1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Karslı çocuklar 'ip cambazı' olacak
Karslı çocuklar ip cambazı olacak

Karslı çocuklar 'ip cambazı' olacak

Çocukların akrobasi hareketlerini öğrenebilmeleri için Fransa’dan bir grup sirk eğitmeni Kars’a gelerek Sukapı Mahallesinde Cuma Hamamı Antik Tiyatro sahnesi yanında sirk çadırı kurdu.

A+A-

Kars Belediyesi, Anadolu Kültür, Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından desteklenen sirk, 14 kişilik gruptan oluşan ekiple eğitimlerine başladı. 17 Temmuz’a kadar Kars’ta kurulu kalacak sirk çadırına çocuklar akın etti. Görevliler çocuklara sirkteki tüm hareketleri öğretmeye başladılar. Çocukların büyük ilgi gösterdiği sirkte; trapez gösterileri, topla yürüme, ip üzerinde yürüme, çubuk üzerinde tabak çevirme, tek tekerlekli bisiklet üzerinde yürüme, çeşitli boyama işleri öğretiliyor.

 

CİDDİ BİR YOL HİKAYESİ

 

Ciddi Bir Yol Hikayesi Dermek Başkanı ve Grup Yöneticisi Nadia Cherref, “Organizasyonumuzun ismi “Ciddi Bir Yol Hikayesi”. Temmuz’un 17’sine kadar Kars’ta kalacağız. Burada çocuklara sirk çalışması yaptırıyoruz. Eğitimlerin ardından, çocuklarla burada 1 veya 2 günlük bir festival de yapacağız. Çeşitli şovlar ve performanslar gerçekleştireceğiz. Ayrıca çocuklarda öğrenmiş olduklarını, sergileme şansı bulacaklar. Bizler Fransa’dan geliyoruz. Kendi araçlarımızla sadece Fransa’dan Kars’a gelmek için yola çıktık. Buradan sonra Fransa’ya tekrar geri döneceğiz.” dedi.

 

SİRK ÇOCUKLARIN ÖZGÜVENİNİ GELİŞTİRİYOR

 

Nadia Cherref, Ciddi Bir Yol Hikayesi isimli organizasyonun İngilizler tarafından kurulduğunu da hatırlatarak, “Zamanında bir İngiliz Fransa’ya gelmiş ve onun koymuş olduğu ismi bizlerde sürdürüyoruz. Biz; sirk sanatının ve sirk çalışmasının çocuklar üzerinde ki etkisine çok inanıyoruz. Dezavantajlı çocuklarla çalışmayı tercih ettik. Çünkü sirkin, çocukların ön güvenlerini geliştirdiğini biliyoruz. Aynı zamanda ortak çalışma kültürü ediniyorlar ve kendilerini çok iyi ifade edebiliyorlar. Hayatlarında birçok zorlukları da bir şekilde yenme konusunda oldukça iyi bir şekilde konsantre olabiliyorlar. Çocukların nasıl öğrenecekleri ise kendilerine bağlı. Çalışmalar sonucunda temel becerileri öğrenmiş olacaklar. Bizler sadece çocuklarla çalışmıyoruz. Çocuklarla çalışan yetişkinlerle de çalışıyoruz.” diye konuştu.

 

SİRKLE İLGİLENEN BİR ÇOCUK ÇOK KONSANTRE OLMAK ZORUNDA

 

Nadia Cherref, Fransaya’ya geri dönerken burada bırakacakları malzemelerle yetişkinlerin öğrendiklerini Kars’ta çocuklara öğretebileceklerini de ifade ederek, şunları söyledi:

 

“Buradaki bazı malzemeleri burada kalan yetişkinlere bırakmayı düşünüyoruz ki, çocuklarla çalışmaya devam edebilsinler. Şuan sirkten bahsettiğimiz için bu geçerli ama çocukların ilgilendikleri diğer aktiviteler içinde bu geçerli aslında. Sirkle ilgilenen bir çocuk çok konsantre olmak zorunda. Sürekli kendini geliştirmek için çalışmak zorunda. Dolayısıyla aklında hep bu olduğu içinde şiddet ve benzeri birçok kötü alışkanlıklardan uzak durabilir. Hayatının bir ritmi olması gerek. Bu işi geliştirmek istiyorsa sirk sonuçta bir araç. Çocuklar için bu çalışmanın çok faydalı olduğunu düşünüyoruz”

 

Burcu Yılmaz’ın da rehberliğini üstlendiği sirk, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri de akşam saatlerinde merkez köylerde tiyatro oyunu ve çeşitli sirk gösterileri yapacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.