1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kars’ta bilgi yarışması düzenlendi
Kars’ta bilgi yarışması düzenlendi

Kars’ta bilgi yarışması düzenlendi

Kars’ta 10 Nisan Polis Haftası nedeniyle düzenlenen bilgi yarışması start aldı. 25 okulun katılacağı yarışma 4 grup şeklinde düzenlenecek.

A+A-

Volkan KARABAĞ

Türk Polis Teşkilatının 178. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan iş birliği sonucu bilgi yarışması düzenlendi. Kentteki 25 okulun 8. Sınıf öğrencileri arasında düzenlenen yarışma 4 grup şeklinde gerçekleşiyor. Her grubun finalistleri 11 Nisan tarihinde Emniyet Müdürlüğü Konferans Salonunda final için yarışacak.

Halk Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen ilk yarışmaya Ölçülü Şehit Turgay Salgar Ortaokulu, Cevriye Tatış Ortaokulu, Özel Çözüm Ortaokulu, Dede Korkut Ortaokulu, Yenişehir Ortaokulu, Kümbetli Ortaokulu ve Dikme Hacı Yasemen Yılmazel Ortaokulu katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan yarışmanın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Acay, Türk Polis Teşkilâtının 178. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle İl Emniyet Müdürlüğü ile birlikte bir çok etkinlik yapıyoruz, bunlar şiir yarışması, resim yarışması, ezbere en iyi şiir okuma becerisi yarışması ve bilgi yarışmasıdır. Bugün burada merkez ve köy okullarımızdaki 8. sınıf öğrencilerimiz arasında yapılacak olan bilgi yarışması için bir arada bulunmaktayız. Bizler biliyoruz ki başarılı ve sağlıklı bir eğitim; fiziki mekan ve yeteri kadar öğretmen gibi faktörlerin yanında güven duygusu oluşturan bir eğitim ortamında gerçekleşir.” dedi.

“Çalışarak üreterek, azmederek ve sabırla adım adım ilerleyerek başarıya ulaşmak mümkündür.” diyen Acay,  “Okullarımızda bulunan bu eğitim ortamları; öğrencilerimizi sadece akademik başarıya ulaşma anlamında değil milli ve manevi , iyi insan , merhametli insan olmak gibi değerlere sahip çıkma, onları koruma ve belirli bir düzeyde kültürel yetkinliğe ulaştırma hedefindedir.  Bu hedefler doğrultusunda eğitim ortamlarında sıklıkla karşımıza çıkan rekabete dayalı öğrenmenin en çok kullanılan yöntemlerinden biri bilgi yarışmalarıdır. Rekabet öğrencilerimizin ilerlemesini teşvik etmek, öğrenme performanslarını ve motivasyonlarını artırmak için etkili bir yoldur. Rekabetçi bir öğrenme ortamında öğrenciler başarmak için daha fazla gayret sarf etmekte ve daha iyi performans sergilemekle birlikte aynı zamanda diğer öğrencilerin düşünce, fikir ve başarılarına saygı duymayı öğrenmektedirler. Bu kapsamda düzenlemiş olduğumuz bilgi yarışmasının amacı; öğrencilerimiz arasında bilgi paylaşımını yaygınlaştırmak, öğrencilerimize yarışma kültürünü kazandırmak ve önemlisi de birlikte hareket etme, zamanı birlikte verimli kullanma ve karar verme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır.” ifadesini kullandı.

Gençlere seslenen Acay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bireysel olarak da; sizlerde genel kültür bilginizi kendinizi ifade edebilme becerinizi zaman karşı yarışabilmenizi, stres altında cevap verebilme becerinizi iyi dinleme ve anlama becerinizi geliştirecektir. Bugün yapılacak olan etkinlik ile bağrımızdan çıkan sizler gibi yıllar önce bu sıralardan geçtikten sonra belli bir eğitim dönemi sonunda polis olan abileriniz ,ablalarınız ,kardeşlerimiz ile birliktesiniz. Eminim ki bir çoğunuzun hayalinde polis olma hevesi vardır. Bu vesile ile; milletimizin huzur ve güvenliğini sağlayan Polis Teşkilatı'mızın 178. kuruluş yıldönümü kutluyorum. Geçirdiğimiz bu zor günlerde fedakârca mücadele eden ve vatanımızın, milletimizin güvenliği için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan polislerimizin Polis Haftası kutlu olsun. Görevlileri başında şehit olan polislerimiz başta olmak üzere bütün şehitlerimize Allah tan rahmet gazilerimize sağlık diliyorum. Görevlileri başında olan polislerimize başarılar diliyorum.”

Konuşmanın ardından 8 kategoride 21 soruluk yarışma başladı. Yarışmada öğrencilere verilen sorular belirlenen dakikalar içerisinde çözülmesi istendi.

karsta-bilgiler-yaristi-1.jpgkarsta-bilgiler-yaristi-2.jpgkarsta-bilgiler-yaristi-3.jpgkarsta-bilgiler-yaristi-4.jpgkarsta-bilgiler-yaristi-5.jpgkarsta-bilgiler-yaristi-6.jpgkarsta-bilgiler-yaristi-7.jpgkarsta-bilgiler-yaristi-8.jpgkarsta-bilgiler-yaristi-9.jpgkarsta-bilgiler-yaristi-10.jpgkarsta-bilgiler-yaristi-11.jpgkarsta-bilgiler-yaristi-12.jpgkarsta-bilgiler-yaristi-13.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.