1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kars’ta Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlandı
Kars’ta Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlandı

Kars’ta Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlandı

Kars’ta 29 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

A+A-

Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası tarafından düzenlenen etkinliğe, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Kars İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Altıntaş, Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ödül ile veterinerler ve aileleri katıldı.

Burada açıklamalarda bulunan Başkan Ödül "Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) tarafından 2000 yılından beri Nisan ayının son cumartesi günü olarak ilan edilen "Dünya Veteriner Hekimler Günü" her yıl belirlenen farklı bir tema ile kutlanmaktadır.2023 yılının teması “Veteriner Hekimliğinde Çeşitliliği, Eşitliği Ve Kapsayıcılığı Teşvik Ederek Veteriner Hekimlerin Refahını Arttırmak. Adalet Ve Eşitliği Savunacak, Farklılıkların Olduğu Bir Dünyada Eşitlik!”dir.

Belirlenen tema ile Veteriner Hekimlerin sorumluluk alanlardaki tüm çalışmalarına kamuoyunun dikkatinin çekilmesi amaçlanmaktadır. Altı kıtada sayıları 1.7 milyonu bulan Veteriner Hekim tarafından 23’ncü kez kutlanacak olan Dünya Veteriner Hekimler Günü, Veteriner Hekimler için onur, gurur ve mutluluk kaynağı olmakla birlikte, meslektaşlarımızın mesleklerini icra ederken yaşadıkları zorlukları, özlük hak kayıplarını kamuoyuna ifade etmeleri için de bir fırsat yaratmaktadır.

Ancak, ülkemizde 6 Şubat’ta yaşanan deprem afeti sonucu kaybettiğimiz vatandaşlarımız, meslektaşlarımız ve öğrencilerimiz nedeni ile bu yıl Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlama değil bir dayanışma ve anma etkinliği olarak planlanmıştır.  Bu vesile ile kayıplarımızı tekrar saygı ve rahmetle anıyor, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Yine mezbahada tüketime uygun olmayan gıdanın imhasını istediği için geçtiğimiz yıl 25 Nisan 2022 tarihinde görevi başında şehit edilen meslektaşımız Veteriner Hekim Volkan LALE’nin acısını hala derinden hissediyor ve saygıyla anıyoruz. 

 “Hekim” kelimesinin etimolojik olarak hakim, hakem kelimeleri ile aynı kökten gelir ve anlamı hikmet, hüküm sahibi olmak, bilge olmaktır, doğruyu yanlıştan ayırt edebilmektir. Hekim hastasının iyiliği için mevcut durum ve kuralları etraflıca düşünerek, akıl ve deneyim süzgecinden geçirerek hastası için neyin en doğru olduğu hükmünü verendir. Veteriner Hekimlik geçmişi M.Ö. 2000 yıllarına dayanan tarihin en eski ve aynı zamanda en köklü mesleklerinden biridir. Veteriner hekimler; hayvan sağlığı, refahı, ıslahı, salgın hastalıklarla mücadele ve koruyucu hekimlik gibi çalışmalarla hayvan sağlığı alanında çok önemli çalışmalar yürütürken çiftlikten çatala gıda güvenliği, zoonoz hastalıklarla mücadele gibi halk sağlığı konularında da insanlığa büyük katkılar sağlamaktadırlar.

Çalışmaları ile toplum sağlığı açısından stratejik konumu ve vazgeçilmezliği her dönemde ortaya çıkan veteriner hekimlik ülkemizde de hak ettiği statüye ulaşmalı, fiili Hizmet (yıpranma payı), Sağlıkta Şiddet, Özlük hakları, Uzmanlık Eğitimi, Kamuda istihdam ve serbest veteriner hekimlik uygulamalarındaki mağduriyetlerini ortadan kaldıracak yasal ve yapısal düzenlemeler en kısa sürede gerçekleştirilmelidir. Sağlıklı hayvan, sağlıklı insan ve çevre sağlığı ve biyogüvenlik konularında çok önemli çalışmalara imza atan başta Kars, Ardahan ve Iğdır Bölgesinde çalışan veteriner hekim meslektaşlarımız olmak üzere tüm meslektaşlarımıza hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü kutluyoruz.” ifadesini kullandı.

Düzenlenen program hatıra fotoğrafının çekimiyle sona erdi.

1e0f8e3c-6df0-4ed6-8e0c-acdcdb76955d.jpg45d2abd8-d931-43ea-913b-84d607aa9266.jpg87a01563-0a7f-469b-b523-b1346ca0c7b0.jpg867bb2c8-1ccc-4728-a607-07dea038ae38.jpg152724a2-c0d8-443f-ba32-d15132df80e8.jpgc388d40b-d5b8-4efe-aec1-388ad52a509f.jpgd1a3ff95-7bae-4d82-9316-c264c2ee9e7f.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.