1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ebu’l Hasan Harakani ve Fütüvvet Anlayışı
Ebu’l Hasan Harakani ve Fütüvvet Anlayışı

Ebu’l Hasan Harakani ve Fütüvvet Anlayışı

​​​​​​​Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kars Kafkas Üniversitesi ve İlim Yayma Cemiyeti Kars Şubesi tarafından, 22-24 Mart 2019 tarihlerinde “Ebu’l Hasan Harakani ve Fütüvvet Anlayışı” konulu program yapıldı ve alanında uzman birçok ünlü konuğu bir araya getir

A+A-

22 Mart 2019 Cuma namazından sonra başlayan program Kars Evliya Camii Avlusunda 3000 kişilik çorba ikramıyla başladı ve ardından akşam namazı sonrası Evliya camiinde İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğunun Dualarla Ebu’l Hasan Harakâni ve Meşk Etkinliği icra edildi.

23 Mart 2019 tarihinde M. Fatih Çıtlak hocamızın İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonunda “ Ebu’l Hasan Harakani ve Tasavvuf”  konulu sohbeti yapıldı sohbette Çıtlak konuşmasını şu ifadelerle tamamladı;

“Bu Anadolu’nun kapılarını bize açan ve Horasan’dan itibaren Maverahünnehir’den itibaren tanrı dağlarından bu yana gelen ipek yolu medeniyeti dediğimiz uzun medeniyet kervanının merkezlerinden birisi olan Kars’ta Anadolu’nun kapılarını ilk açan bir kişi olarak bizim medeniyetimizin sembol şahsiyetlerinden birisidir. Bunu bugünkü gençlere anlatmamız lazım. biz medeniyet bilincini gençlerimiz arasında yaymadığımız zaman, onlara bunu aşılayamadığımız zaman gençlerimiz farklı medeniyetlerin mensubu olmaktan iftihar edeceklerdir. Bu bakımdan burası ve seçilen konuda çok önemli. Aslında fütüvvetin fetha kelimesi gençtir Arapçada. Kökü Fütüvvet derken bu gençlik ruhunu bütün insanlara aşılamayı hedefleyen ve vermeyi daima vermeyi amaçlayan yüksek bir ahlak düzeyidir, yüksek bir meziyet ve vasfı ortaya koymaktır.” dedi. Fatih Çıtlak hocanın sohbetinden sonra İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu ekibine katılan hoca ,Tasavvuf Musikisi Konserine eşlik etti.

Ve programın son günü olan 24 Mart 2019 Pazar Saat 19.30 da başlayan Prof. Dr. Süleyman Uludağ hocamızın “Ebu’l Hasan Harakani ve Fütüvvet” konulu il kültür müdürlüğü konferans salonunda dinledikten sonra program sona erdi. Konuşmacılara İlim Yayma Cemiyeti Kars Şube Başkanı Ebubekir KELEŞ tarafından Fütüvvet Ağacı tablosu hediye edildi.

1-252.jpg2-242.jpg3-205.jpg5-017.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.