1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. SEVGİL: “GÖRME ENGELLİLİĞİ, TOPLUMU YAKINDAN İLGİLENDİREN BİR İNSANLIK SORUNUDUR”
SEVGİL: “GÖRME ENGELLİLİĞİ, TOPLUMU YAKINDAN İLGİLENDİREN BİR İNSANLIK SORUNUDUR”

SEVGİL: “GÖRME ENGELLİLİĞİ, TOPLUMU YAKINDAN İLGİLENDİREN BİR İNSANLIK SORUNUDUR”

Kars Saadet Partisi Engelliler Birim Başkanı Arif Sevgil, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında, görme engelli bireylerin yaşadığı sorunlarını dile getirdi.

A+A-

Arif Sevgil, Saadet Partisi Kars İl Başkanlığında Engelliler Birim Sekreteri Kağan Ulusu ve Gürkan Işık ile birlikte yaptığı açıklamada, görme engellilerin yaşadıkları sorunların dünyada olduğu gibi ülkemizde de, toplumu yakından ilgilendiren bir insanlık sorunu olarak her geçen gün daha da önem arz etmekte olduğuna dikkat çekti.

Sevgil açıklamasında; her yıl olduğu gibi bu yıl da, görme engelli vatandaşlarımızın sorunlarına sahip çıkmak, toplumsal yaşama katılımlarını sağlamak ve bu anlamda farkındalık oluşturabilmeye katkıda bulunabilmek adına görme engelli vatandaşlarımızın "Beyaz Baston Görme Engelliler Haftasını" kutladıklarını hatırlattı.

'Engelli haklarını, hukukuyla, eğitimiyle ve istihdamıyla bir bütün olarak ele almak gerektiğine de dikkat çeken Kars Saadet Partisi Engelliler Birim Başkanı Arif Sevgil yaptığı açıklama da ayrıca şu ifadeleri kulandı.

Engelli vatandaşlarımıza tanınan haklar bir bağış, bir iyilik değil, onların insan olmalarından kaynaklanan doğal haklarıdır. Onları insanca yaşatacak ortamları hazırlamak, üretici olarak topluma kazandırmak, toplumların en önemli sorumluluklarındandır. Bedensel, zihinsel farklılıklarımızı birer engel olarak değil, hayata başka yönlerden açılan değişik pencereler olarak görebilir ve o pencereleri sonuna kadar açıp, başka hayatların havasını da cesaretle soluyabilirsek, aramızdaki tüm engelleri aşarız demektir. Önemli olan pencerenin ardındaki dünyayı da, engelsiz yaşayanların dünyasına eş değer hale getirebilmektir. Kişinin doğuştan gelen, ya da sonradan edindiği engelinin gündelik, iş ve özel yaşamında olabildiğince az hissedilebilir hale geldiği bir yaşam için çaba göstermemiz gerekir. Engelli vatandaşlarımızın, yaşlı yurttaşlarımızın ve ailelerinin yaşamını daha kolay ve yaşanır kılmak adına gösterdiğimiz hassasiyet ve çabalar, hayata karışmak için evden dışarı atılan her bir adım ile birleştirilmelidir. Böylece yaşadığımız kent daha da değişip renklenecek ve farklı anlamlar kazanacaktır” Engellilik konusundaki toplumsal bilincin artmasına ve engellilerin yaşam standartlarının geliştirilmesine katkı sağlayacak önemli bir gün olarak ilan edildiğini hatırlatarak, Nüfusun birçoğunu engellilerin oluşturduğu düşünüldüğünde, engelli haklarının, kazanımları ve yaşam standartlarının geliştirilmesinin önemi ortaya çıkmıştır. “Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına sahip çıkmak, doğru ve kalıcı çözümler üretmek, onların yaşama sevincini yitirmeden mutlu bir yaşam sürmeleri için çaba göstermek, devlet ve toplum olarak en önemli sorumluluklarımızdan biridir. Bu örneklerin asla tükenmemesi ve karşılıklı çabanın sonsuza kadar sürmesi dileği ile 07 -14 Ocak Beyaz Baston(Görme  Engelliler Günü)’nü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.