1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ÇETKODER Timleri İş Başında
ÇETKODER Timleri İş Başında

ÇETKODER Timleri İş Başında

Çevre ve Tüketici Hakları Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Merkezi’ne mensup gönüllülerden oluşan 250 kişilik denetim timi yollara düşerek yurdun her yöresinde çeşitli konularda çaktırmadan denetim yapacaklar.

A+A-

Toplumsal kalkınma, bilinçlenme, mutabakat adına yapılan gönüllü ve ücretsiz faaliyetleri sürdüren ÇETKODER Kanunsuz ve uygunsuz çalışanlar ile halkın sağlığı ile oynayanlara göz açtırmıyor.

 

Çevre ve Tüketici Hakları Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Merkezi yürürlükteki yasa, mevzuat, yönetmeliklerin uygulanıp uygulanmadığı, uygulanıyor ise nasıl ne şekilde uygulanıyor yerinde tespit için ve ayrıca halkın sağılığı ile oynayanların cezalandırılması sebebiyle 250 kişilik bir denetim timi kurdu. Bu gönüllü ekip yurt geneli aşağıdaki illerde çalışmaya bu gün itibari ile başladılar. Çaktırmadan belli etmeden gezecekler ve yaptıkları, kanunsuz, usulsüz uygulamalar ile vatandaşı hileli yollar ile kandıran aldatanları teşhir edip bunların cezalandırılmaları sağlayacaklar.

 

ÇETKODER denetim timlerinin bugün itibari ile çalışmaya başladığı iller; Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum, Osmaniye, Hatay, Bingöl, Kayseri, Karaman, Niğde, Aksaray, Antalya, Isparta, Burdur, Kırşehir, Çankırı, Bolu, Denizli, Bursa, Zonguldak, Rize, Trabzon, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Erzincan, Diyarbakır, Bitlis, Kilis, Edirne, İstanbul, Mersin, Afyon, Adana, Gümüşhane, Düzce, Giresun, Malatya, Nevşehir, Sakarya, Tokat, Trabzon, Yozgat, Mardin, Kırklareli, Samsun, Karabük, Kocaeli, Konya, Uşak, Manisa, Eskişehir, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Amasya, Edirne, Ağrı, Batman, Bartın, Muş, Sakarya, İstanbul, Ankara, Siirt, Kastamonu, Kocaeli, Karabük ve Muğla olarak belirlendi.

 

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “Daha önce bu gönüllü kardeşlerimize yasaları ve yasalardan doğan haklarımızı aktaran eğitimler verdik. Bu eğitimi alan gönüllü denetim timlerimiz tüm yurtta gezecekler, mağazayı, esnafı, gıda maddesi ve giyecek içecek maddesi satılan yerleri, halka direk hizmet sunular iş yerlerini, A dan Z ye her ticari kuruluşu ve kamu kurum ve kuruluşu sade vatandaş gibi gezip bilgi toplayacaklar. Kanuna yönetmeliğe ve mevzuatlara uyuyorlar mı, uymuyorlarsa sebebi, uyulmadığı bildirilince yetkili ve ilgili ne yapıyor, yapmıyorsa sebebi araştırılacak ve ilgililer hakkında yasal işlem yapılması sağlanacak. Her biri birer tüketici olan vatandaşımızın hak ve hukukunu çiğnetmemeye kararlıyız. Adım adım takip edeceğiz, teşhir edeceğiz. Hileli mal satanlar, ayıplı hizmet sunanlar, aldatıcı reklamlar ile halkı yanıltanlar, görevlerini yapmayan bürokratlar hakkında da gereken suç duyurularında bulunacağız. Bu sebeple bugünden itibaren belirlenen illerde gönüllülerimiz çalışmaya başlamışlardır. Her ilde 2 bayan 2 erkek 4 kişilik ekip bulunmaktadır. Bunlar her tür tespiti anında genel merkeze bize bildirecekler ve biz gereken yasal başvuru ve takibin yapılması için çalışmaları hızla sürdürüp cezalandırılmalarını sağlayacağız” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.