1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Plastikle mücadele Ani Ören Yeri’nden başladı
Plastikle mücadele Ani Ören Yeri’nden başladı

Plastikle mücadele Ani Ören Yeri’nden başladı

"İnsanı Dönüştür Projesi" kapsamında Uluslararası Su Elçileri Federasyonu tarafından plastik çöp toplama ve kirlilik ile mücadele amacıyla “100. Yıl Plastik Terörü Kampanyası Plastik Çöp Toplama Yürüyüşü” Ani Ören Yeri’nden başladı

A+A-

Uluslararası Su Elçileri Federasyonu (USEF) tarafından başlatılan “İnsanı Dönüştür Projesi”, tüm dünyada doğaya verilen zararları önlemeyi, su kaynaklarını ve doğayı korumayı; dolayısı ile insanların ve diğer canlıların tüm dünyada temiz suya ve temiz gıdaya erişiminin sağlanması, sağlıklı bir yaşam biçimine ulaştırılması amacıyla toplumda farkındalık yaratmayı ve toplumu harekete geçirmeyi, 2. Yüzyılında Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyada bu konuda önder olmasını hedefliyor.

Aralarında mimar, mühendis, iş insanı ve çeşitli meslek gruplarından oluşan 11 kişilik ekip saat 08.00’de Ani Ören Yeri’nde bir araya gelerek plastik çöp toplama etkinliğini başlattı. Jandarma ekiplerinin de güvenlik önlemi aldığı etkinlikte katılımcılar topladıkları plastik çöpleri Kars Belediyesinin Çöp Taksisine attı. 93 gün sürecek olan etkinlik Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas, Yozgat, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Bursa, Yalova, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ ve Edirne’nin ardından İpsala Sınır Kapısında sona erecek. Yaklaşık olarak 2 bin 83 kilometre boyunca gerçekleşen etkinlikte katılımcılar ormanlık, kültürel alanlar ve mezarlıklara ciddi önem verecek.

Etkinlik ile ilgili açıklama yapan Uluslararası Su Elçileri Federasyonu Genel Başkanı Özgür Aydıncak, “Ani Ören Yeri’nden İpsala Sınır Kapısına doğru "İnsanı Dönüştür Projemiz" kapsamında plastik terörüyle mücadele kampanyamız plastik toplama etkinliğimizi bugün başlattık. Yaklaşık olarak 2 bin 83 kilometre yolculuğumuz olacak, bu yolculuğumuz sırasında da arkadaşlarımız dönüşümlü olarak kara yollarında bulunan plastikleri toplayarak bu plastiklerle İpsala Sınır Kapısında bir plastik heykeli yapmayı düşünüyoruz. Neden böyle bir çalışmayı yapıyoruz? Çünkü dünyada plastiklerin yüzde 97’si ne yazık ki toplanamıyor. Özellikle tek kullanımlık plastiklerin yoğun bir şekilde toplumda kullanılmasını engelleyebilmek, azaltabilmek ve insanları bu konuda bilgilendirebilmek için bugün yürümeye başladık. Yüzde 97’si toplanamayan plastikler özellikle Atlas ve Pasifik Okyanuslarında Türkiye yüzölçümünün 3 katı kadar büyüklüğünde kıtalar oluşturmaya başladı. Bu bizim için büyük tehdit, dünyada 8 milyar insan yaşıyor ve yaklaşık olarak da 1 milyarı engelli. Bu engellinin çok küçük kısmı savaş ve kazalar nedeniyle diğeri ise genetik yapının bozulmasından dolayı. Plastik atıklar ne yazık ki hem insanların hem de doğadaki diğer canlıların da genetik yapılarının bozulmasına sebep olmaktadır. Bunu engelleyebilmek ve azaltabilmek için bizim plastik ve türevleriyle mücadele etmemiz gerçekten çok önemli. Geri dönüşüm yalanıyla yılladır bizleri yönlendiren Amerika’nın etkisi altında kalmadan bu endüstrilerle de kavga etmeden biz kimsenin ekmeğiyle de oynamak istemiyoruz. Bu bir ekmekle oynama mücadelesi de değil sadece torunlarımızın daha sağlıklı bir dünyada yaşamasını sağlamak için tek kullanımlık plastiklerden vazgeçmelerini topluma anlatmayı amaçlıyoruz. Eğer biz hala geri dönüşüm var diyerek evimizde, hayatımızda plastikleri kullanıp o plastikleri de çöp tenekesine attığımızda ya da kapıcımıza verdiğimizde bundan kurtulduğumuzu düşünüyorsak büyük yalan içerisindeyiz. Lütfen hayatınızda mümkünse cam veya metal ya da kullanmama yönündeki eğilimlerinizi gerçekleştirin. Özellikle market alışverişlerindeki poşetleri de mümkün olduğunca kullanmayın bunların hiçbiri ne yazık ki geri dönüşemiyor.” dedi.

plastikle-mucadele-ani-oren-yerinden-basladi-1.jpgplastikle-mucadele-ani-oren-yerinden-basladi-2.jpgplastikle-mucadele-ani-oren-yerinden-basladi-3.jpgplastikle-mucadele-ani-oren-yerinden-basladi-4.jpgplastikle-mucadele-ani-oren-yerinden-basladi-5.jpgplastikle-mucadele-ani-oren-yerinden-basladi-6.jpgplastikle-mucadele-ani-oren-yerinden-basladi-7.jpgplastikle-mucadele-ani-oren-yerinden-basladi-8.jpgplastikle-mucadele-ani-oren-yerinden-basladi-9.jpgplastikle-mucadele-ani-oren-yerinden-basladi-10.jpgplastikle-mucadele-ani-oren-yerinden-basladi-11.jpgplastikle-mucadele-ani-oren-yerinden-basladi-12.jpgplastikle-mucadele-ani-oren-yerinden-basladi-13.jpgplastikle-mucadele-ani-oren-yerinden-basladi-14.jpgplastikle-mucadele-ani-oren-yerinden-basladi-15.jpgyuruyus-guzergahi.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.