1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Damızlık Gebe Düve İthal Edilecek
Damızlık Gebe Düve İthal Edilecek

Damızlık Gebe Düve İthal Edilecek

Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında desteklenen büyükbaş hayvancılık ve damızlık amaçlı sığır işletmesi yatırımlarında, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan izin alınmak kaydıyla damızlık gebe düveler ithal edilebilecek.

A+A-

DAP kapsamındaki illerde etçi ve kombine ırklarla kurulacak damızlık sığır işletmesi yatırımlarının desteklenmesine ilişkin uygulama esasları tebliğinde değişiklik yapılmasına dair tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yayımlanan tebliğe göre DAP kapsamındaki Kars, Erzurum, Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Elazığ, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Malatya, Muş, Tunceli ve Van'da büyükbaş hayvancılık işletmeleri ile etçi ve kombine ırklarla kurulacak damızlık amaçlı sığır işletme yatırımlarında, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan izin alınması şartıyla damızlık gebe düve ithal edebileceği bildirildi.

 

Damızlık belgesine veya saf ırk sertifikasına sahip, Bakanlığın ithalatına izin verdiği ülkelerden ithal edilen en az 3 aylık gebe olan damızlık gebe düvelerin birim fiyatı, TİGEM'in her yıl için belirlediği satış bedeli dikkate alınarak, Merkez Proje Değerlendirme Komisyonu tarafından proje uygulama yılı başlangıcında belirlenecek. Bakanlık tarafından 2010 için programa alınmış projelerde desteklenecek gebe düvenin birim fiyatı, TİGEM tarafından 2010'da belirlenen satış bedelinin yüzde 80'ini geçemeyecek şekilde saptanacak. Yatırımcı, satın alacağı damızlık gebe düveleri Bakanlıktan izin almak şartı ile ithal yolu ile de temin edebilecek. Uygulama projesinde yer alan temin planında, hibeye esas olan yatırımların tamamlanma tarihi ek süreyi geçmeyecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.