1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kars’ta 11 yıl aradan sonra gelen kutlama! Gözler 3’üncü vekili aradı!
Kars’ta 11 yıl aradan sonra gelen kutlama! Gözler 3’üncü vekili aradı!

Kars’ta 11 yıl aradan sonra gelen kutlama! Gözler 3’üncü vekili aradı!

Kars’ta 11 yıl aradan sonra 19 Mayıs kutlamaları Şehir Stadyumu adıyla bilinen Atletizm Sahası yapıldı. AK Parti ve CHP Kars Milletvekilleri törene katılırken gözler Yeşil Sol Parti Milletvekilini aradı.

A+A-

Volkan KARABAĞ

Kent merkezinde bulunan Şehir Stadyumu her sene 19 Mayıs ve 23 Nisan kutlamalarına ev sahipliği yapıyordu. 2011 yılından sonra durdurulan ve Hükümet Konağı önünde yapılan kutlamalar bu sene yeniden Atletizm Sahası’na alındı.

2015 yılında Kars merkezde Şehir Stadyumu ile Kapalı Spor Salonu’nun yeri tadilata alındı ve Atletizm Sahası’na dönüştürüldü. Dönüştürülen alanda bu yıl ilk defa 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı. Kutlamalara gelen vatandaşlar nostaljik anılar yaşadıklarını, gençliklerinde bu stadyumda kendilerinin de gösteriler yaptıklarını ve bu kutlamaların tekrar buraya alınmasına memnun olduklarını söyledi.

Hükümet Konağı önünde düzenlenen tören, Atatürk Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün çelenginin konulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla ardından tören 11 yıl aradan sonra Şehir Stadyumu olarak bilinen Atletizm Sahası’nda gerçekleşti.

Burada düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Düzenlenen törene Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, 65. Dönem Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyon Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, Garnizon Komutan Tuğgeneral Hakan Tunç, AK Parti Kars Milletvekili Adem Çalkın, CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Amanvermez, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yağcı, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, İl Jandarma Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek, siyasi parti il başkanları, kurum ve daire amirleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. 19 Mayıs kutlama törenine 14 Mayıs’ta yapılan seçimde Yeşil Sol Parti Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit’in katılmaması dikkat çekti.

Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Kadir Taştan’ın sunuculuğu yaptığı törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Gençlik ve Spor İl Müdür Vekili Ayhan Yüreğir yaptığı konuşmasında, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 104 yıl önce başlayan bu yolculuğun nihai hedefi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kurarak dünyaya örnek olacak duruma getirmekti. Bu noktaya kadar gençlerimizin azim ve umut dolu yüreklerinden aldığımız güçle geldiğimiz gibi inşallah hedefimize de yine gençlerimizden aldığımız bu güçle ulaşacağız. Bugün ise bizlere düşen görev aynı ruhla, aynı heyecanla canları pahasına bu toprakları bize vatan yapan ecdadın emanetine sahip çıkmak, birlik ve beraberliğimizi daim kılarak ülkemizi hak ettiği yere taşımak için mücadeleye devam etmektir. Bu vesileyle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyor, o kutlu ilk adımı atmış olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı'nın tüm şehit ve gazilerini rahmet ve şükranla anıyorum.” dedi.

Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Muhammed Bilal Gül ise, “Mondros Ateşkes Antlaşması sonrasında emperyalist güçlerin, memleketin birçok yerini işgal etmesi üzerine yola çıkan ve zorlu bir yolculuktan sonra Anadolu'ya ayak basan Mustafa Kemal Atatürk'ün Anadolu'ya 19 Mayıs 1919’da özgürlük, umut ve güven tohumlarını ekişinin 104. yıl dönümünü kutluyoruz. Atatürk'ü anma, Gençlik ve Spor Bayramımız hepimize kutlu olsun. Bu güzel günde bandırma ile sahile çıkan kahramanları saygıyla anıyor, mürettebattan kaptanına, en rütbesizinden Mustafa Kemal Atatürk'e kadar tümünün önünde saygı ve minnetle eğiliyoruz. Bu yolculuk, Anadolu'da yeşerecek Türkiye Cumhuriyeti filizinin toprakla kavuşması, özgürlüğe susamış Türk halkının kana kana su içmesidir. 19 Mayıs sadece bir umut değil güvendir aynı zamanda, halkına güvenen, kurtuluşun ancak Çanakkale'de şahit olduğu kahraman neferlerin vatan sevdası ile mümkün olacağını bilen Mustafa Kemal'in, ulusun analarıyla kucaklaşmasıdır. Samsun, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk karışı, ilk fidanı, ilk haykırışıdır. Anaların yaşlı gözlerinin silindiği, evlatların kahırlı bekleyişinin sonlandığı, şehit eş ve çocuklarının er'lerinin öcünü almaya yemin ettiği gündür. 19 Mayıs ezelden beri var olmuş ama asla esir olmamış Türk'ün tarih sahnesindeki yeni şahlanışı, taze bir fidan gibi göğe yükselişidir. 19 Mayıs Bugün Amasya'ya, Sivas'a, Erzurum'a, Ankara'ya ve nihayet Afyon üzerinden İzmir'e uzanacak uyanışın günüdür. 3 yıl içinde Ege'de denize dökülecek olan düşmana karşı durmaya and içilen gündür bugün. Bugün bir kurtuluş umudunun denenmesi değil, bir inancın sahneye konmasıdır. Samsun, kararlı, istekli ve de fedakar Anadolu insanının ulu önder etrafında kenetlendiği, varıyla yoğuyla zulme karşı durmaya yemin ettiği gündür. Bugün, atalarının peşinde durmadan yürümeye and içmiş gençliğin, hep kalbinde sakladığı, aklından hiç çıkarmadığı zorluk, acı, umut, zafer günlerinin vicdanlarda bir kez daha sergilendiği gündür. Bugün, Mustafa Kemal'in dehasının ispatı, Anadolu halkının kahramanlık ve fedakarlığının delili, özgürlüğün bedeli, vatan sevgisinin katmerli gülüdür. Gençlik; Ata'sının izinde durmadan yürüyecek, zulüm karşısında korkmadan ayağa kalkacak ve ilkelerinden taviz vermeyecektir. Vatanın en kıymetli evladı Mustafa Kemal Atatürk'ün meşalesini yaktığı, istikametini belirlediği bu çağdaş yaşam yolunun yılmaz bekçileri olan gençler olarak söz veriyoruz ki; "Ata'm! Özgürlük ve vatan aşkının bekçileri, savunucuları, askerleri olmaya and içiyoruz. Bizler var oldukça, vatan kutsal emanet, hür ve çağdaş gelecek namustur. Rahat uyu, eserin emin ellerde. Vatan sana ve dava arkadaşlarına minnettardır." ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından çeşitli spor dallarında dereceye giren sporculara ödülleri Vali Öksüz tarafından verildi. Çeşitli atletizm yarışmalarda birinci olan Utku Göler ise Samsun’dan yola çıkarak getirilen temsili Türk Bayrağını öperek Vali Öksüz’e teslim edildi. Vali Öksüz de öperek Türk Bayrağını teslim aldı.

Düzenlenen tören, spor gösterileri, müzik sunumu ve halk oyunlarının gösterileriyle sona erdi.

karsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-1.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-2.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-3.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-4.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-5.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-6.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-7.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-8.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-9.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-10.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-11.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-12.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-13.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-14.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-15.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-16.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-17.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-18.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-19.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-20.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-21.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-22.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-23.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-24.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-25.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-26.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-27.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-28.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-29.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-30.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-31.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-32.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-33.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-34.jpgkarsta-11-yil-aradan-sonra-gelen-kutlama-gozler-3uncu-vekili-aradi-35.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.