1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman : Sorumlu Davranın
CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman : Sorumlu Davranın

CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman : Sorumlu Davranın

CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman, maaş artışları üzerine açıklamalarda bulunarak, hükümet yetkilileri ve parlamentoda grubu bulunan partilerin seçilmişleri sorumlu davranmalı, dedi.

A+A-

CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman tarafından yapılan açıklama şöyle :

Ülkemizde milyonlarca çalışan kamu emekçileri ve emekliler asgari ücret ve açlık sınırının altındaki maaşlar ile yaşam mücadelesi vermektedir, “Ülkede dört kişilik bir aile için açlık sınırının 8 bin liraya ve yoksulluk sınırının 28 bin liraya ulaştığı göz önüne alındığında hem geçtiğimiz günlerde açlık sınırı düzeyinde belirlenen 2023 yılı Temmuz ayı asgari ücreti hem de TÜİK’in açıklayacağı enflasyon rakamlarıyla beraber çalışanlara 17.55 +8077 seyyanen zam , emeklilere 17.55 zam,bağkur ve ssk emeklilerine uygulanacak 19.77 zam oranlarının emeklileri ölüm sınırına iteceği açıktır. En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesine çekilmelidir.

“EMEKLİ İKRAMİYESİ ZAMDAN ETKİLENMEDİ!”

“Emeklileri bir ülkede belirlenen en düşük ücret tutarından daha düşük maaşlara mahkûm etmek, emeklilerin yurttaş olarak görülmediğinin ispatıdır. Elektrikten doğalgaza, ekmekten suya, iğneden ipliğe yapılan zamlar karşısında, zamdan etkilenmeyen yalnızca emekli ikramiyeleri olmuştur. Bu ikramiye bayram ikramiyesi değil emekli ikramiyesi adı altında değiştirilmeli ve hiçbir biçimde asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda iki ikramiye olarak güncellenmelidir. Emekliler de diğer tüm kesimler gibi enflasyondan, hayat pahalılığından, bütün bir ekonomik krizden etkilenmektedir. Emeklilere resmi enflasyon oranında yapılan yüzdelik zamlar hiçbir anlam ifade etmemektedir. Yapılması gereken en düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesinde olmak üzere tüm emekli maaşlarına asgari ücret zammı oranında zam uygulanmasıdır. Bize reva görülecek olan insanlık dışı zamların karşısında yılgınlığa kapılmayacağız. Meşru ve demokratik zeminde hakkımız olanı alıncaya kadar mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Bugün TBMM'nin gündemine alınan torba yasada emekli memurlara ve diğer tüm ssk ,bağkur ve emekli aylığı alan kesimlere adalet duygusu içerinde davranın, çalışan ve emekliler arasında bir uçurum oluşturmayın.

Ülkenin ekonomik ve sosyal problemlerini dikkate alarak maaş artışlarına sorumluluk duygusuyla yaklaşın. Aksi taktirde gerçekten toplumda sosyal bozulmalar artarak devam edecektir.

Herkese insan onuruna yaraşır bir düzenleme yapılması yönetenlere güven duygusunu artıracaktır, aksi taktirde ülkede huzur ortamı dahada bozulacaktır. Hükümet yetkilileri ve parlamentoda grubu bulunan partilerin seçilmişleri bu torba yasaya gereken şekilde davranış sergilemelidir .

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.