1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği, 'Çevre Proje Çağrısı' yaptı
Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği, 'Çevre Proje Çağrısı' yaptı

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği, 'Çevre Proje Çağrısı' yaptı

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği, bu yılki Dünya Günü onuruna, çevrenin korunmasına yönelik faaliyet yürüten Türk Sivil Toplum Kuruluşlarını desteklemek üzere, bir çevre projeleri çağrısında bulundu.

A+A-

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği'nden konu ile ilgili gazetemize gönderilen açıklama şöyle :

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği, bu seneki Dünya Günü onuruna, çevrenin korunmasına yönelik faaliyet yürüten Türk Sivil Toplum Kuruluşlarını desteklemek üzere, bir çevre projeleri çağrısında bulundu. Dosyaların son teslim tarihi 22 Mayıs 2023’tür.

6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerin ardından Fransa’nın ifade etmiş olduğu Türk halkıyla dayanışmasının devamı niteliğinde, Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği, bu sene, bu çerçevede depremden etkilenen bölgelerdeki çevresel sorunlarla ilgili bir veya birden fazla projeye destek verecek. Toplamda 36.000 Avro tutarında bir destek, Türkiye’de çevre yararına faaliyet yürüten 3 ila 6 arası sayıda STK’ya tahsis edilecek. Adayların, en geç 22 Mayıs 2023 tarihine kadar başvurularını bize iletmeleri gerekiyor.

Aday gösterilecek projeler, aşağıda sıralı özellikle şu zorlu konularda çözümler sunmak zorundalar:

- Biyoçeşitliliğin korunması;

- İklim değişikliklerinin hafifletilmesi ve uyum sağlanması;

- Çevre kirliliğiyle mücadele.

Bahse konu çevre projeleri çağrısı, Fransa’nın çevre diplomasisi kapsamında düzenleniyor ki, bu konu ülkenin en önemli önceliklerindendir: Fransa, özellikle aşağıda belirtilen başlıklarda, gerek uluslararası örgütler nazarında, gerekse ikili ilişkiler düzeyinde, iklim, biyoçeşitlilik ve çevre için verilen mücadelelerde üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getiriyor:

- 2015 Paris İklim Anlaşması’nın hayata geçirilmesine destek vermek;

- İlki 2017 yılında düzenlenen ve her sene bir araya gelen One Planet Summit Zirvesine destek olmak;

- 2030 yılına kadar yeryüzündeki toprakların ve denizlerin %30’unu korumayı kapsayan « 30 x 30 » hedefinin gerçekleştirilmesine doğru ilerlemek adına en geniş kapsamlı uluslararası seferberliği oluşturmayı hedefleyen ve eş başkanlığını Fransa ve Kosta Rika’nın yürüttüğü « Doğa ve Halklar için

Yüksek Azimli Koalisyon »;

- Avrupa Birliği’nin 2019 Yeşil Mutabakatı.

Söz konusu bu yeni proje çağrısı, aynı zamanda, özellikle 2021 yılının Ekim ayındaki Paris İklim Anlaşması’nın onaylanması, geçtiğimiz Kasım ayında Şarm El-Şeyh’te Türkiye’nin COP27’ye katılması, plastik kirliliğiyle mücadele hususunda küresel bir anlaşma taslağının müzakerelerinde Türkiye’nin

Fransa ile müşterek olan seferberliği ve 2024 yılında Türkiye’de biyoçeşitliliğe ilişkin COP16 toplantısının düzenlenecek olması örneklerinin gösterdiği gibi, Türk Makamlarının çevre konusunda ortaya koydukları çabalarını da destekler mahiyettedir.

Proje çağrısı ile ilgili her türlü bilgiye aşağıda belirtilen bağlantı adreslerinden ulaşabilirsiniz:

https://www.ifturquie.org/haber/2023-cevre-proje-cagrisi/

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.