1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İYİ Parti Milletvekili Adayı Prof. Dr. Alpaslan Yüce : Kars'ta İYİ Parti BİRİNCİ Parti'dir
İYİ Parti Milletvekili Adayı Prof. Dr. Alpaslan Yüce : Kars'ta İYİ Parti BİRİNCİ Parti'dir

İYİ Parti Milletvekili Adayı Prof. Dr. Alpaslan Yüce : Kars'ta İYİ Parti BİRİNCİ Parti'dir

İYİ Parti Kars Milletvekili Adayı Prof. Dr. Alpaslan Yüce, bu seçimi Kars’ta İYİ’lerin kazanacağını, ikinci vekil çıkarma şansının da en çok İYİ Parti’de olduğunu söyledi.

A+A-

İYİ Parti Kars Milletvekili Adayı Prof. Dr. Alpaslan Yüce, bu seçimi Kars’ta İYİ’lerin kazanacağını, ikinci vekil çıkarma şansının da en çok İYİ Parti’de olduğunu söyledi.

Seçim çalışmalarını aralıksız sürdüren İYİ Parti Kars Milletvekili Adayı Prof. Dr. Alpaslan Yüce, il ve ilçe teşkilatları ile birlikte, Kars merkez ve ilçelerinde başarılı bir kampanya dönemi sürdürüyor.

Bu seçimde kullanacağınız her oy, ülkemizin uzun süredir içinde bulunduğu krize, liyakatsizliğe, yoksulluğa son verebilecek en etkili araçtır. Oylarımız sadece ülkemizin kaderini değil, ilimizin de kaderini belirleyecektir, diyen Prof. Dr. Yüce, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

Mevcut AKP iktidarı tarafından uzun süredir uygulanan yanlış ekonomi politikaları yüzünden Kars’ın en çok etkilenen kentlerin başında geldiğini ifade eden İYİ Parti Kars Milletvekili Adayı Prof. Dr. Alpaslan Yüce sözlerini şöyle sürdürdü :

KARS TERK EDİLMİŞ BİR KENT GİBİ…

İlimiz, uzun süredir işsizlikten dolayı yoğun göçe maruz kalmaktadır. Son yirmi yılda uygulanan ekonomi politikalarından dolayı Kars terk edilmiş bir kent hüviyetine bürünmüştür. Tarım ve hayvancılığın merkezi olan Gazi şehrimizde, hemşerilerimizin önemli bir kısmı derin bir yoksullukla karşı karşıyadır.

SAĞLIK VE EĞİTİMDE ÇOK GERİYİZ

Temel sağlık ve eğitim hizmetlerinin karşılanması konusunda çok ciddi sorunlar yaşandığından, hemşerilerimiz ya yollarda yaşamını kaybetmekte ya da bu hizmetlere erişmek için çok ciddi maliyetlere katlanmak zorunda kalmaktadır. Ailelerimiz, daha iyi bir hayata sahip olabileceği umuduyla varını yoğunu satarak çocuklarını üniversiteye göndermekte ama gençlerimizin liyakatsizlik ve torpilin kurbanı olmaktadır. Neresinden tutsak elimizde kalan bir kent tablosu ile karşı karşıyayız.

SOSYO-EKONOMİK GELİŞMİŞLİKTE 81 İL İÇİNDE 69 SIRADAYIZ

Sizlere Kars’a dair birkaç çarpıcı veriyi paylaşmak istiyorum: 2000’yılında 325 bin olan Kars nüfusu, bugün 274 bine kadar düşmüştür. Yani 51 bin insan bu kenti terk edip gitmiştir. Tarım ve hayvancılığın temel geçim kaynağı olduğu bu şehirde göçlerle birlikte köylerimiz boşalmaktadır. 2021’de 139.610 olan köy nüfusu, 2022’de 132.708’e gerilemiş ve yaklaşık 7 bin kişilik bir nüfus kaybı yaşanmıştır. Sadece 2022 itibariyle Kars’ın verdiği göç miktarı 18.787 kişidir. TÜİK’in Nüfus projeksiyonuna göre bu şekilde devam ederse 2025’te Kars’ın nüfusu 263 bine kadar düşecektir. 2003 yılında yayınlanan Sosyo-ekonomik Gelişmişlik (SEGE) sıralamasında Kars, 81 il içinde 67’inci sıradayken 2011’deki sıralamada 68’e, en son 2017’de yayınlanan sıralamada ise 69’uncu sıraya kadar gerilemiştir. Yani resmi verilere göre son 20 yıllık süreçte Kars maalesef sosyo-ekonomik olarak geriye gitmiştir.

İHRACATTA 'SIFIR' ÇEKEN TEK İL KARS

İlçelere baktığımızda ise Kars’ın ilçelerinin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında 973 ilçe arasında ancak 800’lü ve 900’lü sıralarda yer bulabildiğini görmekteyiz. Sınır kenti olmasına rağmen sınır ticaretinden faydalanamayan ve sürekli dış ticaret açığı veren Kars, “İhracatta 'sıfır' çeken tek il!” manşetiyle ulusal medyaya haber olmuştur.

KARSLILAR, ET VE PEYNİRE HASRET KALDI

Son yıllarda Kars’ın sahip olduğu iktisadi potansiyellerin hoyratça çarçur edildiğini hepimiz görmekteyiz. Hükümetin yanlış ekonomi politikaları yüzünden, etin ve peynirin başkentinde, Karslılar, et ve peynir tüketememektedir. Sütün merkezinde çocuklarımıza süt içeremez, kazın merkezinde misafirlerimize kaz pişiremez hale geldik. Şimdi sormak istiyorum, hayvancılık merkezinde et yiyememek kimin suçudur?

SİYASETÇİLER SARIKAMIŞ’TA SEZON AÇAMADI

Maalesef Kars’ın önemli turizm merkezlerinden olan Sarıkamış, kentin  siyasetçileri yüzünden kış sezonunu neredeyse açamamıştır. Kışın otellerde çalışan gençlerimizin önemli bir kısmı işsiz kalmış, turizmcilerimiz maliyetlerini bile karşılayamamıştır. Sarıkamış’ta suni karlama makinasının olmaması kimin suçudur?

KÖYLERİMİZDE GENÇ KALMADI

Hükümetin uyguladığı yanlış ekonomi politikaları yüzünden, Akyaka, Arpaçay, Digor, Kağızman, Selim, Sarıkamış ve Susuz ilçelerimiz köylerinde genç kalmamıştır. Daha önce şehir dışına göç eden gençlerimiz son yıllarda ülkemizi de terk etmektedir. Ata toprağımızda genç kalmaması kimin suçudur? Kimin suçu olduğunu hepimiz biliyoruz ve inşallah sizlerin desteği ile bu kentin sorunlarını çözeceğiz. Doğu’nun Paris’ine hak ettiği değeri vereceğimize söz veriyorum.

ETNİK MİLLİYETÇİLİK SON BULACAK, BİZ KARSLIYIZ, KARS MİLLİYETÇİSİYİZ

Uzun süredir Kars’ta yaşayan adaylar olarak, Kars’taki etnik ve dinsel dengelerinin farkındayız. Kars’ın bu çoğulculuğuyla güzel ve hepimiz kardeşiz. Bu seçimde dar etnik şovenizme pirim vermemenizi rica ediyorum. Bizler Atatürk milliyetçileriyiz. Kimsenin etnik kimliğinden dolayı aşağı görülmesini kabul etmeyeceğiz ve seçim süreci boyunca kentte yaşayan herkesin Kars’ta yaşayan eşit kardeşler olduğu bilinciyle hareket edeceğiz.

KAZANMAK İÇİN YALAN SÖYLEMEYECEĞİZ

Kazanmak için halka yalan söylemeyecek, şovenizmi kışkırtmayacak ve kimseyi kimseye düşman etmeyeceğiz. Hepimizin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve bu milletin fertleri olduğu anlayışından hareket edeceğiz. Seçim kampanyası boyunca hiçbir adaya karşı siyasi ahlak dışı davranmayacak, kimseye iftira atmayacağız.

KARS’I HEP BİRLİKTE KARS’TAN YÖNETECEĞİZ

Seçim dönemi boyunca Kars’ı geliştirmek için önerdiğimiz projeleri konuşacağız. Biz, Kars siyasetinde yeni bir sayfa açacağız. Kars’ı hep birlikte Kars’tan yöneteceğiz. Çok kısa bir süre sonra, Kars’ın dair çözün önerilimizi sizlerle paylaşacak ve seçilmemiz halinde bu çözümü meclis kürsüsünden bıkmadan dile getireceğiz. Kars’ın, burada yaşayan bir evladı olarak seçim süreci boyunca bize destek vereceğinizi biliyor ve hepinize şimdiden en kalbi duygularımla teşekkürlerimi sunuyorum. Kars’ın iyi olması için elimizden gelenin fazlasını yapacağımızı bilmenizi isterim. Teşekkür ederim.

337153084-1443010509837398-7570899888065818539-n.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.