1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ajans Mazeret Üretiyor
Ajans Mazeret Üretiyor

Ajans Mazeret Üretiyor

Vali Kars’ın Kalkınması İçin Çabalarken, Ajans Mazeret Üretiyor

A+A-

Serhat Kalkınma Ajansı’nın Haziran ayı toplantısı Kars Valilik Toplantı Salonu’nda yapıldı.

 

Kars Valisi Ahmet Kara başkanlığındaki toplantıya Iğdır Valisi Amir Çiçek, Ardahan Valisi Mustafa Tekmen, Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hüseyin Tutar, Iğdır, Ağrı, Ardahan ve Kars’ın belediye başkanları, Ticaret Sanayi Odası başkanları ve Ajansın uzmanları katıldı.

 

Burada bir konuşma yapan Kars Valisi Ahmet Kara, kısa süre önce yeni yerinde faaliyetlerine başlayan Serhat Kalkınma Ajansı’nın önemine değindi ve ajansı sık sık kontrol ettiğini söyledi. Ajansın bu bölgede önemli bir konuma sahip olduğunu ve titiz bir çalışma gerektirdiğini de ifade eden Vali Kara, şimdilik ajansı “ağır işler” konumda gördüğünü vurguladı ve herkesin zinde olmasını istedi.

 

Vali Kara, “Kapılarınızdan baktım, kafalarınızı masalarınıza koymuşsunuz, uyurgezer oturuyordunuz. Şimdi tahsillerinizi, tecrübelerinizi duyunca da sevindim. O gördüğüm adamlar değildiniz sanırım. Biraz zinde olun arkadaşlar. İşle uğraşmak işin heyecanını duymak, işin devamlı özüyle uğraşmak insanı zinde kılar. Biz sizden iri olmanızı, diri olmanızı, beraber olmanızı, bir olmanızı bekliyoruz. Örneğin ben fazla turizmle ilgileneceğim. Onun için turizmden sorumlu arkadaş kendine dikkat etsin. Her biriniz bir sektörle ilgileneceğiniz için lütfen işinizde titiz olun.” dedi.

 

Ajansa yeni alınan uzmanların kendilerini tanıtmasının ardından da gündeme geçildi ve Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hüseyin Tutar, şu ana kadarki adımlardan söz etti. Tutar, gündem gereği son olarak Ardahan’da yapılan toplantının üzerinden geçen zamanın değerlendirilmesi, Serhat İlleri Kalkınma Birliği’nin durumunun görüşülmesi ve Doğu Anadolu’da Kültür Turizmi İçin İttifaklar Projesi genişletilmesi konularının da görüşüleceğini söyledi. Tutar, “Doğu Anadolu’da Kültür Turizmi İçin İttifaklar Projesi bilindiği gibi Birleşmiş Milletler ve Turizm Bakanlığı tarafından Kars özelinde yürütülen bir proje. Fakat biz bu projenin diğer Serhat illerinde de yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Bu bağlamda yönetim kurulumuzun bu konudaki görüşlerini alacağız. Daha sonra da bize yetki verildiği takdirde bu projenin yürütülmesi için eylemde bulunacağız.” diye konuştu.

 

Bunun üzerine Vali Ahmet Kara, “Biz, 1 ay içerisinde ne yaptınız? Bunu lütfen söyleyin, netleşsin. Yapılmadıysa niçin yapılmadı, sebep ne? Ne zaman bu bölge planını yapmayı düşünüyorsunuz? Bakın senenin yarısı geçti. 6. aydayız. Bunlar şimdi bizi tatmin etmiyor. Yani 1 ayda bu personel ne yaptı? Bakın Kalkınma Ajansı sizden sonra kuruldu ve binasına geçti ve de şu anda hibe bile veriyor ve projelerini de uygulamaya başladı. Bizde şu anda her hangi bir eyleme dönük bir şey yapıldı mı yapılmadı mı? Ne zaman olacak, kaç günde olacak, bir sene mi bekleyeceğiz? Bazın arkadaşlar geçen seneyi kaybettik biz. Bu seneyi de kaybetmek üzereyiz tekrar. Bakın 6. ayın ortasındayız. Ne olursa olsun buna bir taraftan başlayacaksınız. Öngördüğünüz şeyler için Devlet Planlama Teşkilatı para gönderecek diyorsunuz. O zaman öngörün. Öngörüde bulunun. Teklifte bulunun artık. Çünkü bu iş böyle olmaz. Ama eyleme mutlaka geçin. Buna kışın geçecek halimiz yok, yazın geçeceğiz buna. Binayı bir geç. Bina lojistik bir iştir. Şu anda mevcut binadasınız dışarıda değilsiniz. Şu anda Özel İdare’nin binasında oturuyorsun. Kalkınma Ajansı’nın yapması gereken ekonomik faaliyetlerini yapmaya devam et diğer taraftan da bina işi devam etsin. Binaya takılıp kalmayın. Ben sizi biraz binaya takıldınız görüyorum. Özellikle eyleme geçmenizi istiyorum. Para gelmedi demenize gerek yok. Para gelmediği zaman ne yapılacağı belli. İller Bankası’na yazarsın keserler. Hukuk müşavirin var, icraya verirsin. Yani hukuki işlem yapacaksın. Bak Hüseyin Bey karşılıklı tartışmanın yeri burası değildir. Biz bunları diyeceğiz sende cevap vereceksin. Bizde beğenmeyeceksek bunu söyleyeceğiz ama bizimle böyle tartışma. Yani bu usul, usul değil. Tartışmayacaksın. Sadece niçin geciktiği cevabını hazırlayacaksın o kadar. Benimle tartışacaksan bunun yeri bura değil. Yani toplantı böyledir. Hepimiz hesap soracağız senden. Sen genel sekretersin mecbursun ona yani. Bana cevap yetiştirmeye çalışma. Ben diyorum ki eyleme ne zaman geçeceksin. Sende de ki ben şu şu şu nedenlerle eyleme geçemiyorum. Veya da şu zaman geçeceğim de olsun bitsin. Ben bir bakıma konuşu açıyorum ki sende açıklayasın ve arkadaşlar tatmin olsun. Yoksa biz seninle başka gün tartışırız. Burada tartışmaya gerek yok ki Hüseyin Bey burada böyle şeyler istemem. Ama burada sen bize arkadaşları tatmin edecek bilgiler ver. De ki binam şu durumda, eylemim şu zaman başlayacak, 4 ay ne yapacaksın onun izahını yap bize. De ki 4 ay şu işler var elimde.”

 

Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hüseyin Tutar daha sonra şu bilgileri verdi:

 

“Takdir edersiniz ki arkadaşlarımızın geçen aydan görev başlama kararını almıştık. Dolayısıyla bu bir ayın içinde yaptığımız ilk iş üst ölçekli planların taranmasıdır. Yani 9. kalkınma planı kapsamında bir çok ulusal ölçekli planları tarıyoruz. Ondan sonra da bölgemize yönelik olanları tarıyoruz. Sektör sektör bunların verilerini, datalarını topluyoruz.

 

9. ayda planımız bitecek 10. ayda da eyleme geçeceğiz. Ona bağlı olarak elde ettiğimiz bu bilgiler ışığında arkadaşlarımızı sektörlere ayırıyoruz. Bu planlar çerçevesinde Devlet Planlama Teşkilatı ile aşama aşama gidiyoruz. Yani biz 2 gün içinde de planımızı yapıyoruz. Onda bir sorunumuz yoktur. Fakat bu istenilen kriterlerde olmaz ise Devlet Planlama Teşkilatı’ndan geriye gider, tekrar gelir, vesaire. Biz onun için ayakları sağlam yere basan, böyle istişare halinde adım adım gitmeyi hedefliyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.