1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP’den İtiraza İlişkin Açıklama
HDP’den İtiraza İlişkin Açıklama

HDP’den İtiraza İlişkin Açıklama

Tekrar sayılmasına rağmen HDP'nin kazandığı Kars'ta, MHP'nin seçimlerin iptali için yaptığı başvuruya ilişkin açıklama yapan partinin avukatları, itirazın Kars Belediyesi’ndeki yolsuzlukların kapatılması için zaman kazanmak olduğuna dikkat çekti. 

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars İl Örgütü avukatları Ömer Çapkurt ve Sertaç Çelikkaleli, MHP’nin Kars’ta seçimin iptal edilmesine yönelik Merkez İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı başvuruya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, MHP’nin itirazının temelsiz olduğu ifade edilerek, itirazın Kars Belediyesi’ndeki yolsuzlukları kapatmak için zaman kazanmak olduğuna dikkat çekildi. 

'SANDIK TUTUNAKLARINA YANSIYAN ŞİKAYET YOK'

Avukatlar açıklamada, “MHP'nin seçimin iptaline yönelik itirazı ve gerekçeleri seçim sandık tutanakları, sandık tutanak defterleri ve İlçe Seçim Kurulu’nun sayımı ile bağdaşmamakta, dolayısıyla gerçeği yansıtmamaktadır. Zira dilekçe içeriğine bakıldığı zaman öncelikle her sandıkta MHP’li sandık görevlileri ve müşahitleri olmasına rağmen, sandık tutanaklarına yansıyan bir şikayetleri olmamıştır” ifadelerini yer verdi. 

İDDALAR TEK TEK ÇÜRÜTÜLDÜ

HDP’nin avukatları Çapkurt ve Çelikkaleli’nin MHP’nin seçim iptaline yönelik gerekçelerine tek tek yanıt verdiği açıklamaları ise şöyle: 

* Mahallelerde baskı yapıldığı iddiası gerçek değildir. Hem sandık tutanaklarında böyle bir bilgi yok hem de gün boyu görevli kolluk görevlileri tarafından böyle bir baskının yapıldığına dair bir bilgi bulunmamaktadır. Böyle bir durumda müdahale yetkisi bulunan kolluk hemen müdahale edeceğinden bu iddianın bir gerçekliği yoktur.

* İkinci iddiaları olan cezaevinde oy kullanan hükümlüler iddiası da mümkün değildir. Çünkü hiçbir hükümlünün oy kullanmayacağı hem yasa gereğidir hem de seçmen listesinden hükümlü isimlerinin seçmen olarak çıkması mümkün değildir.

* Yine cezaevi sandığında belediye başkanlığı için oy kullanılamaz. Zira Kars Cezaevi Derecik köyü sınırlarında yer almakta ve ancak İl Genel Meclisi için oy kullanabilir.

* Er ve erbaşlar iddiası da temelsiz bir iddiadır. Erlerin oy kullanması yasak olduğu gibi erbaşlar da eğer seçmen ise oy kullanabilir. Bunların yanında görevli olarak oy kullanacak kişi sayısı merkez için 176 kişidir. Fazlasının oy kullanması mümkün değildir.

* Öğrencilerin oy kullanması iddiası muhtarlık seçimi için bile ileri sürülecek bir iddia değildir. Bu absürt iddianın bir temeli yoktur. Seçmen listesinde ismi olan herkes oy kullanabilir. Ayrıca böyle bir iddia için itiraz süresi 19 Şubat’ta dolmuştur.

* Bu temelsiz itirazın tek amacı zaman kazanmak ve belediye içerisindeki yolsuzluğu örtme çabasıdır. Ayrıca dilekçe hakkının kötüye kullanılması durumu da söz konusudur. Halkımız rahat olsun. Qers ya me ye.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.