1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kafkas Üniversitesi ve Teksas Üniversitesi arasında işbirliği köprüsü
Kafkas Üniversitesi ve Teksas Üniversitesi arasında işbirliği köprüsü

Kafkas Üniversitesi ve Teksas Üniversitesi arasında işbirliği köprüsü

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) ve Teksas Üniversitesi arasında işbirliği köprüsü oluşturuldu.

A+A-

Üç yıl önce Selim TANAP boru hattı  şantiyesinde mühendis olarak görev yapan ve Teksas’ta yaşayan Doyle Sanders’in Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığı ile Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni ziyareti ile başlayan süreç Teksas Üniversitesi ve Kafkas Üniversitesi arasında işbirliğine giden bir yol açtı.

Kars’ın yüksek yaylalarının ve bitki florasının etçi sığır yetiştiriciliğine uygun olması aynı zamanda  Teksas’taki çiftliğinde  meşhur bir etçi sığır ırkı  yetiştiricisi  olan  Doyle Sanders’in dikkatini çekmesine neden oldu.

Çiftliğinde Beefmaster adlı bir sığır ırkı yetiştiren Doyle Sanders Kars’ta da bir Beefmaster çekirdek sürüsü kurulabileceği ve Teksas’tan Kars’a Beefmaster sığır embriyolarını dondurulmuş olarak gönderebileceklerini belirtti.

Bu gelişmeler sonucu, durum Prof.Dr.Yavuz Öztürkler’in yürütücüsü olduğu bir proje kapsamında ele alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı ile istişareler sonucu donmuş etçi sığır embriyolarının Kars’ta denenebileceği kanaatine varıldı.

Uzun çabalar sonucu 2021 yılı Ocak ayı ortalarında  üniversitemize hibe edilen dondurulmuş sığır  embriyoları Anadolu Hayvancılık İthalat Şirketinin gönüllü işbirliği ile   Amerika Birleşik Devletleri’nden Kars’a getirilerek Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesine teslim edildi.

Bu teslimin ardından 1 Şubat 2021 pazartesi günü  Doyle Sanders’in organizasyonu ile Teksas Üniversitesi ile Kafkas Üniversitesi  Öğretim üyeleri arasında ilk Zoom toplantısı yapıldı. 

Toplantıya Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Hüsnü Kapu’nun yanısıra Amerika Birleşik Devletleri Büyük Elçiliği’nden  ABD Büyük Elçiliği Tarım Müsteşarı Micheal L. Conlon  ve Tarım Christine M.Mumma  ve Tarım Temsilcisi Sinem Duyum, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ithalat mevzuatı ile ilgili Dr.Senem Hacıömeroğlu, proje ile ilgili konunun uzmanlarından Teksas Üniversitesi’nden Dr.Cliff Lamb, Dr.Ky Garret Pohler, Kafkas Üniversitesi’nden Proje Yürütücüsü Prof.Dr.Yavuz Öztürkler ile proje ekibinden  Prof.Dr.Cihan Kaçar ve Prof.Dr. Savaş Yıldız katıldılar. 

Rektör Prof.Dr. Hüsnü Kapu açılış konuşmasında bu proje ile üniversitemiz ve Kars hayvancılığı  adına önemli adım atıldığını, ileride Teksas Üniversitesi ve Kafkas Üniversitesi arasında bilimsel açıdan daha sıkı ikili işbirliklerinin olacağına inandığını söyledi.

Rektör Kapı, bu projenin gerçekleşmesinde başta Doyle Sanders olmak üzere, ithalat sürecinin gerçekleşmesinde  emeği geçen tüm Bakanlık ve  Büyük Elçilik yetkililerine, embriyoların geliş ve ithalat sürecinde ilgi ve desteklerini esirgemeyen TBMM Tarım ve Orman Komisyonu Başkanı Prof.Dr.Yunus Kılıç’a ve  bu toplantıya  embriyo transferi  ile ilgili bilgi ve deneyimlerini paylaşmak üzere  Teksas Üniversitesi’nden katılan Dr.Cliff Lamb ve Dr. Ky Garret Pohler’e teşekkür ederek, Kafkas Üniversitesi proje ekibine başarılar diledi.

Daha sonra zoom toplantısı Prof.Dr.Yavuz Öztürkler’in  Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni kısaca tanıtan ve projenin plan ve  kapsamını  anlatan sunumu ve  Prof.Dr.Cihan Kaçar’ın  teknik sunumunun ardından  Teksas Üniversitesi üreme fizyologlarndan  Dr.Cliff Lamb ve   Dr.Ky Garret Pohler ile “Sığırlarda embriyo transferi” üzerine tartışma ve fikir alışverişi ile devam etti.

Yaklaşık 3 saat süren toplantı her iki taraf için de çok verimli geçti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.