1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KGC Başkanı Ercüment Daşdelen: “Hocalı’da katledilenlerin çığlıkları hala yankılanıyor”
KGC Başkanı Ercüment Daşdelen: “Hocalı’da katledilenlerin çığlıkları hala yankılanıyor”

KGC Başkanı Ercüment Daşdelen: “Hocalı’da katledilenlerin çığlıkları hala yankılanıyor”

Kars Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı Ercüment Daşdelen, Hocalı soykırımının 31’inci yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

A+A-

Kars Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Avrasya Medya ve İletişim Konfederasyonu ve Türk İnternet Medya Birliği Kars İl Başkanı Ercüment Daşdelen, "Ermeni çeteleri, Hocalı soykırımını dünyanın gözü önünde yapmıştır" dedi.

Başkan Daşdelen, medeniyetlerin gözü önünde işlenen söz konusu soykırımın akıllardan silinmeyeceğini belirtti.

Azerbaycan Türk’ü yaşlı, kadın, çocuk demeden soydaşlarımızın katledildiği bu insanlık dışı saldırının, başta Kardeş Azerbaycan halkı olmak üzere tüm Türk halkının yüreğinde derin bir acı bıraktığını ifade eden Daşdelen, “Amerika, Fransa, Hollanda, İngiltere ve Almanya’nın Hocalı katliamında gözlerine perde mi indi? Yoksa o an gözleri görmüyor muydu? Asıl dehşet ‘medeniyim’ diyen milletlerdedir. Ermeniler’in asılsız iddialarını soykırım sayacaksınız, Hocalı soykırımını görmeyeceksiniz. Bu çifte standarttır. Hocalı soykırımının üstünden bin yılda geçse unutulmayacaktır” dedi.

Takvimlerin 26 Şubat 1992’yi gösterdiğinde tarihe kara bir leke olarak düşecek olan olayın tam da o gün yaşandığına dikkati çeken Daşdelen, “Soykırımın üzerinden yıllar geçti fakat unutulmadı. Hocalı Katliamının yıl dönümünde, tüm öldürülenler tekrar hatırlanıyor. Azerbaycan resmi kaynaklarına göre, 1992 yılında Ermeni güçleri 25 Şubatı 26 Şubat’a bağlayan gece Hocalı kasabasının giriş ve çıkışını kapadılar. 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 Azerbaycan Türkü vahşice öldürüldü, toplam 487 kişi ağır yaralandı. Sekiz aile tamamen yok oldu, 487 kişi sakat kaldı ve bin 275 kişi esir alındı. Esir alınanlardan 68’i kadın ve 28’i çocuk toplam 150 kişinin yaşayıp yaşamadığı belli değildir. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katliamını Dağlık Karabağ Savaşı içerisinde yapılan en büyük katliam olarak niteledi. Azerbaycan Parlamentosu katliamın "soykırım" olduğunu ilan etti” diye konuştu.

Ermenistan’ın çeyrek asırdır işgal ettiği Azerbaycan topraklarından bir an önce çekilmesi yönündeki çağrılarını, bu Hocalı katliamı vesileyle bir kez daha tekrarladıklarına vurgu yapan Başkan Daşdelen, “Her zaman olduğu gibi, önümüzdeki dönemde de, bu haklı davada Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Sözde soykırım iftiralarıyla Türk milletine çamur atmayı ilke edinen Ermeni çeteleri, Hocalı soykırımını dünyanın gözü önünde yapmıştır. Yapanlar belli, göz yumanlar belli, kamera çekimleri, fotoğraflar ortada. Buna rağmen dünya hala sessizlik içinde. Katliamın sorumluları yargı önüne çıkarılmadı. Katliamın siyasi sorumluları ise kendi vicdanları ile hesaplaşmak yerine Avrupa ve Amerika’da parlamentolarda Türklerin soykırım yaptığına yönelik kararlar çıkarmaya çalışıyorlar. Hocalı’da katledilenlerin çığlıkları hala yankılanıyor ve kendine insanım diyenlerin vicdanları hala sızlıyor. Bir kez daha vurgulama ihtiyacı duyuyoruz; Türk, yok edilmeye, soykırıma uğramaya ve sessiz kalmaya mahkum bir milletin adı değildir. Türk, insanlığın, ahlakın, faziletin ve doğruluğun bütünleştiği bir milletin adıdır. Türk milleti tarihin hiçbir döneminde soykırım gibi bir insanlık suçu işlememiştir. Ancak; arkasını her döndüğünde emperyalist güçlerin güdümündeki soysuzların katliamına maruz kalmıştır. Hocalı da bunun en acı örneğidir. Unutulmamalıdır ki, zulüm asla payidar kalmayacaktır. Hocalı soykırımını ne unutmamız ne de unutturmamız mümkündür” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.