1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. CHP lideri ve cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Kars’ta konuştu
CHP lideri ve cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Kars’ta konuştu

CHP lideri ve cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Kars’ta konuştu

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte Kars’ta Millet Buluşması programına katıldı.

A+A-

Volkan KARABAĞ

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Kars’ta Cumhuriyet Meydanı miting alanında düzenlenen 'Millet Buluşması'nda halka hitap etti. Miting programında Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Millet İttifakı İl Başkanları ve CHP'nin Kars milletvekili adayları da yer aldı.

Devlette liyakatı sağlayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “İşi ehline vereceğiz. Bunu yaparsanız bir devleti devlet yapmış olur, büyütmüş olursunuz. Bu ülkenin her karış toprağına demokrasiyi getireceğiz, düşünceyi ifade özgürlüğünü, huzuru, barışı getireceğiz. Demokrasinin önündeki en büyük engel kayyum uygulamasına da son vereceğiz" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Mansur Yavaş, millet ittifakı işbaşına geldiğinde çılgın projelerle değil halkın gerçek ihtiyaçları, tarım ve hayvancılıkta büyük katkılarda bulunacaklarını söyledi. Hiçbir başarısızlığın bu iktidarın üzerine yapışmadığını sözlerine ekleyen Yavaş, "Her nedense hep suçlu başkaları. Ya dış güçler ya ABD ya da CHP zihniyeti. Bu ülkede kiralar, fiyatlar pahalı. Bunda bizim katkımız yok diyorlar. Seçimi kaybederken beka gider diyorlar. Asıl beka sorunu ülkedeki mülteci sorunu, pahalılık, enflasyon. Görmüyor musunuz bunu, Asıl sorun, bugünkü iktidarın devam etmesi. 21 yıldır iktidarsınız, 21 yıldır yapamadığınızı şimdi mi yapacaksınız? 'Bir ay sonra şu olacak, bu başlayacak' diye. Şu an da iktidarsınız hemen yapın. Bu ülke için beka sorunu olmaya başladınız. Artık boş laflara karnımız tok bu nefret dilinden kurtulacağız. Her seçime girdiğimizde kendilerinin yanında olan gayet makul, kendilerinin yanında olmayanlara terörist muamelesi yaptılar. Cenabı Allah herkesi farklı yaratmış hiç kimse birbirine benzemez. Aklı var, bunlara saygı duyacaksınız. İnşallah 14 Mayıs'tan sonra 15 Mayıs'ta sayın Genel Başkanımızı Cumhurbaşkanı olarak o koltuğu oturtacağız. Bizler de acizane yardımcısı olacağız. Birimiz sağında, birimiz solunda diğer millet ittifakı genel başkanlarıyla beraber kendisini külliyeye değil, Çankaya'ya konfetiler eşliğinde yolcu edeceğiz" dedi.

Yavaş'tan sonra halkın karşısına çıkan ve Karslılarla bir arada olmaktan büyük bir keyif duyduklarını belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Bir araya toplanmışız keyfini çıkarıyoruz. Çünkü Kars bir arada olmanın birlikte olmanın birlikte olduğunda ne kadar güçlü olunduğunu gösteren Türkiye'deki en öncü şehirlerden birisi. Tam da bugün konuşulması gereken bir husus var. Bugünün aklı siyaset, aklı yönetici, aklı memleketin her yerinde konuşarak insanlardan oy isteyen hükümet aklı milleti bölmekle meşgul. Milleti ayrıştırmakla meşgul, milleti ayrıştırma konusunda en ufak bir duraksaması yok. Ben şaşıyorum o akla. Allah şahit 16 milyonluk bir şehrin belediye başkanıyım, mültecilerle beraber 20 milyon insan kentimizde yaşıyor. Bize huzur lazım, bize güzel bir şehir yaşamı, ülke yaşamı lazım. 86 milyon insanına eşit bakan bir anlayış lazım. 'Bana oy verenler oy vermeyenler' diyor. Bugünkü anlayış insanları ayrıştırıyor. Allah aşkına benim 86 milyon insanım yerli ve milli. Bu memleketin her karış toprağı 86 milyon insanı şurada bulunan hanımefendiler, beyefendiler çocuklar, gençler. Her biriniz İstanbul'un da Kars'ın da Sinop'un da Antalya'nın da her metrekaresine eşit hissedarız. Birbirimizden farkımız yok. Tapusu bizim bu memleketin. Ne zamandan beri, ezelden beri öyle. Ama özellikle Çanakkale'den beri öyle, Sarıkamış'tan beri öyle. Koyun koyuna yatan şehitlerimiz var. Biz milletçe bu ülkenin bölünmez parçalarıyız. Vatanın her karış toprağı bizim. Allah birliğimizi bozmasın, varlığımıza birliğimize dirliğimize laf edenlere akıl versin" dedi.

İstanbul seçimlerinin biraz meşakkatli olduğunu ve kendilerine zor bir seçim yaşattıklarını hatırlatan İmamoğlu, "Demokrasi nedir? Bir oy bile kazanırsan saygı duyacaksın. 13 bin oyu yeterli görmediler. 'Bir şeyler oldu' dediler. Çıkıp o kadar ağırıma gitti ki bir cuma namazında cami çıkışında bu ülkenin Cumhurbaşkanı 'çaldılar, hırsızlar' dedi. Yargıladılar bir tane bile hırsız bulamadılar. Çıkıp özür bile dilemediler. Aynı akıl, hala cami avlularında miting yapıyor, insanları bölecek cümleler kuruyor. Varlığımız için birliğimiz dirliğimiz için kucaklaşmamız için memleketini seven milletini seven ayrımcılık yapmayan herkese eşit gözle bakan erdemli ahlaklı hayatı boyunca hak hukuk adalet diyen 13 Cumhurbaşkanımız geliyor. Kemal Kılıçdaroğlu geliyor. İstanbul seçimlerinde 13 bin oyu da yeterli görmediler. Milletimizin elinden seçimi almaya kalktılar. İkinci seçimde 806 bin oyluk okkalı bir demokrasi tokatı attı onlara. Biz milletin iradesine set vurulan milletin iradesine baskı kurulan hiçbir girişimi kabul etmeyiz. Nasıl ki İstanbul'da seçimi elimizden amaya çalıştılar Kars'ta da seçimin kazanan birinden alınmasına kayyum atanmasına karşıyız. Dün 23 Nisan'ı kutladık. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız ne diyor 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir'. 86 milyon insanın iktidar olma zamanı gelmiştir. Geçmişte bir kişi çıkıyordu 'seçimi aldım' diyordu. Bizimki milletin iktidarı, Millet İttifakı'nın iktidarı. Size söz 86 milyonumuzun iktidarı geliyor. 86 milyon insanımızın temsilcisi Kemal Kılıçdaroğlu geliyor" diye konuştu.

KARS'A DA BAHAR GELECEK

Miting alanındaki 'Kars'a da bahar gelecek mi' yazılı dövizi gören CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Diyor ki Kars'a da bahar gelecek mi? Evet Kars'a da Türkiye'ye de dünyaya da bahar gelecek. Getireceğiz baharı. Beraber yaşamayı, birlikte yaşamayı birbirimize saygı göstermeyi, kimseyi kimliğinden ötürü ötekileştirmemeyi, saygı duymayı, insanı insan olarak kabul edip hizmet etmeyi, ayrımcılık yapmamayı temel ilke olarak kabul edip bunu adalet içinde yerine getireceğim. Size sözüm sözdür. Türkiye'nin de Kars'ın da kaderini beraber değiştireceğiz. Son 5 yıla göre geliriniz düştü mü, hayat pahalılığı arttı mı? Pazara çıkamıyorsunuz, sorunlarınız var. 5-10-15 yıldır bizim sorunlarımızı çözemediler. Bizi birbirimize neredeyse düşman haline getirdilerse yapacağımız şey değiştirmek. İktidarı değiştirmek, daha ahlaklı, daha temiz iktidarı getirmek hepimizin ortak görevidir" diye konuştu.

Devlette liyakatı sağlayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “İşi ehline vereceğiz. Bunu yaparsanız bir devleti devlet yapmış olur, büyütmüş olursunuz. Bu ülkenin her karış toprağına demokrasiyi getireceğiz, düşünceyi ifade özgürlüğünü, huzuru, barışı getireceğiz. Demokrasinin önündeki en büyük engel kayyum uygulamasına da son vereceğiz" dedi.

Ardahan'daki mitingden sonra yaptıkları saha değerlendirmesinde emeklilerin 'Kılıçdaroğlu, hiç emeklilere vereceği 15 bin liradan söz etmedi acaba vaz mı geçti' diye sözler söylediklerini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Hiç vazgeçer miyim? Ağzımdan çıkan söz yerine getirilecektir. 2015'ten itibaren bütün emeklilere en az asgari ücret kadar ikramiye ödenmesini istedim ve savundum. Vermediler. Emekliye zam yaptık diyorlar. Kişinin emekli olması ne demektir? Kişinin emekli olması, 'ben çalıştım, ürettim, alın teri döktüm, sigorta pirimi ödedim. İnsanca yaşayacağım bir aylık verin demektir. Emekliye bu aylığı vermiyorsun bari Ramazan, Kurban Bayramında torunları çocukları gelecek ellerini öpecek. Birer asgari ücret tutarında ikramiye verin dedim şimdi de vermediler. 14 Mayıs'ta sandığa gideceksiniz oyunuzu kullanacaksınız, demokrasi getireceksiniz. Bay Kemal'i Cumhurbaşkanı seçeceksiniz. Kurban bayramında gideceksiniz bankaya 15 bin lira ikramiyeyi göreceksiniz. Ananızın ak sütü gibi helal parayı çekeceksiniz bayramda harcayacaksınız. Emekliye para verince kim kazanır? Emekli kazanır, esnaf kazanır, esnafın yüzü güler. İnsanlar huzur içinde olur. 'Devletim bana sahip çıktı' der. Biz havadan para vermiyoruz onun yıllarca çalışıp Türkiye'yi büyütmesi kalkınmasının hakkını ona teslim ediyoruz. Herkesin hakkını hukukun teslim ederseniz o zaman bu ülkede adalet var demektir. Herkes için adaleti getireceğiz. Atama bekleyen öğretmen kardeşlerim, okudunuz üniversiteyi bitirdiniz ama yeteri kadar atama yapmıyorlar. Size Bay Kemal'in sözü var. Cumhuriyetin 100'üncü yılında 100 bin öğretmen ataması yapacağız. Bütün köy okullarını açacağız. Köylerde öğretmen, veteriner, ziraat teknisyeni, mühendis olacak. Köylerde doğal olarak imam olacak. Köyün rengini, havasını değiştireceğiz. Eğer orada hayvancılık yapılıyorsa çalışan, üretene hizmet edecek, hayvanının aşısını yapacak. Eğer tarım yapılıyorsa toprak analizlerini yapacak. Hangi ürünün ekilmesi gerekir, ne kadar kar gelir elde edecek bunların hesabını yapacak. Herkesin kazandığı kimsenin zarar etmediği güzel bir Türkiye'yi inşa edeceğiz."

Yapacaklarını anlattığı zaman kendisine 'parayı nereden bulacaksın' sorusunun sorulduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “5'li çeteye para var, emekliye gelince yok. 5'li çeteye dolar, avro var, çiftçiye, üreticiye gelince para yok. Nereden bulacaksın. 27,5 yılım devlette geçti. Bütçe nasıl yapılır, tasarruf nasıl yapılır, ekonomi nasım yönetilir bilirim. Çok sayıda başbakanla çalıştım, bunlar gibisini hiç görmedim. Saraylara oturmuşlar diyorlar 'burada herkesin karnı doyuyor. Türkiye'de de herkesin karnı doyuyor' Onları, Sarayda olanları hep beraber emekli edeceğiz, göndereceğiz. Bay Kemal'in gideceği yer Çankaya'dır. Sizin oylarınızla Çankaya'ya gidilecek mütevazi bir insan gibi savurganlık yapmadan, hak hukuk yemeden, adaletsizlik yapmadan kul hakkı yemeden devleti yöneteceğim. Devlet böyle yücelir. Adalet hakim olur, ahlak hakim olur. 5'li çetelerle mücadele edeceğim gibi uyuşturucu baronlarıyla da mücadele edeceğim. Gencecik evlatlarımızı zehirleyen uyuşturucu baronlarıyla mücadele edeceğim. Sınır ticaretini büyüteceğim. Türkiye güçlü, güzel bir ülke. Çok sayıda farklı kimliklerden kardeşlerimiz var. Bu güzelliği Türkiye sathına yayacağız. Herkes huzur içinde yaşayacak her anne baba güler yüzle evlatlarını okula gönderecek. Size de sözüm var. Aile destekleri sigortasından geliri olmayan geliri asgari ücretin altında olan her aileye banka hesabı açacağım. Parasını çekecek sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Nerede bir aile hekimi varsa orada aynı zamanda sosyal hizmet uzmanı olacak. 20 bine yakın sosyal hizmet uzmanı bu ailelerle görüşecek, geliri var mı, kirada mı, çocuklarının geliri nedir? Bütün bunların hesapları yapılacak. Eğer ihtiyacı varsa devlet onun güvencesi olacak. Sosyal devlet bütün kadınların güvencesi olacak."

Parayla pulla işi olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, en büyük özelliğinin kul hakkı ve haram yememek olduğunu söyledi. Konuşmasında rahmetli başbakan Ecevit'in bir sözünü de kullanan Kılıçdaroğlu, “Rahmetli Ecevit ne diyordu, 'Ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen' Evet bu düzeni ülkemize getireceğiz. Bu coğrafyayı Türkiye'nin en bereketli coğrafyası haline getireceğiz" dedi.

Konuşmasının son bölümünde ordudan alınan hastaneleri geri vereceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Ordu bizim ordumuzdur. Ordumuzun hastanelerini ellerinden aldılar. O hastanelerin tamamını yeniden şanlı ordumuza vereceğiz. GATA'yı yeniden açacağız. Türkiye'yi barış içinde huzur içinde büyüyen gelişen herkesin hakkını aldığı bir ülke haline getireceğiz. Güçlü bir Türkiye hepimizin Türkiye'si olacak" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, ülkedeki Suriyelileri de 2 yıl içinde ülkelerine geri göndereceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu daha sonra Uşak’a gitti.

chp-lideri-ve-cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-karsta-konustu-1.jpgchp-lideri-ve-cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-karsta-konustu-2.jpgchp-lideri-ve-cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-karsta-konustu-3.jpgchp-lideri-ve-cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-karsta-konustu-4.jpgchp-lideri-ve-cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-karsta-konustu-5.jpgchp-lideri-ve-cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-karsta-konustu-6.jpgchp-lideri-ve-cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-karsta-konustu-7.jpgchp-lideri-ve-cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-karsta-konustu-8.jpgchp-lideri-ve-cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-karsta-konustu-9.jpgchp-lideri-ve-cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-karsta-konustu-10.jpgchp-lideri-ve-cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-karsta-konustu-11.jpgchp-lideri-ve-cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-karsta-konustu-12.jpgchp-lideri-ve-cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-karsta-konustu-13.jpgchp-lideri-ve-cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-karsta-konustu-14.jpgchp-lideri-ve-cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-karsta-konustu-15.jpgchp-lideri-ve-cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-karsta-konustu-16.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.