1. HABERLER

  2. TURİZM

  3. Harakani Türbesi'nin kitabesi temizlendi
Harakani Türbesi'nin kitabesi temizlendi

Harakani Türbesi'nin kitabesi temizlendi

Kars Valisi Türker Öksüz’ün talimatıyla Anadolu’nun ilk Alpereni Ebü'l Hasan Harakani Türbesinin kitabesi temizlendi.

A+A-

Volkan KARABAĞ 

Mevlana, Yesevi ve Nakşibendi'nin manevi hocası ve Mevlana’dan 200 yıl önce yaşamış olan Ebü'l Hasan Harakani’nin Kars'ta bulunan türbesini ziyaret etmek için 81 ilden ve yurt dışından çok sayıda insan Kars’a gelerek Harakani türbesini ziyaret ederek dilekte bulunuyor.

Selçukluların Anadolu'ya girişini kolaylaştırmak için yola koyulan ve 1033 yılında Kars’ta bulunan Yahniler Dağında düşmana karşı savaşırken şehit düşen Ebü'l Hasan Harakani Hazretleri'nin türbesi her gün yüzlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ederek dua ediyor.

Kars Kalesi'nin altında bulunan Ebü'l Hasan Harakani Türbesi’ni ziyaret edenler, burada tutulan dileklerin yerine geldiğini belirtiyor. Harakani Türbesi’ni ziyaret etmek için gelenler daha sonra sırasıyla Kars Kalesi, Havariler Kilisesi ve Ani Harabeleri’ni gezerek Kars’tan ayrılıyor.

Kars Valisi Türker Öksüz bakımsız kalan kitabenin temizlenmesi ve bakım yapılması için geçtiğimiz gün talimat vermişti. Vali Öksüz’ün talimatları üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Erzurum Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü uzmanları tarafından Kars İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay’ın koordinesinde Harakani Türbesinin kitabesi temizlenerek bakımı yapıldı.

 “Ebü'l Hasan Harakani Türbesi”

Kars ili, Merkez Kaleiçi mahallesi, Ozanlar sokakta yer alan bugünkü Evliya Camiî külliyesi içerisindeki Ebû'l Hasan Harakâni türbesi şehit olduğu 1033 yılından 31 yıl sonra Kars’ın Alpaslan tarafından fethedilmesi sırasında yapılmıştır. Yüzyıllar içerisinde türbe bazı değişikliklerle günümüze kadar ulaşmıştır. 1998 yılına kadar Evliya camiî bahçesinde tüf taşından basit örgü sistemi ile yapılan dörtgen bir yapı içerisinde bulunan türbe bu tarihte Evliya camiî'nin restorasyonu sırasında basit yapılı duvarlar kaldırılarak Evliyanın sandukası ahşap çerçeve içerisine alınmış ve kabrinin bulunduğu alana kubbeli bir şadırvan yapılmıştır. Türbenin giriş kapısında bulunan 1617 tarihli Osmanlıca kitabede kubbeli şadırvanın giriş kapısına orijinal hali ile yerleştirilmiştir. Bu kitabe Mehmet DERVİŞ Paşa tarafından Hicri 1026 Miladi 1617 tarihinde yaptırılmış olup, Osmanlıca “ Hak nasip etti yapıldı merkad-i nev gülzar. Ebul Hasan Harakan şeyhi yattuğu bu yerdir ” anlamındadır. Evliya camii külliyesindeki kubbeli şadırvanın içerisinde Ebû'l Hasan Harakâni’ye ait türbenin etrafında 21 adet mezar daha bulunmaktadır. Bu mezarlardan birisi 1767 yılında Kars Beylerbeyi Kethüda Mehmet Paşaya ait Kars’taki tek kavuklu mezardır. Diğer bir mezar ise 1877-78 Osmanlı-Rus savaşı sonrası Kars’ın 40 yıllık Rus işgali sırasında şehirdeki Ermeni ve Rus baskılarına karşı Türk ahaliyi eğiterek Kars’tan göç etmelerini önleyerek şehrin Türk nüfusunu korumak için mücadele veren Evliya camisinin o tarihteki imamı Hafız Kurban Efendiye ait mezardır. Ebû'l Hasan Harakâni türbesi ve Evliya camiî külliyesi Vakıflar Genel Müdürlüğünün mülkiyetinde olup, Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıkların Koruma Bölge Kurulunun 09.05.1990 tarih ve 227 sayılı kararı ile tescil edilerek koruma altına alınmıştır. Türbenin giriş kapısındaki 1854 tarihli Osmanlıca kitabede; Hak nasib itdi de yapıldı Merkad-i nev gül’zâr Bû’l-Hasen Khrkanî Şeyh’ün yatduğıdur bu mezâr. Ol Muhammed-Dervîş itdi bu makamı böyle hoş Evliyânun aşkına olsun fedâ cânlar hezâr. Her Murâd hâsıl olur sıdk-ile bunda ey dede Her kim ihsân eyliye bulunur derdine izâr. İncidenler bu makamı incidiser o Hakkı Çün “ihâninü ihânu’l-Lah” Kelâmunda yazar. Târih ün-Nebî-i birden Yûsuf Mollâ dedi Bâş ed în-sâl sitte vü ‘ışrîn hezâr (1026-1617)

harakani-turbesinin-kitabesi-temizlendi-(1).jpgharakani-turbesinin-kitabesi-temizlendi-(4).jpgharakani-turbesinin-kitabesi-temizlendi-(2).jpgharakani-turbesinin-kitabesi-temizlendi-(3).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.