1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Lazoğlu: "Kanserde İlk Çare Erken Teşhisle Başlar”
Lazoğlu: "Kanserde İlk Çare Erken Teşhisle Başlar”

Lazoğlu: "Kanserde İlk Çare Erken Teşhisle Başlar”

Kars İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Zakir Lazoğlu : "Kanserde İlk Çare Erken Teşhisle Başlar”

A+A-

Kars İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Zakir Lazoğlu, 1-7 Nisan Kanser Haftası münasebetiyle yaptığı açıklamada, dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen, kişinin yaşam süresini önemli ölçüde kısaltan ve olumsuz etkileyen kanser hastalığının, ölümler arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığına dikkat çekti.

Kanserde ilk çarenin erken teşhisle başladığına vurgu yapan Lazoğlu açıklamasında; buna rağmen kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olmasın yanı sıra kansere verilen önemin de giderek arttığını belirtti.

Bu amaçla da her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında kanser hastalığının önemine ve kanserden korunma konusunda alınacak önlemlere vurgu yapmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmekte olduğunu da hatırlatan Lazaoğlu: “Kanser bir hücre hastalığıdır. Normal yapısı değişmiş hücrelerin, anormal kontrolsüz çoğalması ve yayılmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Kanser vücudun tüm doku ve organlarında gelişebilir. Kanser yüzde 90 oranında çevresel, yüzde 10 oranında ise kalıtsal genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir. Erken tanı ve tedavi ile kanser hastalarında önemli oranda iyileşme olabilmektedir. Bu nedenle periyodik sağlık kontrolleri yapılmalı, kanser belirtisi olabilecek şikayetleri olan kişilerin en kısa zamanda hekime başvurması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığına bağlı birimler tarafından kanseri tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalamak için kanser taramaları yapılmaktadır.

Bu kapsamda;
o 40-69 yaş grubundaki kadınlar meme kanseri (mamografi ile) ,
o 30-65 yaş grubundaki kadınlar serviks (rahim ağzı) kanseri (HPV DNA –Smear testi)
o 50-70 yaş kadın ve erkekler kolorektal (kalın bağırsak) kanseri taramaları (gaitada gizli kan) yapılmaktadır.
İlimizde kanser ile mücadele konusunda halkı bilgilendirme ve farkındalık oluşturma konusunda eğitimler yapılmaktadır. Sağlıklı Yaşam Merkezi bünyesinde hizmet veren Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde görevli Aile Hekimleri vasıtasıyla yukarıda belirtilen kanser türleriyle ile ilgili ücretsiz kanser taramaları yapılmaktadır.”dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.