1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dr. Gökhan Perincek: “Sezon açıldı; grip aşınızı oldunuz mu?”
Dr. Gökhan Perincek: “Sezon açıldı; grip aşınızı oldunuz mu?”

Dr. Gökhan Perincek: “Sezon açıldı; grip aşınızı oldunuz mu?”

Kars Harakani Devlet Hastanesi doktorlarından Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Gökhan Perincek, Karslı vatandaşları "Grip" hakkında uyardı.

A+A-

Volkan KARABAĞ

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Gökhan Perincek, Sonbahar mevsiminin kendini göstermesi ile birlikte mevsimsel grip hakkında uyarılarda bulunarak, Karslı vatandaşlara grip aşısı olmaları çağrısı yaptı

Doktor Perincek, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

"Grip influenza virüslerinin neden olduğu, dönem dönem büyük çapta salgınlarla seyreden, çocukluk çağındaki olguların hastaneye yatışlarını gerektiren, komplikasyonlara zemin hazırlayan, yaşlılar ve müzmin hastalığı olanlarda ölümlere neden olabilen solunum yollarının bulaşıcı, önemli bir enfeksiyon hastalığıdır.

Gribin en tipik bulguları ani başlayan ateş, aşırı yorgunluk / kas ağrıları ve kuru öksürüktür. Çocuklarda bu bulguların yanında seyrek de olsa karın ağrısı, mide bulantısı ve kusmaya da neden olabilir. Fakat unutmamalı ki hastalığa yakalanan herkeste grip bulguları aynı şiddette seyretmeyebilir. Grip, yaşlılarda ve müzmin hastalık taşıyan bireylerde daha ağır seyreder ve ölümlere yol açabilir. Örneğin daha önce benzer bir grip virüsü ile enfeksiyon geçirmiş ya da aşılanmış bir kişide bulguların ağır seyretme ihtimali düşüktür.

Gribin etkili bir tedavisi yoktur. Hastanın şikayetlerine göre tedavi vermek gerekir, çoğu kere doktora danışılmadan alınan antibiyotikler, yararsızlığın yanında zarar da verebilir. Ancak belirtileri azaltıcı, ağrı kesici, ateş düşürücü gibi ilaçlar kullanılabilir.

Peki kimler risk altındadır? Aslında sorunun cevabı kısaca herkestir. Ama yine de gribin olumsuzluklarını en şiddetli biçimde yaşayan bazı kişileri risk grupları içinde toplanır.

Bunlar:

•65 yaşın üstündekiler •Şeker hastalan •Astım hastaları •Kronik akciğer hastaları

•Kronik kalp ve damar sistemi hastaları • Kronik hastalık dışında bağışıklık sistemleri zayıflamış olan kişiler: Kanserli-lösemili kişiler, bağışıklık sistemi hastalığı olanlar, organ ve kemik iliği nakli yapılan kişiler, immunsupresif ilaç kullananlar. • Huzurevi, bakımevi vb ortamlarda yaşayanlar

• Grip sezonunda gebe olan kadınlar

• Tüm sağlık personeli olarak sayılabilir

.Bu nedenle, 65 yaş ve üzerindeki kişiler ile yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişilerin, bu durumlarını belgelendirmeleri halinde sağlık raporu aranmaksızın; yukarıda sayılan hastalıkları olan kişilerin ise hastalıklarını belirten sağlık raporuna dayanılarak, hekim tarafından reçete edildiğinde, yılda bir defaya mahsus olmak üzere grip aşısı bedelleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Bu kişiler hekime başvurarak reçete ile eczanelerden aşılarını alabilirler. Aşı her yıl Eylül-Ekim-Kasım aylarında tek doz şeklinde yapılmalıdır.

Aşılanma dışında gripten koruyucu önlemlere de ayrıca özen gösterilmesi önemlidir. Bu önlemler:

•Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalıdır.

•Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat edilmelidir.

•Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalıdır.

•Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalıdır.

•Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınmalıdır.

•Yüzeyler sık sık temizlenmelidir.

Herkese hem gripten hem de tüm hastalıklardan uzak sağlıklı bir yıl dilerim."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.