edildiği, belediyelerimize kayyımların atandığı bir dönemde 31 Mart tarihinde yerel seçimlere gidiyoruz. Yerel seçimlere giderken 'kayyımları Ankara’ya göndereceğiz' dedik. 'Halkımızın iradesini gasp edenlere iyi bir cevap vereceğiz' dedik. Bugün Kars'tayız. Kars’a kayyım atanmadı çünkü Kars belediyesi HDP'nin değildi. Kars'ın mevcut durumu, tekçi bir anlayışın Kars halkına nasıl bir yönetimle hizmet ettiğinin göstergesidir. Dün geldiğimden beri yollara baktım. Yollar çamurdan, çukurdan ve çöpten geçilmiyor. Kars Belediyesi’nin Kars halkına yapmış olduğu hizmete bir kez daha tanık olduk. Buraya hiçbir şekilde hizmet getirmeyen, Kars halkını çöplüğün, sefaletin yoksulluğun, çamurun ve çukurun içerisine mahkum eden bu belediyeye, 31 Mart’ta kenetlenerek, tüm halklarımızla birlikte iyi bir ders vereceğiz.” dedi.

“AKP'nin bakanları sürekli havada gezdiği için Kars'ın çukurlarını, çöplerini bilmezler” ifadesini kullanan Buldan, “Üstelik AKP’nin Ulaştırma Bakanı Karslı. Biz buradan o bakana sormak istiyoruz: şu yolları hiç görmediniz mi? Üstelik Ulaştırma Bakanı’ydınız. Gerçi onlar sürekli havada gezdikleri için, aşağıda neler olduğunu çok bilmezler. Aşağıda yürümedikleri için, sürekli havada uçtukları için, halkımızın nasıl yaşadığını bilmedikleri için Kars'ın yollarını da, çukurlarını da, çöplerini de bilmezler, görmezler.” diye konuştu.

Kars halkının çukurlarda, çöplerin içinde yürürken, Belediye Başkanının makamında çikolata ve kahve keyfi yaptığını ileri süren Buldan, “Peki MHP’li belediye başkanı ne yaptı? Şu anda aldığımız bilgilere göre tam 400 trilyon borç bırakmış durumdadır. Bunun 1 buçuk trilyonu sadece hayvan yemi masrafı olarak gösterilmiş, 1 buçuk trilyon daha belediyenin çikolata ve kahve masrafı olarak gösterilmiş. Halkımız çukurlarda, çöplerin içerisinde yürürken, Belediye Başkanı makamında çikolata ve kahve keyfi yapmış. Bu paraların nereye gittiği belli değil ama bu paraların Kars’a gelmediği çok açıktır. Halkımız bütün bunların hesabını 31 Mart’ta sandıklarda, oylarıyla soracak.” ifadelerini kullandı.

1 Nisan itibariyle partisinin bir vekil kaybedeceğini, ancak Kars’ı çok önemsediklerini kaydeden Buldan, “Tarım ve hayvancılığın da ne durumda olduğunu, özellikle burada yaşayan halkımızın çok iyi bildiğini biliyoruz. Tarım ve hayvancılığın bitirilmesiyle birlikte işçimiz, esnafımız bu ülkeyi yönetenlerin Türkiye’yi, Kars’ı ne hale getirdiklerini görüyorlar. Kars'ın bu hale getirildiğini bildiğimiz için bu dönem farklı bir hamle ile seçim sürecimizi başlattık. Bizden gasp edilenleri geri alacağız. Ayrıca bizim olmayan belediyeleri de bizim yapacağız. Batıda AKP ve MHP’ye kaybettireceğiz. İstanbul’da, Ankara’da, Adana’da, Mersin’de AKP ve MHP’ye kaybettireceğiz. Bizim olmayan belediyeleri; Kars’ı, Muş’u, Bitlis’i de alacağız!  Bu yüzden Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca arkadaşlarımızı Kars halkına ve Kars halkının iradesine teslim etmek için aday yaptık. Ayhan Bilgen gibi vicdanlı bir yoldaşımızı belediye başkanı yapmak için yola çıktık. Biz bir milletvekili kaybedeceğiz ama Kars bizim için çok önemli. Yeter ki Ayhan Başkan ve Şevin Alaca buranın belediye eşbaşkanları olsun ve Kars’ı bu iki arkadaşımız yönetsin. Bu kenti, buradaki tüm kimlik ve inançları, insanların bir arada yaşayabileceği bir kenti Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca'nın yönetmesi için 31 Mart’ı bekliyoruz. Kars'a ilk defa bir kadın eli değecek. Sevgili kadınlar, artık sorunlarınızı direkt Şevin Alaca ile paylaşacağınız bir yönetim olacak. Çünkü biz biliyoruz ki AKP’nin, MHP’nin kadın anlayışı kadını sadece bir oy deposu olarak görmektir. Ancak biz kadınların kendi sorunlarını doğrudan kadın belediye eşbaşkanınıza aktarabileceğiniz bir yönetim olsun istedik. İşte bunun için bu iki güzel insanı aday gösterdik.” diye konuştu.

“Kars halkı bu çukur ve çamur anlayışını Doğu Ekspresi’ne bindirip Ankara’ya gönderecek” ifadesini kullanan Buldan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“AKP Kars’ta aday göstermedi ve MHP adayını destekleme kararı aldı. Bu, Kars’ta yaşayan herkesin oylarının MHP'ye gideceğinin bir göstergesidir. Yani oylarınız ayrımcılığa, çöplüğe gidecek, oylarınız boşa gidecek. Ben biliyorum ki Kars halkı geçmiş dönemlerdeki yönetimlerden artık çok bıktı. 31 Mart’ta bu çukur ve çamur anlayışını Doğu Ekspresi’ne bindirip Ankara’ya gönderecek.  Bugün HDP olarak yapmış olduğumuz seçim çalışmalarımızı hiçbir kanal göstermiyor. Reklam filmlerimizi bile hiçbir kanalın yayınlamadığı bir dönemde, bizler sesimizi ancak sizlerin aracılığıyla herkese ulaştırmaya çalışarak çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın HDP’nin sinevizyonlarını izlese, anlasa kendisinin de HDP’li olacağını iddia eden Buldan, “Biliyoruz ki bu ülkede HDP'nin demokrasiye olan inancı, barışa, kardeşliğe, özgürlüklere olan inancını hazmedemeyenler var. Siyasi iktidar HDP'nin çalışmalarını engellemeye çalışıyor. Sadece bununla da sınırlı kalmıyorlar, gittikleri her yerde yaptıkları bütün mitinglerde partimize her türlü hakareti yapıyor, her türlü iftirayı atmaktan geri durmuyor. Bugün Recep Tayyip Erdoğan gittiği her yerde sinevizyonlarda bizleri gösteriyor. Selahattin Demirtaş'ın, Figen Yüksekdağ'ın, Sezai Temelli’nin, benim ve diğer arkadaşlarımızın konuşmalarını halka gösteriyorlar. Şu açıdan iyi: hiçbir TV bizi vermiyor, Tayyip TV bizi gösteriyor, Türkiye’nin her yerinde! Aslında orada, sinevizyonlarda bizim ne dediğimizi dinlese, belki ileride kendisi de HDP’li olacak. Bunun da farkında değiller. Bazen Kürt düşmanlığı, bazen kadın düşmanlığı üzerinden, bazen de Alevi düşmanlığı üzerinden, toplumun her kesimini hedef haline getiren bir Cumhurbaşkanı var. Kürdistan kelimesini kendisinin söylediğini unuttu. Sezai Temelli'yi hedef haline getirip ‘Kürdistan Kuzey Irak’tadır, buyurun oraya gidin!’ derken bir halkı hedef haline getiren Recep Tayyip Erdoğan’a şunu söylemek istiyoruz: Sana inat hiçbir yere gitmeyeceğiz. Tıpkı Kars’ta olduğu gibi barışçıl, kardeşçe, bütün kesimlerle yaşayacağız. Bunu sana inat yapacağız. Bu ülke bizim ülkemiz, bu topraklar bizim topraklarımız. Kimi kimin ülkesinden kovuyorsunuz? Bu anlayışın bir an önce son bulması ve Türkiye'de tüm halkların bir arada yaşadığı yarınların yaratılmasının tarihi 31 Mart’tır.” dedi.

“Kars’ta 5-0 yapacağız” ifadesini kullanan Buldan konuşmasını şöyle devam etti:

“Ben inanıyorum ki Kars’ta 5-0 yapacağız. Sadece Kars’ı değil, Kağızman’ı, Sarıkamış’ı, Digor’u Dağpınar’ı bütün ilçe ve beldelerimizi de HDP eş başkan adayları kazanacak. Kars halkına inanıyorum. AKP ve MHP’ye iyi bir ders verecek olan Kars halkının zaferini şimdiden kutluyorum.  Bugün Halepçe Katliamı’nın ve Beyazıt Katliamı’nın yıldönümü. 31 yıl önce Halepçe’de 5 binin üzerinde insan yaşamını kaybetti. Yine Beyazıt’ta insanlarımızın yaşamını yitirdiği 16 Mart tarihi Kürt halkının bilincinde büyük bir katliam olarak yerini almıştır. Biz bu katliamı gerçekleştirenleri asla affetmedik. Bu katliamda yaşamını yitirenleri anıyoruz. Ne Halepçe, ne Beyazıt Katliamları unutulur, ne de Roboski Katliamı unutulur. Bu katliamların mutlaka tarih önünde, hukuk önünde hesabı sorulacaktır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.