1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Kan stoklarımız azalmasın"
Kan stoklarımız azalmasın

"Kan stoklarımız azalmasın"

Kars Kızılay Kan Alma Biriminde Kafkas Üniversitesi öğrencilerinin tatilde olması nedeniyle bağışçı sayısında azalma gözlendi.

A+A-

Tacettin DURMUŞ

Ülke genelinde bulunan Kızılay kan merkezleri ve kan alma birimleri, kan stoklarını standart seviyede tutmak için faaliyetlerine aralıksız devam ediyor.

Kars’ta da Kızılay Kan Alma Birimi de hayırsever kan bağışçılarının uğrak yerlerinden biri olmaya devam ediyor. Yoğun bir tempo ile çalışan Kan Alma Birimi Sorumlu Doktoru Ahmet Enis Güllüdağ sorumluluğundaki Kars Kan Alma Birimi personeli de çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Doktor Ahmet Enis Güllüdağ, her gün düzenli olarak kan bağışçı sayısının yeterli seviyeye ulaşmasına karşın, Kafkas Üniversitesi öğrencilerinin tatil nedeniyle şehirde bulunmayışı ve yaz sıcaklığı nedeniyle vatandaşların kan alma birimine daha az uğramalarından kaynaklandığını söyledi.

Kars’ın yüksek rakımlı olması, kırmızı et tüketimi ve sigara kullanımı nedeniyle il genelinde kan değerlerinin (Hemoglobin) yüksek olması nedeniyle kan bağışı alımında bazı sorunlar yaşandığını söyleyen Güllüdağ, sigaranın insan sağlığı bakımından kişinin yaşamının her alanında önemli bir sağlık sorunu olarak karşısına çıktığını da ifade etti.

Bölgemizde kan stokunun normal düzeyde olması gerektiğini de söyleyen Dr. Güllüdağ, Kars’ta kan verme bilincinin çok iyi düzeyde olduğunu da belirtti. Kan bağışında bulunacak olan vatandaşlarda çok önemli kriterler arandığını da ifade eden Dr. Güllüdağ: “Ülkemizde olduğu gibi bölgemizde de yılın her günü kan stokunun azalmaması için bağışların devam etmesi çok önemlidir. Tabiî ki kan bağışlamak için gelen vatandaşlarımızın sayısı bağışta bulunanlardan çok daha dazla oluyor. Çünkü kan verecek insanlarda bazı kriterler arıyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı Kan ve Kan Ürünleri rehberi var. Bu rehbere göre kan alıyoruz. Orada ki kriterler de hemoglobin değerine bakıyoruz. Bu değerlerin erkeklerde altı sınır 13.5 üst sınır 18 arası olması gerekiyor. Bayanlarda ise 12.5 ile 16.5 arasında olması gerekiyor. Onun dışında kan alımı yapamıyoruz. Kan veren kişinin herhangi bir hastalığı olmaması lazım. Bağışçılarımızın kan vermeden önce doldurdukları forumlar ile sorgulama yapıyoruz. O sorgulama sırasında hastalığı var ise kan almıyoruz. Belli hastalıklar var bağışçının o hastalıkları geçirmemiş olması lazım. Bağışçıların belli dönemlerde yurtdışına çıkmış olmaması lazım. Sıtma riskli olan ülkeler var oralara gitmemiş olması lazım. Oralara gidip dönen kişilerden ise altı ay boyunca kan almıyoruz. Endoskopi yaptıran ve ameliyat olanlardan 1 yıl boyunca kan almıyoruz. Bazı kriterler var o kriterleri uyguluyoruz. Uygun olan kişilerden kan alıyoruz. Kars’ın yüksek rakımda olması nedeniyle, Karslıların kan değerleri yüksek çıkıyor. Rakım yüksekliği hemoglobini yükseltici bir etken olduğu gibi bu durum çok sık rastladığımız şekilde sigara kullananlarda da rastlanıyor. Sigara kullanmayanlarda da var ama yükseklik asıl sigara kullananlarda çok yükseliyor. Bu nedenlerle vücudun oksijen ihtiyacı artıyor vücut kan yapımına yöneliyor.”dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.