Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arıcılar Dertli
30 Nisan 2010 / 13:33
Şekersiz Kağızman balının satışında sıkıntı çektiklerini dile getiren arıcılar Kaymakam Şuayip Gürsoy’dan destek istediler.

Kars’ın Kağızman ilçesinde şifalı çiçek balının doktorlar tarafından bile tavsiye edildiğini dile getiren arıcılar satış konusunda büyük sıkıntı çektiklerini ifade ettiler. Kağızman Kaymakamından destek isteyen arıcılar, emeklerinin karşılığını alamadıklarını söylediler.

Kağızmanlı aracılar, Kağızman balının özellikleriyle ilgili şunları söylediler:

“Kağızman’ın nefis balı zamanında Osmanlı Saraylarında Padişah sofralarına kahvaltılık olarak gidermiş. Rus Çarları’nın sofralarını süslermiş. Kağızman’da arıcılık büyük geçim kaynaklarındandır. Yaklaşık 200-250 civarında aile geçimini bu yolla temin etmektedir. Kağızman Balı, “Düz Balı” ve “Dere Balı” diye iki kısımda adlandırılır. Düz Balı Kars civarında Paslı yüksekliklerinde oluşan baldır ki bu balın su oranı yüksektir. Donması tez olur. Dere Balı ise sıcak dere yataklarında olgunlaşarak pişkin bir hal alır. Bu balın su oranı çok azdır. Donması kış ortalarından sonradır. Bu bal daha makbuldür. Bal olarak Değirmen Dere köyünün, Karabağ-Terçivan mevkiinin balı meşhurdur. Arıcılık fenni kovanlarla yapılmaktadır.”

Haberi Paylaş : GoogleGoogle, YahooYahoo, FacebookFacebook, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us, RedditReddit

DİĞER HABERLER

GAZETE MANŞETLERİ
Hüryurt Gazetesi
ANKET
Kars isminin "Gazi Kars" olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
Kars isminin Gazi Kars olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
NÖBETÇİ ECZANELER
HAVA DURUMU
Kars
10 / 30 °C
Ardahan
11 / 27 °C
Iğdır
18 / 37 °C
YOL DURUMU
POSTA LİSTESİ
Kars’taki gelişmelerden ve son dakika haberlerden haberdar olmak için ekleyiniz.