1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kars Ehlibeyt Derneği'nden Davet...
Kars Ehlibeyt Derneği'nden Davet...

Kars Ehlibeyt Derneği'nden Davet...

​​​​​​​Kars Ehlibeyt Derneği, tüm Kars halkını Ehlibeyt İmamlarının 12.'si olan Hazreti Mehdi'nin doğum günü vesilesiyle 25 Şubat 2024 Pazar günü saat:13.00'de Sahibu-z Zaman Kamer Camii'nde düzenlenecek olan programa davet etti.

A+A-

HZ. İmam Mehdi (A.F) Kimdir?

Şia ve Sünni hadisçilerin ve tarihçilerin görüşlerine göre 12’nci İmam, İmam Muhammed el-Mehdi; Hz. Peygamber’in (s.a.a.) son vasisi, hicretin 255 veya 256’ncı yılında Şaban ayının ortasında Cuma sabahı Samerra’da dünyaya gözlerini açtı. Babası Ehlibeyt imamlarının 11’incisi olan İmam Hasan Askerî (a.s.), annesi ise zamanının en takvalı ve en yüce kadını olan Nercis Hatun’dur.

İmam Mehdi’nin (a.f.) ismi, ceddi Rasulullah’ın (s.a.a.) isminin aynısı, yani Muhammed’dir. Peygamber (s.a.a.) kendi doğuşuyla insanları nasıl sapıklık ve cehaletten kurtardıysa, Hz. İmam Mehdi (a.f.) de beşeriyeti karanlık ve sapıklıktan kurtaracaktır.

Onikinci İmam’ın (a.f.) tanınmış lakapları “Mehdi”, “Kaim”, “Muntazar”, “Hüccet”, “Halef-i Sâlih”, “Bakiyyetullah”, “Mensûr”, “Sâhibu’l-Emr”, “Veliy-yi Asr” ve “Sâhibu’z-Zamân”dır. Bu lakapların en tanınanı ve meşhuru “Mehdi”dir. Bu lakapların her birinin kendine has sebepleri vardır; örneğin hidayet edici olduğu için “Mehdi”, hak üzere kıyam edeceği için “Kaim”, müminler onun geleceğini beklediği için “Muntazar” ve Allah’ın insanlara hücceti olacağı için “Hüccet” denilmektedir.

Hz. Peygamber’in (s.a.a.) ve Hz. Fatıma’nın (s.a) soyundan, Hz.Hüseyin’in (a.s) evladının dokuzuncusu, vasilerin ve kurtarıcıların en sonuncusu ve evrensel liderliğe sahip olması Hz. Mehdi’nin (a.f.) özelliklerindendir. Hz. Mehdi’in (a.f.) biri kısa ve diğeri ise uzun, iki gaybeti olup zuhuruyla zulümle dolan yeryüzünü adaletle dolduracaktır.

Hâlihazırda Mehdi (a.f.) gaibtir. O, hak halife ve mutlak (kayıtsız ve şartsız) velidir. O velilerin sonuncusu, vasiler vasisi, son kurtarıcı, evrensel lider, büyük inkılâpçı ve büyük ıslahçıdır. O (a.f.) geldiğinde Kâbe’ye yaslanacak, Hz. Peygamber’in (s.a.a.) bayrağını eline alacak, Allah’ın (c.c) dinini ihya edecek ve dünyanın her yerinde Allah’ın hükümlerini uygulayacaktır. O, zulümle dolan yeryüzünü şefkat ve adaletle dolduracaktır. O, (a.f.) kıyam ve cihad, ibadet ve teheccüd, huzu ve huşu ehli, takvalı ve sade yaşantılı, sabırlı ve tahammüllü, adalet ve ihsan ehlidir. O, bütün ilimlerin sahibi ve adalet, bereket ve paklığın sembolüdür.

cc-074.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.