1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kars Birinci Faz İller Arasında
Kars Birinci Faz İller Arasında

Kars Birinci Faz İller Arasında

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, AK Parti Adana Milletvekili Vahit Kirişçi, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Hibe Programından yararlanacak iller arasında Kars birinci faz iller arasında ilk sırada, dedi.

A+A-

Kirişçi, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Hibe Programından yararlanacak illerin Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSİH), dışarıya göç veren iller ve kırsal alanların, tarım sektörünün ildeki potansiyeli kriterlerine göre belirlendiğini belirterek, "Bu program dışında kalan illerimiz Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın sürdüreceği kırsal kalkınma desteklerinden faydalanmaya devam edecektir" diye konuştu.

 

Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Hibe Programı (IPARD) kapsamında ilk aşamada; GSYİH'si ortalamanın yüzde 75'in altında olan 43 ilin belirlendiğini, bu iller arasından 23 ilin tarımsal potansiyellerinin değerlendirilmesi sonucu sıralamaya alındığını söyleyen Kirişçi, "Tarımsal potansiyel değerlendirilirken, programın öncelikli sektörleri et, süt, meyve sebze, balıkçılıktır" ifadelerini kullandı.

 

Kirişçi, IPARD Planı'nda potansiyel faydalanıcı olarak tanımlanan işletmelerin sayılarının, ekonomik canlılık düzeyleri, ekonomik performansları, rekabet edebilirlikleri, hem üretim hem de işleme sırasında AB standartlarına ulaşma gereksinimleri ve de kırsal ekonominin çeşitlendirilmesi aktivitelerini gerçekleştirme kapasitelerinin esas alındığını kaydetti.

 

İkinci aşamada GSYİH'si yüzde 75'in üstünde olan fakat tarımsal potansiyeli çok fazla olan 19 ilin daha belirlendiğini ifade eden Kirişçi, üçüncü aşamada ise yukarıda bahsedilen kriterler temelinde yapılan değerlendirme sonucunda belirlenen toplam 42 il içerisinden ilk faz için 20 il ve ikinci faz (2010 - 2013) için de ilave olarak 22 il belirlendiğini vurguladı.

 

Birinci faz iller arasında Kars, Afyon, Amasya, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Konya, Malatya, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Yozgat'ın bulunduğunu söyleyen Kirişçi, ikinci faz iller arasında ise Ağrı, Aksaray, Ankara, Ardahan, Aydın, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Elazığ, Erzincan, Giresun, Karaman, Kastamonu, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Uşak'ın bulunduğunu bildirdi. Kirişçi, "Yatırımların öncelikli alanlara yapılmasını sağlamak ve programdan azami fayda sağlayabilmek amacıyla Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Hibe Programı'ndan (IPARD) yararlanacak iller üç kriter doğrultusunda belirlenmiştir. Bu program dışında kalan illerimiz Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın sürdüreceği kırsal kalkınma desteklerinden faydalanmaya devam edecektir" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.