1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ÇETKODER Denetleyecek
ÇETKODER Denetleyecek

ÇETKODER Denetleyecek

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Ramazan fırsatçıları için 75 ilde 3’er kişilik gönüllü özel ekip kurdu.

A+A-

NERELER VE HANGİ YERLER DENETLENECEK

 

Kurulan ekipler Ramazan ayı boyunca bulundukları yerde açıkta satılan gıda maddelerini, İftar çadırlarını, Açık büfe yiyecekleri, Et ve et ürünlerini, Süt ve süt ürünlerini, Ekmek ve patiseri ürünlerini, Satışa arz edilen sebze ve meyve ürünlerini, Tatlı, pasta, şekerleme ürünlerini, Halka arz edilen her çeşit baharatı, aktariyeyi kontrol edip denetleyip, eksik ve hatalı görüleni, yasaya uygun olmayanı, sağlıklı koşulları taşımayanlar hakkında yasal işlem yapılmasını sağlayacak.

 

DENETİM YAPILACAK İLLER

 

Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Erzincan, Osmaniye, Hatay, Bingöl, Kayseri, Karaman, Niğde, Aksaray, Antalya, Isparta, Burdur, Kırşehir, Çankırı, Bolu, Denizli, Bursa, Zonguldak, Rize, Trabzon, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Diyarbakır, Bitlis, Kilis, Edirne, Mersin, Afyon, Adana, Gümüşhane, Düzce, Giresun, Malatya, Nevşehir, Sakarya, Tokat, Trabzon, Yozgat, Mardin, Kırklareli, Samsun, Karabük, Kocaeli, Konya, Uşak, Manisa, Eskişehir, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Amasya, Edirne, Batman, Bartın, Muş, Sakarya, İstanbul, Ankara, İzmir, Siirt, Kastamonu, Kocaeli, Karabük ve Muğla

 

RAMAZAN FIRSATÇILARINA GÖZ AÇTIRMAYACAKLAR

 

ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş, Ramazan ayının gelmesi ile Ramazan fırsatçılarının hızla artış gösterdiğini hatırlatarak vatandaşları uyardı. Tüketici vatandaşlara, “Açıkta ulu orta satılan yiyecek ve içecekleri tüketmeyin. Sonrasında çeşitli hastalıklarla boğuşan siz oluyorsunuz. Açıkta satılan çok sayıda yiyecek gıda maddesi özellikle şu yaz aylarında bakteri oluşturuyor. Tüketiciler aldanmasınlar. Açıkta satılan malları almasınlar” dedi.

 

DENETİM EKSİKLİĞİ VAR

 

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, Tüketicilere ne söylesek, ne desek, nasıl bir açıklama yapsak o yerli değiller. Çok yanlış. Yiten giden kendi sağlıklı yaşamları. Farkında değiller. Merdiven altı tabir edilen kaçak göçek korsan çalışanların ürettikleri ve nasıl ürettikleri belli olmayan gıda maddelerini tükettiklerini bilmiyorlar. Yazık. Bu işle ilgili devlette denetimi arttırmıyor. Özellikle Belediyeler denetim yapmıyorlar. Tarım müdürlüğü yetkilileri, sağlık müdürlüğü yetkilileri, belediyeler ve kolluk kuvveti ortak hareket edip halkın sağlığı ile oynayanlara dur demeli" dedi.

 

TÜKETİCİLER UYARILDI

 

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği Genel Başkanı Mustafa Göktaş, "Kaynağını bilmediğiniz yiyecek ve içecekleri tüketirken dikkatli olun. Tuvalete gittikten sonra ve yemek yemeden önce mutlaka ellerinizi yıkayın. Açıkta satılan, çiğ tüketilen, pişirilmemiş ya da az pişirilmiş gıdalar, klorlanmamış musluk suları, bu tür kirli sulardan elde edilmiş buz kalıplarını tüketmeyin. Beklemiş yemekleri yemeyin, yeni ve iyi pişirilmiş sıcak yemekleri seçmeye özen gösterin. Görünümü kötü olan yiyecekleri tüketmeyin. Güvenirliliğinden emin olmadığınız açıkta satılan dondurma ve tatlı ve tatlı ürünlerini tüketmeyin. Kirletilmiş bölgelerde yakalanan balıkları deniz ürünlerini veya az pişmiş deniz ürünleri yemeyin. Sebze ve meyveleri kabuğu soyulmadan, çiğ olarak yemekten kaçının. Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri tüketmeyin. Eğer bulunduğunuz yerdeki içme suyunun güvenirliliği ile ilgili bir kuşkunuz var ise, yiyeceklerinizi yıkamadan veya dişlerinizi fırçalamadan önce kullanacağınız suyu mutlaka kaynatın yada şişe sularını kullanmayı tercih edin" dedi.

 

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “Tüketicilerimiz çok dikkatli olsunlar. Piyasada insan sağlığını hiçe sayan, yaşamımızı alt üst eden zihniyete sahip bir kitle var. ÇETKODER olarak kurduğumuz gönüllü denetim timleri bu gün itibari ile 75 ilde 30 gün boyunca çarşı pazar gezip denetim yapacaklar. Elde ettiğimiz verileri ilgili ve yetkili makamlarla paylaşacağız ve bunların cezalandırılmalarını sağlayacağız. Yürürlükte 4077 sayılı Tüketiciyi koruma kanunu var. Gıda yönetmelikleri ve ilgili mevzuat var. Ayrıca Kabahatler kanunu var. Tüm kanunların uygulanması ve işlemesi için bir gayret sarf edeceğiz. İnsanlarımızı da bu hususta duyarlı olmaya çağırıyoruz. Yetkili ve ilgiliye yardımcı olsunlar” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.