1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Koçyiğit, sorunları Meclis'e taşıdı
Koçyiğit, sorunları Meclis'e taşıdı

Koçyiğit, sorunları Meclis'e taşıdı

Yeşil Sol Parti Kars Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, artan sıcaklıkların neden olduğu sorunları Meclis gündemine taşıdı

A+A-

Yeşil Sol Parti Kars Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit verdiği önergeyle, iklim krizi, altyapı sorunları ve yerel yönetimlerin rolü ele alınıyor, çözüm odaklı bir araştırma komisyonu kurulması talep ediliyor.

Son dönemde ülke genelinde artan sıcaklıklar, yaşamın farklı alanlarında ciddi sorunlar yaratmaktadır. Bu sorunlar, hem demokratik mekanizmaların zorlandığı bir dönemde yaşanıyor hem de iklim kriziyle birleşerek daha geniş çaplı bir toplumsal krize dönüşebilme potansiyelini taşıyor. Bu önemli konuyu meclis gündemine taşıyan isim ise Milletvekili Koçyiğit oldu. Koçyiğit, meclise sunduğu önerge ile son günlerde ülke ve dünya genelinde artan sıcaklıklar ciddi sorunların demokrasi ve iklim krizi ile ilişkili olup ciddi bir halk sağlığı ve toplumsal krizi tetiklediğini belirtti. Oluşan iklim krizine karşı etkin önlemler almak, altyapı sorunlarını çözmek, sağlık ve güvenlik sorunlarını ele almak, çözüm noktasında yerel yönetimlerin rolünü incelemek ve güçlendirmek amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün (MGM) sıcaklık verilerini düzenli ve kesintisiz bir şekilde paylaşıyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün (MGM) sıcaklık verilerini düzenli ve kesintisiz bir şekilde paylaşmamasının ülke gündemine oturduğunu belirten Koçyiğit, özellikle yüksek sıcaklık değerlerinin aşıldığı durumlarda veri akışının kesilmesinin halkın günlük yaşamını olumsuz etkilediğini ifade etti. MGM'nin uyarı sistemlerinin yetersizliği ve veri paylaşımındaki düzensizliklerin, özellikle risk altındaki bölgelerde ciddi sorunlara yol açtığını belirten Koçyiğit, bu durumun çözümüne dair adımların atılması gerektiğini vurguladı.

Altyapı sorunlarının da iklim kriziyle birleşerek daha büyük sorunlara yol açtığını dile getiren Koçyiğit, özellikle enerji kesintileri ve su sıkıntılarının yaşandığı bölgelerde alt yapıların sıcak hava koşullarına uyum sağlamakta zorlandığını belirtti. Bu durumun, temel hizmetlerin aksamalarına yol açtığını ve halkın sağlık, enerji ve su gibi temel ihtiyaçlarının tehlikeye girebileceğini ifade etti.

İklim krizi ile birleşen demokrasi krizi bir toplumsal krizi tetikliyor

Ayrıca, özellikle yerel yönetimlerin rolünün incelenmesi gerektiğini belirten Koçyiğit, önergesinde yerel yönetimlerin yaşanan krizlerde halka doğru bilgiyi ulaştırması, çözüm önerileri sunması ve acil durumlar için etkili kriz yönetimi planları oluşturmasının önemini vurguladı. Bu noktada yerel yönetimlerin, yüksek sıcaklık dönemlerinde enerji altyapısını güçlendirmesi, düzenli bakımını yapması ve gerekli tedbirleri alması gerektiğini belirten

Koçyiğit, çözüm odaklı adımların atılması gerektiğini ifade etti

Yeşil Sol Parti Kars Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit'in meclise sunduğu önerge, iklim krizi, altyapı sorunları ve yerel yönetimlerin rolünü ele alarak, çözüm odaklı bir yaklaşımın önemini vurguluyor. Önerge, Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep ederek, bu konuların daha detaylı bir şekilde incelenmesini amaçlıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.