1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çimentaş Büyüyor
Çimentaş Büyüyor

Çimentaş Büyüyor

Çimentaş Yönetim Kurulu Başkanı Montevecchi, "Gelecek vadeden sektörlere gireceğiz. İtalya'daki iş hacmimizi geçtik. Bu ülkeye güveniyoruz" dedi.

A+A-

Murat ŞAHİN

Çimentaş ile birlikte 9 yıl önce Türkiye pazarına giren İtalyan Cementir Grubu, yeni yatırımlarla büyümeye devam edecek. 2 yıl içinde 50 milyon euro daha yatırım yapacak olan Cementir, geri dönüşüm başta olmak üzere farklı sektörlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek Türkiye'deki faaliyetlerini geliştirecek. Çimentaş, 60. kuruluş yılını İzmir Arena'da çalışanları ile birlikte kutladı. Sanatçı Işın Karaca'nın da sahne aldığı geceye bine yakın Çimentaş çalışanı eşleri ile katıldı. Şirketlerinin 60. yılını kutlamanın onurunu yaşadıklarını belirten Çimentaş Yönetim Kurulu Başkanı Walter Montevecchi, Türkiye'ye yatırım yapmaktan çok memnun olduklarını söyledi. 9 yıl önce adım attıkları Türkiye'de hızlı bir büyüme gerçekleştirdiklerini ve bugün İtalya'daki iş hacimlerini geçtiklerinin anlatan Montevecchi, ülkenin büyük bir potansiyeli olduğunu belirterek, bu yüzden yatırımlarına ara vermeden devam edeceklerini kaydetti.

 

60. YIL GURURU

 

Çimentaş ve Çimbeton'un ardından Kars, Trakya, Elazığ Çimento fabrikalarını satın aldıklarını, geri dönüşüm sektöründe yeni şirketler kurarak yatırım yaptıklarını ifade eden Montevecchi, "Türkiye'nin en eski sanayi tesisleri arasında yer alan Çimentaş'ın 60. yıl gururunu yaşıyoruz. Bu ülkede yatırım yapmaktan çok mutluyuz. İtalya ile Türkiye'yi karşılaştırdığımızda Türkiye sürekli büyürken. İtalya ve Avrupa'nın yatay bir seyir izlediğini görüyoruz. Bu nedenle bu ülkedeki potansiyeli değerlendirmek istiyoruz" dedi.

 

YENİ FIRSATLAR

 

Yeni iş fırsatlarını sürekli değerlendirdiklerini vurgulayan Montevecchi, başta geri dönüşüm olmak üzere fırsat gördükleri her alanda yatırım yapacaklarını söyledi. 2 yıl önce aldıkları ancak kısa bir süre önce hizmete açtıkları atık bertaraf ve geri kazanım yatırımı olan Süreko A.Ş'yi büyüteceklerini söyleyen Montevecchi, şöyle konuştu: "Bu tesisimize 2 yıl içinde 50 milyon euro daha yatırım yapacağız. Geçen yıl Türkiye'nin en büyük 208'inci firması olduk. Ege Bölgesi'nde de en büyük sanayi kuruluşu sıralamasında 26'ncı sıradayız. Gelecek vadeden sektörlerde yatırımda kararlıyız. İtalya'daki iş hacmimizi şimdiden geçtik. Önümüzdeki dönemde bu iş hacmini daha da artıracağız. Biz Türkiye'nin geleceğine güveniyoruz" diye konuştu.

 

ÇİMENTAŞ ORMANI

 

Çimentaş'ın sosyal sorumluluk projelerine de vakfı aracılığıyla devam edeceklerini ifade eden Montevecchi, öncelikle 4 Ağustos'ta 10 bin ağaçlık bir Çimentaş Ormanı oluşturacaklarını kaydetti. Montevecchi, bundan sonra da farklı projelerle sosyal sorumluluklarını yerine getireceklerini sözlerine ekledi.

 

Türkiye'ye 500 milyon euro yatırdılar

 

İtalyan Cementir Grubu Çimentaş'ı kriz yılı olan 2001 yılında 240 milyon dolar bedelle satın alarak Türkiye pazarına girdi. İtalyan Caltagirone Grubu'na bağlı Cementir, İzmir'deki Çimentaş ve çimbeton ile birlikte Kars, Trakya ve Elazığ Çimento fabrikalarının da sahibi. Bugüne kadar Türkiye'de 500 milyon euro yatırım gerçekleştiren Cementir Grubu, atık bertarafı ve geri kazanım sektörüne de girdi. 20 milyon euro yatırımla Kula'da ilk tesisini kuran Cimentir, 2 yıl içinde bu alanda 50 milyon euro daha yatırım planlıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.