Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Digor Beş Kiliseler Yıkılıyor...
10 Eylül 2011 Cumartesi 07:35
Kars'ın Digor İlçesi'nde bulunan "Beş Kiliseler" bakımsızlık ve ilgisizlikten dolayı yıkılıyor.

Ani Antik Kentin yaklaşık 25 kilometre güney batısında ve Digor ilçe merkezine 5 kilometre mesafede, üç kaya çıkıntısı üze-rine kurulu bulunan "Beş Kiliseler"den sadece günümüzde kalan Aziz Sarkis Kilisesi de çobanların ve define arayanların mekanı haline gelmiş.

Kars'ın sayılı turisttik alanlarından biri olan ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği kilise kısa süre içerisinde önlem alınmaz ise diğer 4 kilise gibi yıkılarak tarihin karanlıklarına gömülecek.

İçerisi hayvan barınağı haline gelmiş kilisenin duvarları yıkılmış, taşları sökülerek vatandaşlar tarafından götürülmüş ve götürülmeye devam ediliyor. Hiçbir güvenlik önlemi alınmayan Beş Kiliseler adeta kaderine terk edilmiş.

"BEŞ KİLİSELER" HAKKINDA :

Digor'da bulunan Beş Kiliseler, toplamda, hepsi kubbeli ve özenle kesme taştan yapılmış beş kilisesi varmış. Bunlar: Aziz Karapet, Meryem Ana (Surp Astvatsatzin), Aziz Stefanos, Aziz Krikor ve Aziz Sarkis Kiliseleri imiş.Günü-müzde sadece Aziz Sarkis Kilisesi kalmıştır.

Kiliselerin, manastırın kuruluşuna ve yahut kiliselerin inşasına ilişkin tarih ve şeraite ışık tutacak yazıtları yoktur. Manastır, 13'üncü yüzyıl Moğol istilasından sonra terk edilmiştir.

1878'de, Kars bölgesinin Rus yönetimine geçmesiyle Beş Kilise, Ermeni Kilisesi'ne devredilmiştir. Binalar onarılmış, manastır yeniden ibadete açılmıştır. Keşiş ve hacılar için konaklama imkanı düzenlenmiştir. Bunlar, en büyük çıkıntının kenarına, aşağıdaki vadinin içindeki nehrin yanına ve de Aziz Sarkis Kilisesi'nin kuzeybatısına inşa edilmiştir.

Haberi Paylaş : GoogleGoogle, YahooYahoo, FacebookFacebook, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us, RedditReddit

DİĞER HABERLER

GAZETE MANŞETLERİ
Hüryurt Gazetesi
ANKET
Kars isminin "Gazi Kars" olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
Kars isminin Gazi Kars olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
NÖBETÇİ ECZANELER
HAVA DURUMU
Kars
12 / 30 °C
Ardahan
12 / 28 °C
Iğdır
19 / 38 °C
YOL DURUMU
POSTA LİSTESİ
Kars’taki gelişmelerden ve son dakika haberlerden haberdar olmak için ekleyiniz.