1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Valilik uyardı, sulama kanalına girenlere ceza kesilecek
Valilik uyardı, sulama kanalına girenlere ceza kesilecek

Valilik uyardı, sulama kanalına girenlere ceza kesilecek

Kars’ta serinlemek amacıyla sulama kanalı, baraj gölü ve göletlere giren çocukların boğulmalarla karşı karşıya kalmamaları için Kars Valiliği'nden yazılı açıklama yapıldı.

A+A-

Volkan KARABAĞ

Kars’ta yasak olmasına rağmen il genelindeki baraj gölleri, gölet ve sulama kanallarına serinlemek için giren kişilere Kabahatler Kanunu'na göre 1295 lira para cezası kesileceği bildirildi. 15 yaşından küçük olanların yerine cezanın velilerine ya da vasilerine kesileceği açıklandı.

Kars’ta serinlemek amacıyla sulama kanalı, baraj gölü ve göletlere giren çocukların boğulmalarla karşı karşıya kalmamaları için Kars Valiliği'nden yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi: “İlimizde bulunan sulama tesisleri, baraj, göl, gölet ve taşkın kontrol tesislerinde, havaların ısınmaya başlaması ile birlikte serinlemek amacıyla suya girmenin, can kaybıyla sonuçlanabilecek boğulmalara neden olma tehlikesi oluşmaktadır.

Bahsi geçen su yapılarının meskun mahal içerisinde yer alan kısımlarında tel örgü bulunmasına rağmen, tel örgü ile uyarı levhalarının tahrip edildiği ve serinlemek amacıyla suya girildiği tespit edilmektedir.

Su yapıları, yüzmek için uygun olmayıp, yüksek debilerde akış hızının yüksek olduğu, iyi yüzme bilen kişilerin dahi boğulma tehlikesi yaşayacağı yapılardır. Bu sebeple; baraj, göl, gölet, sulama kanalları ve taşkın kontrol tesislerinde amaç gözetmeksizin, alınan tedbirlere riayet edilerek, suya girilmemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra çocuk yaşta olan vatandaşların, tehlikenin farkında olamayacağı ve alınan tedbirlerin mahiyetini kavrayamayacağından dolayı ebeveynlerince su yapılarına yaklaştırılmaması gerekmektedir.

Ayrıca vatandaşlarımızın, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 66. maddesinde "İl Genel Kurulu veya İdare Kurulları yahut en büyük mülkiye amirleri tarafından kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz ve usulen tebliğ veya ilan olunan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler, mahallî mülkî amir tarafından Kabahatler Kanununun 32. maddesi hükmü uyarınca cezalandırılır." hükmü gereğince idari işleme tabi tutulabileceklerini bilmeleri gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın, can güvenliğinin korunması ve üzücü olayların yaşanmaması amacıyla sulama kanalları, baraj, göl, gölet ve taşkın kontrol tesislerine girmemesi gerekmektedir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.