1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Süt üreticilerine destek
Süt üreticilerine destek

Süt üreticilerine destek

Avrupa Birliği'nin (AB) desteğiyle başlayacak 21.6 milyon Euro'luk toplam bütçeye sahip hibe programı kapsamında süt üreten tarımsal işletmelere azami 1 milyon Euro hibe verilecek. Proje için başvurular 30 Kasım'a kadar yapılabilecek.

A+A-

AB'nin desteğiyle başlayacak hibe programı kapsamında, süt üretimi yapan tarım işletmelerinin modernizasyonu, teknolojik ekipman alımı, süt sağım ve depolama odasının yapımı veya yenilenmesi gibi alanlarda destek verilecek. Toplam destek bütçesi 21 milyon 618 bin 667 Euro olan hibe programından Afyonkarahisar, Isparta, Samsun, Amasya, Kahramanmaraş, Sivas, Balıkesir, Kars, Şanlıurfa, Çorum, Konya, Tokat, Erzurum, Malatya, Yozgat illeri yararlanabilecek. Hibe miktarı asgari 15 bin euro, azami 1 milyon Euro olduğu projeye son başvurular 30 Kasım'a kadar yapılacak.

 

EN AZ 10 SÜT İNEĞİ OLAN DESTEK PROGRAMINDAN YARARLANABİLECEK

 

En az 10 en fazla 100 süt ineği ve en az 50 en fazla 300 koyunu veya keçisi olan üreticiler hibe programından yararlanmak için başvuru yapabilecekler.

 

Hibe programı kapsamında uygun yatırım kalemleri şöyle:

 

"-Ahırların yapımı, genişletilmesi ve modernizasyonu,

-Tarımsal tesislerin, depoların, makine hangarının, süt sağım ve depolama odasının yapımı veya yenilenmesi,

-Silaj işleme ekipman ve makineleri,

-Yem hazırlama, işleme ve dağıtım sistemleri ve depoları,

-Süt ürünleri işleme tekniklerinin geliştirilmesine yönelik ekipmanlar,

-Gübre işleme, depolama ve arıtma yatırımları,

-Sulama sistemleri,

-Hayvan taşıma ekipmanları ve tesisleri (tartım, dezenfeksiyon vb.),

-Bilişim teknolojileri ve yazılım gibi Teknolojik ekipmanların alımı (sürü yönetimi, süt kayıt sistemi, genel çiftlik yönetimi)"

 

İLK ÖDEME 4 AY İÇİNDE TAMAMLANMALI

 

Hibe programı kapsamında, harcama tutarı 250 bin euroya kadar olan projelerde ve 250 bin Euro üzerinde olup tek taksit olan projelerde, projenin en fazla 4 ay içerisinde tamamlanması gerekiyor. Proje uygun harcama tutarı 250 bin Euro üzeri olan ve taksitlendirme yapılan projelerde uygulama dönemi 4 aydan uzun olsa bile, ilk ödeme talep paketinin, projenin uygulanmaya başlandığı tarihten itibaren ilk 4 ay içersinde İl Koordinatörlüğüne ibrazı gerekecek.

 

40 YAŞIN ALTINDAKİ ÇİFTÇİLERE KAMU KATKISI YÜZDE 65 OLACAK

 

Yüzde 50 destek hibe alınan projelerde 40 yaşın altında olan genç çiftçilerin sahip olduğu tarımsal işletmelere yatırımlar için kamu katkısı yüzde 55, başvuru sahibi katkısı yüzde 45 olarak belirlendi. Dağlık alanlardaki tarımsal isletmelere yatırımlar için kamu katkısı yüzde 60, başvuru sahibi katkısı yüzde 40 olacak. Destek kararı alındığında 40 yaşın altında olan genç çiftçilerin sahip olduğu dağlık alanlardaki tarımsal işletmelere ait yatırımlar için kamu katkısı yüzde 65, başvuru sahibi katkısı yüzde 35 olarak tespit edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.