1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Anı’da Cuma Namazı
Anı’da Cuma Namazı

Anı’da Cuma Namazı

Devlet Bahçeli 1 Ekim’de Ermenistan sınırındaki Anı Harabeleri’nde Cuma Namazı kılacak…

A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye-Ermenistan sınırında bulunan Kars Merkez Ocaklı Köyü bitişiğindeki Anı Harabeleri’nde Cuma Namazı kılmak için 1 Ekim 2010 günü Kars’a gelecek. Bahçeli akşam saat 18.00’de de Kapalıspor Salonu’nda halka hitap ederek seçim startı verecek.

 

Sultan Alparslan’ın 946 yıl önce 1064 yılında Anadolu topraklarına girdiği ve ilk Cuma Namazını kıldığı Fethiye Camii’nde (Katedral Kilisesi) bu kez Devlet Bahçeli ilk Cuma Namazını kılacak.

 

Türk bayrağı dışında hiçbir siyasi partin bayrağının taşınmayacağı ve 2 bin adet Türk Bayrağı’nın dağıtılacağı Anı Harabeleri’ne yerli ve yabancı basın ve medya kuruluşlarının yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Bu nedenle sadece Azerbaycan’dan 10 televizyon kuruluşunun bu namazı takip edeceği öğrenildi.

 

Anı Ören Yeri’nde kılınacak Cuma Namazı için Kars Valiliği, İl kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve İl Müftülüğü’ne izin için dilekçe ile başvuruldu. Namaz nedeni ile su sıkıntısı çekilen Anı Harabeleri’ne ibriklerle su taşınacak.

 

Konu ile ilgili olarak MHP Kars İl Başkanı Oktay Aktaş İl Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

 

Aktaş, “25 Eylül günü MHP’nin genel merkezdeki İl Başkanları Toplantısına katılmıştık. Bu toplantıda Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli, özellikle referandum sonrasında Türkiye’de oluşan siyasi atmosferi değerlendirildiğinde Kars’a çok önem verdiğine değinmişti. Bu nedenle 1 Ekim 2010 Cuma günü Genel Başkanımız Bahçeli Kars’a gelerek Kars’ın Ermenistan sınırında bulunan Anı Harabeleri’nde Fethiye Camii’nde Cuma Namazı kılacak. Önce Ebu Manhuçer Camisinde kılmasını planlamıştık ama Sayın Genel Başkanımız özellikle 16 Ağustos 1064’te Sultan Alpaslan’ın Anadolu’ya ilk giriş noktası olan ve Anı Harabeleri’nde bulunan Fethiye Camii’nde (Katedral Kilisesi) kılmak istedi. Çünkü burada Sultan Alpaslan Anı Harabeleri’ne girdiğinde Haçı indirmişti. Türkiye’de siyasi atmosferin sürekli olarak değiştiği ve yeni bir Türkiye kavramının ortaya atıldığı bir ortamda Kars’a gelmesi ve burada namaz kılması Türkiye’ye ve Dünyaya önemli bir mesaj olacaktır. Sayın Bahçeli ayrıca aynı gün akşam Karsspor Salonu’nda yapacağı toplantıda çok önemli mesajlar verecek. Bu nedenle tüm Karslıları, basın mensuplarını ve Kars dışındaki her kesimi bu programa devam ediyoruz.” dedi.

 

Alparslan’ın torunları olarak Kars’ta yaşadıklarını belirten Aktaş, “Bu ana topraklarımız ne yazık ki başka düşüncenin toprakları olarak algılanıyor. Uluslararası güçler bile burasını böyle görüyor. Tarihi misyonu olan bu bölge ilk fethin noktası olduğu için namaza katılımda fazla olacak. Genel merkezden 50 kişi ve 40 il başkanı da Kars’a gelecek. Bu Cuma namazını hepimiz çok önemsiyoruz. 946 yıl sonra ikinci defa burada Cuma Namazı kılınacak.” diye konuştu.

 

Aktaş, ayrıca MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Kars’tan seçim startını vereceğini de belirterek, buradan başlayan seçim startıyla 2011 yılına kadar 81 il ve 920 ilçeye ulaşılacağını vurgulayarak, “Hem burada kılınacak Cuma Namazı ve seçim startıyla Türkiye’de oluşturulmak istenen alt kimlik imajı kırılacak.” şeklinde konuştu.

 

Anı Harabeleri’nde Cuma Namazı için imam, hutbe ve gerekli şartların da oluşturulacağını belirten Aktaş, imam olarak MHP Belediye Meclis Üyesi emekli din görevlisi Ferit Yenice’nin görevlendirildiğini ifade etti. Müezzinin kim olacağı konusunda henüz bir karara varılmadığını söyleyen Aktaş, Katedral’a ses sistemi kurulacağını, yerlerin temizlenerek halıfleks döşeneceğini, hutbe yapılacağı da vurgulayarak, tespit edilen 21 eksikliğin gününden önce giderileceğini kaydetti.

 

Anı Harabeleri’nde Cuma Namazı şartlarının oluşturulduğuna da dikkat çeken Aktaş, olası bir aksaklık ve izin verilmemesi durumunda bile 1 Ekim 2010 Cuma günü kesinlikle Cuma Namazının kılınacağının altını çizdi. Namaza gelenlerin su sıkıntısı çekmemesi için 5 adet su tankerinin yanında 50 adet su ibriğinin de hazır bulundurulacağını belirten Aktaş, bulgurlu etli pilav ve ayran da dağıtılacağını ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.