1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. CHP MİLLETVEKİLİ İNAN ALP: SARIKAMIŞ ORMANINDA AĞAÇLAR NEDEN KESİLİYOR?
CHP MİLLETVEKİLİ İNAN ALP: SARIKAMIŞ ORMANINDA AĞAÇLAR NEDEN KESİLİYOR?

CHP MİLLETVEKİLİ İNAN ALP: SARIKAMIŞ ORMANINDA AĞAÇLAR NEDEN KESİLİYOR?

​​​​​​​CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya Kars'ın Sarıkamış ve Muğla'nın Milas ilçelerinde yaşanan orman katliamlarıyla, Şırnak'ın Silopi ve Diyarbakır'ın Lice ilçelerinde çıkan orman yangınlarını sordu.

A+A-

CHP'li İnan Akgün Alp, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki ormanlarda kesilen ağaçları Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. CHP’li Alp, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması üzerine TBMM’ye verdiği soru önergesinde Akbelen’deki ağaç kesimi ile Lice ve Silopi’deki orman yangınları hakkında da sorular yöneltti.

CHP Milletvekili Alp, soru önergesinde Küresel ısınma, çevre kirliliği gibi nedenlerle ekolojik sistem tehdit altındadır. Durum böyle iken Muğla ili Milas ilçesine bağlı İkizköy'de bulunan Akbelen bölgesinde ağaç kıyımı gerçekleştirilmekte, Diyarbakır ili Lice ilçesinde, Şırnak ili Silopi ilçesinde yaşanan yangınlarda geniş orman alanları yok olmaktadır. Ayrıca Kars ili Sarıkamış ilçesinde kontrolsüz orman kesimi yapılmaktadır” dedi.

ORMAN BAKANI NEDEN SEYİRCİ KALIYOR?

CHP'li Alp önergesinde, Kars ili Sarıkamış ilçesinde kontrolsüz bir şekilde kaç ağaç kesilmiştir? Kontrolsüz orman kesiminin gerekçesi nedir?” diye sordu.

Önergesinde ayrıca Bakan Yumaklı’ya Akbelen’deki ağaç kesimine neden seyirci kaldığını soran CHP’li Alp, Ekolojik sistemin tehdit altında olduğu ortada iken Bodrum ve Milas’ı besleyen en önemli su havzasında bulunan Akbelen Ormanlarının Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki ile YK Enerji tarafından katledilmesine seyirci kalmanızın nedenleri nelerdir? Anayasal hakları için direnen yurttaşlarımıza biber gazı ve tazyikli su ile müdahale edilmesi talimatı kim/kimler tarafından verilmiştir? Akbelen bölgesinde şahsınız tarafından ya da bakanlığınız tarafından önergenin verildiği tarih itibarı ile yapılmış bir çalışma var mıdır?” sorularını yöneltti.

LİCE VE SİLOPİ’DE ORMAN YANGINLARINA NE KADAR SÜRE SONRA MÜDAHALE EDİLDİ?

CHP’li Alp verdiği önergede, Diyarbakır’ın Lice ilçesi ve Şırnak’ın Silopi ilçesinde yaşanan orman yangınlarına dair de Bakan Yumaklı’ya , “Diyarbakır ili Lice ilçesinde, Şırnak ili Silopi ilçesinde yaşanan orman yangınlarına geç müdahale edildiği bilgisi doğru mudur? Diyarbakır ili Lice ilçesinde, Şırnak ili Silopi ilçesinde yaşanan orman yangınlarına yangınlar başladıktan ne kadar süre sonra müdahale edilmiştir? Diyarbakır ili Lice ilçesinde, Şırnak ili Silopi ilçesinde yaşanan orman yangınlarına kaç araç/uçak ve personel ile müdahale edilmiştir?” sorularını sordu.

CHP Kars Milletvekili Alp’in Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması için sorduğu sorular şöyle:

  • Ekolojik sistemin tehdit altında olduğu ortada iken Bodrum ve Milas’ı besleyen en önemli su havzasında bulunan Akbelen Ormanlarının Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki ile YK Enerji tarafından katledilmesine seyirci kalmanızın nedenleri nelerdir?
  • Anayasal hakları için direnen yurttaşlarımıza biber gazı ve tazyikli su ile müdahale edilmesi talimatı kim/kimler tarafından verilmiştir?
  • Akbelen bölgesinde şahsınız tarafından ya da bakanlığınız tarafından önergenin verildiği tarih itibarı ile yapılmış bir çalışma var mıdır?
  • Diyarbakır ili Lice ilçesinde, Şırnak ili Silopi ilçesinde yaşanan orman yangınlarına geç müdahale edildiği bilgisi doğru mudur?
  • Diyarbakır ili Lice ilçesinde, Şırnak ili Silopi ilçesinde yaşanan orman yangınlarına yangınlar başladıktan ne kadar süre sonra müdahale edilmiştir?
  • Diyarbakır ili Lice ilçesinde, Şırnak ili Silopi ilçesinde yaşanan orman yangınlarına kaç araç/uçak ve personel ile müdahale edilmiştir?
  • Kars ili Sarıkamış ilçesinde kontrolsüz bir şekilde kaç ağaç kesilmiştir? Kontrolsüz orman kesiminin gerekçesi nedir?
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.