1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kars ‘Tayyare Meydanı’ yıkılıyor!
Kars ‘Tayyare Meydanı’ yıkılıyor!

Kars ‘Tayyare Meydanı’ yıkılıyor!

Kars'ın ilk hava limanı olarak 1912 yılında yaptırılan "Tayyare Meydanı" ilgisizliğin kurbanı oluyor.

A+A-

Volkan KARABAĞ

Hava yolları henüz emekleme döneminde olsa da, hava sahasına hakim olmanın stratejik faydaları her yerde hemen fark edilmişti ve Rus mühendisleri tarafından 1910 yılında Kars'ta da bir havaalanının temeli atılmış ve 1912 de bitmişti. İstanbul Yeşilköy Havaalanı ile aynı anda açılmıştı. Pistin uzunluğu 1750x100metre  ve pist yüzeyi stabilizeydi.

Burada konuşlanan Rus uçakları, 1914-1917’deki savaşlarda küçümsenmeyecek bir rol üstlenmekteydi; yakıt eksikliğinden dolayı bunların kullanımına 1918 yılın da son verildi.1919 ilkbaharında İngilizler, Kars'ın kendi İdari Müslüman Meclisine (“Milli Sura”) karşı mevcudiyetlerini daha etkili kılmak için Kars havaalanını kendi uçaklarını konuşlamak için kullandı. Havaalanı sonraki yıllarda neredeyse hiç kullanılmadı ve yıkılmaya yüz tuttu. 1950'li yılların sonunda, 60'lı yılların ortasında tekrar kapatılmadan önce, Kars-Erzurum-Ankara-İstanbul güzergâhı kapsamında sivil havacılığın yaz uçuşları için açıldı.1912 yılın da Kars'ta yapımı biten ve askeri amaçlarla kullanılan hava alanına Rus uçak filoları cephede önemli keşif hizmetleri yaptı.

Çevre düzenlemesi yapılıp, maket uçaklarla süslenirse, ya da gerçekten eğitim veya spor amaçlı Kars'a yeniden kazandırılırsa ne olur ? Kars turizmine bir doping sağlanır.

General Maslovskij bu konuda şöyle bilgilendiriyor:"1915 ilkbaharında Kars kafkas ordusuna önce teğmen Tichockij ve teğmen Kurbatov yönetiminde iki Sibirya uçak filosu geldi. Filolar da "Farman", "Voisin" ve "Newpore" uçak modelleri vardı". 1915 sonunda, Erzurum taarruzu hazırlıkları sırasında, teğmen Majer komutasında bir çok "Newpore"-uçağından oluşan bir Sibirya uçak filosu arka bölgenin keşfi için Hasankale'ye taşındı."Şu an Kars Kafkas Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nin güneyinde bulunan  pist şimdiki rektörlük binası önünden Aras EDAŞ arkası beton kuleye kadar uzanmaktadır. Kulenin ahşap çatısı çökmüş idare binası ise yeni yıkılmıştır. 106 senelik tarihi kulenin akıbeti belli değildir. Turizm açısında değerlendirilebilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.