1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bu hikayeyi okumadan geçmeyin : Kanada Kars'ı...
Bu hikayeyi okumadan geçmeyin : Kanada Kars'ı...

Bu hikayeyi okumadan geçmeyin : Kanada Kars'ı...

Türkiye neresi, Kanada neresi diye sormakta haklısınız ; ancak Kanada’da da bir Kars var. Serhat şehrimiz Kars ile Kanada’daki “adaşı” arasında oldukça ilgi çekici bir hikaye bulunuyor...

A+A-

gazetekars.com olayın hikayesini şu şekilde özetliyor :

- İngiliz Ordusu'na bağlı General Sir William Fenwick Williams, Kanada doğumludur. Sir Williams gözlemci komiser olarak, İngiliz Ordusu tarafından Osmanlı topraklarına gönderilir. Bir süre İstanbul'da görev alan Williams, Osmanlı Ordusu'na Anadolu'da ve Kırım Savaşı'nda gözlemcilik yapar. Görevi gereği orduya stratejik taktikler verir.

Osmanlı Ordusu Kars'tayken, Rusların Kafkas Ordusu 14 Haziran 1855'te Kars'ı kuşatır.

General Williams, Ruslara karşı savunulması için Kars'ta görevlendirilir. Ordunun yanında direnişe, Kars halkı da katılır. Beş ay süren savaş sonrası Rus ordusu Kars'tan püskürtülür ve Kars kurtulur. Bu zafer üzerine Sultan Abdülmecit, Kars'ı savunan asker ve sivillere "Gazi" unvanı verir.

Devlet "Kars Nişanı" adlı bir madalya çıkarır. Karadeniz'de işleyen buharlı gemiye "Kars" ismi verilir. Takvim-i Vekayi ve Ceride-i Havadis gazeteleri "Kars Özel Sayısı" çıkarır. Avrupa Kars savunmasıyla çalkalanır. Paris'in açık hava tiyatrolarında kalabalık figüranlı Kars Savunması oyunları sahnelenir.

Bu esnada İngiltere, Kanada'ya deniz altından telgraf kablosu döşeme işini bitirir. Bu hattan giden ilk haberlerden biri olarak Kars savunmasıyla Rus Ordusu'nun mağlubiyeti, Kanada'ya ulaşır. Sir Williams, Kanada doğumlu olduğu için Kars savunması zaferi Kanadalılar için ayrı bir gurur kaynağı olur.

O dönemde Kanada'da "Wellington" isimli iki tane kasaba bulunmaktadır ve aynı isim nedeniyle postada sürekli sıkıntılar yaşanmaktadır. Kasabanın isminin değiştirilmesine karar verilir.

Dönemin gelen ilk telgraflarından biri olan ve onları gururlandıran bu haber, kasabalıların yeni ismi bulmalarına yardımcı olur ve bu kahraman kentin ismini kasabamıza verelim denir. Bu vesile ile General William Fenwick Williams onurlandırılır ve aynı yıl kasabaya "Kars" adı verilir...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.