1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Eğer Kars İcra Müdürlüğü temlik yasasını bilmiyorsa hakkında işlem yapılmalıdır"
"Eğer Kars İcra Müdürlüğü temlik yasasını bilmiyorsa hakkında işlem yapılmalıdır"

"Eğer Kars İcra Müdürlüğü temlik yasasını bilmiyorsa hakkında işlem yapılmalıdır"

Ağrı'da dün partisinin il binası açılışını yaptıktan sonra bugün memleketi Kars’a gelen Ses Partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen kentteki yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi.

A+A-

Volkan KARABAĞ

İl Başkanı Sedat Cihangir ve parti yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda, Aynalı Köşkün temlik karşılığı satışını değerlendiren Ses Partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen, “Eğer Kars İcra Müdürlüğü temlik yasasını bilmiyorsa Kars İcra Müdürlüğü'yle ilgili işlem yapılmalıdır.” dedi.

Gündeminde Aynalı Köşk ve uyuşturucu ile mücadele olduğunu söyleyen Bilgen, “Değerli arkadaşlar iki şey bizim için çok önemli. Birisi bu şehrin kültürel varlığıdır. Çünkü orada herkesin payı var, herkesin hakkı var. Sonuç itibariyle bu şehirde geçmişten bugüne kadar yapılmış her tarihi eser her Karslınındır, Kars'ta yaşayan herkesin hakkıdır. Aynalı Köşk ile ilgili kamuoyuna yapılan açıklamaların bir kısmı son derece isabetli ve doğrudur. Ama eksik bilgilendirme olan kısmıyla ilgili en azından şunu söylemek isterim ki; bizim yargıya intikal ettirdiğimiz dosyalarda temlik usulsüzlüğü çok nettir. Temlik usulü kanunda nettir. Hangi yöntemle belediyelerin borçlarını temlik edebilecekleri ya da belediyelerden alacağı olanların hangi usulle temlik yapacakları çok net tarif edilmiştir. Eğer Kars İcra Müdürlüğü temlik yasasını bilmiyorsa Kars İcra Müdürlüğü'yle ilgili işlem yapılmalıdır. Yangından mal kaçırır gibi seçime 4 gün kala tarihi bir binayı peşkeş çeker gibi satmak doğrudan doğruya kamu görevlisinin fiilen aslında suça ortak olmasıdır. Eğer temlik mevzuatını bilmiyorsa bir icra müdürlüğü öğrenmesi gerekir. Ama biliyor, buna rağmen usulsüz işlem yapıyorsa temlik mevzuatına aykırı yapılmış bir işlemin gereğini yapıp icradan satış gerçekleştiriyorsa o zaman çıkar ilişkilerinin olduğu yönünde şüpheye gireriz. Dolayısıyla ben bilmediğimiz hiç kimseyi itham etmek istemem. Ama bildiğim bir şeyin de arkasında dururum. Ben kamu yöneticisiyim ve temliğin nasıl yapılacağı konusu kanunda çok nettir. Bir gün belediyeyle ilgili denetimler, teftişler bittiğinde ve gerçekten adil bir yargılanma olduğunda ortaya çıkacak ki o temlikler usule aykırı yapılmıştır. Temlik mevzuatına uygun yapılmış olsaydı bizim de zaten itiraz edecek bir şeyimiz olmazdı. Ama biz ne yazık ki bizden önce itiraz edilmemiş olmasına rağmen elimizden gelen bütün çabayı sarf ettik. Fiilen de orayı bir okuma salonu, bir sergi salonu, bir tiyatro salonu haline getirmek içinde gönüllü, şehre hayırsever katkı sunan iş adamlarının da desteğiyle fiili olarak çalışmaya başlamıştık. Sergi salonunu açmıştık, tiyatro salonunun da tefrişatı bitmek üzereydi görevden alındık. Sonuç itibariyle ben yani orayı savunmak, o binayı korumanın bu şehre saygının, bu şehre hürmetin gereği olduğu kanaatindeyim. Bu konuda hala yapılacak işler var, bu imkan doğduğunda da bunu yapacağımızı da herkes görecek. Dolayısıyla hiçbir şey bitmedi. Bunu bütün Karslılar bilmeli.” dedi.

Uyuşturucu ile mücadele konusunda Kars’ın ülkeye örnek olacağı çalışmaları başlatacaklarını dile getiren Bilgen, “İkinci önemli konu bizim açımızdan; yani elbette ki bizler siyasetçiyiz halk yetki verdiğinde hukuka, kanuna bağlı kalmak şartıyla şehre hizmet etmek için varız. Ama hiçbirimizin koltuğu, makamı, sıfatı bu şehirden, bu şehirde yaşayan insanlardan, Karslılardan, Kars ahalisinden daha değerli değildir. Dolayısıyla bizim için siyasette, koltuklar, makamlar değil insan önemlidir. Bu şehirde, en önemli tehdit, en büyük sorun gün geçtikçe uyuşturucunun yayılıyor olmasıdır. Bu konuda tabii ki sadece buranın değil Türkiye'nin de ciddi bir sorunu var ama Kars belki bu konuda değerlerini, kültürünü, en çok korumayı başarmış, bu konuya karşı daha dikkatli, aile yapısını, belki değerlerini kurmayı başarmış bir şehir olduğu için söylüyorum; tehlike ciddidir. Biz onun için önümüzdeki günlerde sadece siyasi şapkamız değil, sivil toplum çalışmalarımızla da parti ayrımı gözetmeksizin, şehirdeki bütün sivil toplum kuruluşlarını da göreve çağırarak, ziyaret yapıp, onların da sorumluluklarını hatırlatarak uyuşturucuyla mücadele konusunun sadece bir emniyet ve güvenlik sorunu olmadığını, sadece cezalandırma konusu olmadığını, sadece bir kamu otoritesi eliyle yapılacak bir çaba olmadığını, tam tersine özellikle de tabii ki yargılama, cezalandırma, güvenlik güçlerinin müdahalesi önemlidir. Ama asıl önemlisi sivil toplumun bu konuda çabasıdır. Bu konuda Kars’taki meslekler, vakıflar, dernekler aracılığıyla uyuşturucuyla mücadele konusunu ana gündem yapacağız ve benim duruşmalarım, davam, ağustos ayında bittiği andan itibaren bu konuda çok yoğun bir çalışmaya başlayacağız. Yani Kars'ı adeta uyuşturucuyla mücadele konusunda bir üs, bir platform, bir dayanışma ağı ve örnek bir model haline getireceğiz. Bu konuda sivil toplum kuruluşlarına, kamu görevlilerine, herkese çağrımızı bir kez daha yapıyoruz. İnsandan değerli hiçbir şey yoktur. Gençliğimiz uyuştuğunda, gençliğimizi kaybettiğimizde bu şehrin ne ekonomisi olur ne yarınları olur. Yarın seçimi kimin kazanacağından, belediyeyi kimin yöneteceğinden, kimin kaç milletvekili kazanacağından, hangi partinin ne kadar oy alacağından daha önemli, daha hayati olan gündem uyuşturucu konusudur. Dolayısıyla biz bu konuyla ilgili elimizden geleni yapacağız. Asla bir siyasi propaganda malzemesi haline getirmeden, tamamen toplumsal çabayı, toplumsal değerleri önceleyerek bir çalışma ortaya koyacağız. Ben bütün gücümle buna katkı sunacağım. İldeki arkadaşlarımızla, il başkanımız, diğer arkadaşlarımız, MYK üyelerimiz de burada gerek etkinlikler düzenleyerek, yani toplumun bilinçlendirilmesi ailelerin, gençlerin bu felaketten kurtarılması konusunda üzerimize düşeni yapacağız.” ifadesini kullandı.

0275b13b-7c40-451b-8274-346d4c2d1721.jpgb005165e-b065-4112-9da0-c0d632b18f40.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.