1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başkan Şentürk Özyılmaz Gündemi Değerlendirdi
Başkan Şentürk Özyılmaz Gündemi Değerlendirdi

Başkan Şentürk Özyılmaz Gündemi Değerlendirdi

Kars Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Şentürk Özyılmaz, gündemdeki konular ile ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Kars Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Şentürk Özyılmaz tarafından yapılan açıklama şöyle :

Sayın  Esnaf ve Sanatkarlarımız ;

Hepinizin malumudur ki birkaç aydır tüm ülkemizde finans sıkıntısı yaşamaktayız. Bütün bankalar ya kredi veremiyor yada çok yüksek faiz oranları ile karşımıza çıkıyorlar. Hal böyle olunca da Ocak ayından beridir, tüm ülkemizde Esnaf kefalet kooperatifi aracılığı ile verilmekte olan hazine destekli kredilerimiz Esnaf ve Sanatkarlarımıza zor gün dostu olarak, bu sıkıntılı günlerin en büyük destekçisi olmuştur. Sadece Kars Esnaf kefalet Kooperatifi olarak Ocak ayından bugüne kadar 167 milyon yani eski para ile 167 trilyon krediyi piyasaya aktarmış bulunmaktayız. Kullandırılan bu kredi miktarı kooperatifimizin kuruluşundan bugüne kadar vermiş olduğu krediden bile fazladır. Bu zaman zarfında kredi ihtiyacı olan hiçbir esnafımız geri çevrilmemiş, herkesin ihtiyacına ve mali verilerine karşılık gelen miktarlar, kısıtlama yapılmaksızın kooperatifimizin plasman durumuna göre sizlerin kullanımına sunulmuştur.                                    

Geçtiğimiz hafta çok kalabalık bir sivil toplum kuruluşları heyeti ile Ankara'da önemli ziyaretlerimiz oldu bu ziyaretlerimiz kapsamında, şehrimizin hangi konuda sorunu varsa,  hepsini dile getirdiğimiz gibi, esnaf kredileri ile ilgilide bizzat Genel Başkanımız Sayın A.Kadir AKGÜL ile görüşme imkanımız oldu. Aldığımız bilgi ve intiba şu ki, birkaç ay tüm ülke olarak tüm dikkatimizi, enerjimizi maddi ve manevi olarak  deprem bölgesine verme zaruriyetimizin olduğudur. Şöyle ki şuan itibariyle deprem bölgesinde bırakın kredi kullanmayı esnafımızın bir çoğunun ne işyeri var, nede başını sokabilecek bir evi. Tabiî ki deprem bölgesini toparlarken diğer illerde yaşayan esnaf ve sanatkarlarımızın da ayakta durabilmeleri için kredi akışının devam etmesi, hem Merkez Birliğimizin, hem bölge birliğimizin, hem de şehrimizin esnaf kredi kooperatifi olarak bizim en büyük çabamız ve de  gayemizdir.  Şuan kooperatif olarak sadece geri dönüşlerimizden kredi verebilmekteyiz. Bu nedenle maalesef birkaç ay ülkemizde ki  mali sıkılaştırma politikası sebebiyle kredilerimizde de meslek gruplarına göre nace kodları belirlenmiş ve her meslek grubuna ne kadar kredi verilebileceği Halkbankası sistemine tanımlanmış olup, bu kriterlere göre kredi başvurusu almamız gerektiği, Merkez Birliğimiz genelgesi ile tarafımıza bildirilmiştir.

Siz değerli Esnaf ve Sanatkarlarımızdan ricamız, bu kritik günleri atlatıncaya kadar, para sıkıntımız olduğunun bilinmesi, şuan elimizde ödeyemediğimiz dosyalarımızın mevcut olduğu ve bu dosyaları geri dönüşlerden ödemeye çalıştığımızın bilenmesi, bununla beraber meslek gruplarımızın kısıtlanan kredileri için, ilgili mesleğin oda başkanlarının boşuna rahatsız edilmemeleri ,oda başkanları yada kooperatif yöneticileri, yada herhangi bir halkbank yetkilisinin  meslek kodlarının karşısına yazan kredi limitinin üzerine çıkmak gibi bir yetkisinin olmadığının bilinmesini, önemle rica ederim. Bu konuda hiç kimsenin aracıya ihtiyacının olmadığı, yıllardır her şartta nasıl sizlere koştuysak, şimdide sizlerin ülkemize ve kooperatifimize anlayış göstermeniz en büyük gücümüzdür. Biz Esnaf ve Sanatkarlar bu ülkenin yapı taşlarıyız, ne badireler atlattık, inşallah elbirliği ile bunu da atlatacağız. Hepinize hayırlı işler diler, saygılar sunarım.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.