1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Selçuk şehit ve gazi yakınlarıyla yemekte bir araya geldi
Bakan Selçuk şehit ve gazi yakınlarıyla yemekte bir araya geldi

Bakan Selçuk şehit ve gazi yakınlarıyla yemekte bir araya geldi

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Kars’a gelen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, şehit ve gazi yakınlarıyla yemekte bir araya geldi.

A+A-

Volkan KARABAĞ  

Düzenlenen yemek öncesi bir konuşma yapan Bakan Selçuk, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferini tebrik ederek, “Çanakkale Deniz Zaferimizin 104. Yıl Dönümünün arifesindeyiz. Bu vesileyle aziz milletimizin 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferini tebrik ediyorum.  Çanakkale ruhunu besleyen, beyaz kefeniyle savaş meydanına çıkan muzaffer komutan Sultan Alparslan ve ordusunun ruhudur. Bu ruh Anadolu’yu bize yurt kılmak için Kars’ta düşmana karşı savaşırken şehit olan Ebu'l-Hasan el-Harakâni’nin ruhudur. Bu ruhu yaşatmak için Malazgirt’te, Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, Kurtuluş Savaşı’nda, Doğu ve Güneydoğu’da, El Bab’ta, Afrin’de, 15 Temmuz hain darbe girişiminde bu toprakları bizlere vatan kılmak için canlarını feda eden tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Kahraman gazilerimizden Allah razı olsun diyorum. Kıymetli şehit ve gazi ailelerimize sabırlar diliyorum. Bu toprakların hikâyesini yazanlar, bu topraklara kanlarıyla can verenler milletimize Anadolu'nun kapılarını açtı. Gazi milletimiz Malazgirt’te Alparslan oldu, Çanakkale'de Seyit Onbaşı, Sarıkamış’ta Nihat binbaşı, 15 Temmuzda Ömer Halis Demir oldu. Şehadete yürüyen aziz milletimiz vatan için çok bedeller ödedi, nice zorluklara, acılara göğüs gerdi. bizler “vatan nedir?”, “vatan uğruna şehit olmak nedir?” bunu çok iyi biliyoruz." dedi.

Bakan Selçuk konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Özgürlüğüne âşık bir milletimiz var hamdolsun.

Tarihin hiçbir döneminde baskıya boyun eğmemiş, esarete rıza göstermemiş bir milletiz.

Bu uğurda aziz milletimiz; bu topraklarda Bayrak inmesin, ezan susmasın diye nice şehitler verdi.

 Analar kınalı kuzularını, Mehmetlerini bu şuurla “vatan sağ olsun” diyerek şehadete uğurladı. Ve bizlere yüreğimizde ve omuzlarımızda taşıyacağımız Vatan bıraktılar.

Kendini tarihe adayan, şehit ve gazilerimiz bu toprakların mayasıdır, tapusudur.

Birlik ve beraberliğimizin, ittihadımızın yegâne teminatıdır. Terör örgütleriyle, 15 Temmuz darbe girişimiyle bu ülkeyi zayıflatmaya, bölmeye çalışanlara en güzel cevabı aziz şehitlerimiz, kahraman gazilerimiz verdi.

Cesareti ve imanıyla milli iradeye sahip çıktı. Bugün bizlere düşen bu ülkeyi hep birlikte milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak, çalışıp üreterek daha ileri seviyelere taşımaktır.

Burada en büyük saygıyı, hürmeti elbette çok değerli şehit yakını, gazi ve gazi yakını ailelerimiz hak ediyor.

Bu anlayışla şehit yakınlarımız ve gazilerimiz için her zaman pozitif ayrım yaparak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Şehit yakınlarına tanınan istihdam hakkını 1’den 2’ye çıkardık.

Yaptığımız düzenlemeyle daha önceden istihdam hakkı bulunmayan vazife ve harp malullerinin de istihdam hakkından faydalanmalarını sağladık.

İstihdamda 45 yaş şartını kaldırdık. Daha önceden yılda iki defa yapılan atamaları süresiz hale getirdik. Hak sahiplerini bekletmeden atamalarını gerçekleştiriyoruz.

2002 yılına kadar 6 bin 315 vatandaşımıza istihdam hakkı sağlanmışken,

AK Parti Hükümetlerimiz döneminde 35 bin yakını, gazi ve gazi yakınımızın kamu kurumlarında istihdamını sağladık.

1996 yılından bugüne kadar toplamda 41 bin 149 şehit yakını gazi ve gazi yakınımızı istihdam ettik.

Eğitim, konut kredisi desteği, ücretsiz seyahat hakkı gibi daha birçok konuda ekonomik ve sosyal imkânlardan yararlanmalarını sağladık.

Şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımıza daha iyi hizmet sunmak, refah seviyelerini yükseltmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmıyoruz.

100 yıl değil 1000 yıl da geçse şehitlerimizin aziz hatıralarını her yerde yaşatmaya, şehit yakını ve gazilerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Şehitlerimizin emanetlerine ve gazilerimize bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Türkiye bugünlere sizlerin sabrı, cesareti ve fedakârlığı ile geldi.

Hiç kimsenin Türkiye’nin 2023 hedeflerine yürüyüşünü durdurmasına izin vermeyeceğiz.

Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın liderliğinde güçlü ve müreffeh Türkiye’nin temellerini atmaya devam edeceğiz.

Demokrasimizin, milli iradenin sahibi sizlersiniz.

İnşallah demokrasimizi ve milli iradeyi güçlendirerek 31 Mart yerel seçimlerinden de büyük bir zaferle çıkacağız.”

Düzenlenen yemeğin ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kars Valisi Türker Öksüz, AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç ve ilgili birim müdürleri Ebu'l-Hasan Harakâni Türbesini ziyaret ederek dua etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.