1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Baki Karakol yazdı : KARS’IMDAN, KARSLIMDAN BİR-İKİ NOT…
Baki Karakol yazdı : KARS’IMDAN, KARSLIMDAN BİR-İKİ NOT…

Baki Karakol yazdı : KARS’IMDAN, KARSLIMDAN BİR-İKİ NOT…

Gazeteci - Yazar Baki Karakol, Kars ziyaretini değerlendirdi...

A+A-

KARS’IMDAN, KARSLIMDAN BİR-İKİ NOT…

Baki KARAKOL 

31 Mayıs 2023 Çarşamba günlü “BAŞLIK, GAZETECİ-TELEVİZYONCU ÖZLEM GÜRSES’TEN: İKTİDAR, ENKAZINI DEVRALDI”!.. https://bakikarakol.com/baslik-gazeteci-televizyoncu-ozlem-gursesten-iktidar-enkazini-devraldi/  başlıklı yazımı şöyle bitirmiştim:

“Kıymetli, can okurlarım…

Sevdalısı olduğum Kars’ıma üç yıldır gidemedim; 4 Haziran 2023 Pazar günü gidiyorum.

Yıllardır süre gelen seçim haksızlıklarının yorgunluğundan ve içime sindiremediğim bu son seçimlerin havasından sıyrılmak için sevdalısı olduğum Karslımla Eylül 2023 başlarına kadar olmayı planlıyorum.

Haftalık yazılarımı yazabilecek miyim?

Bilmiyorum.

Twitter paylaşımlarım ara ara olacak.

Görüşmek umuduyla.

Sevgi ve saygılarımla…”

Pazar (17 Eylül 2023 Pazar) günü, sevdalısı olduğum Kars’ımdan döndüm.

105 gün içinde Kars’ımda ve Kars’ım gibi sevdalısı olduğum Karslımda gördüklerimi, dinlediklerimi özetleyerek, sizlerle paylaşmak isterim.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’den Kars Belediye Başkanı seçilen, Kars HDP Milletvekili Ayhan Bilgen 2 Ekim 2020 günü İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı; aynı gün, şimdi Burdur Valisi olan, Kars Valisi Türker Öksüz kayyum atandı.

Kayyum yönetimi Kars’a, Karslıya dişe dokunur hizmet yapmamış; yapmadığı gibi sorunların birikmesine, artmasına neden olmuş.

Karslı, kayyum yönetimine ulaşamıyor, uluşsa da bir sonuç alamıyor.  Hindistan’da nasıl ki kutsal ineklerden geçilmiyorsa, Kars’ta da başıboş köpeklerden geçilmiyor.

Bu tümce size sıradan gelmesin, başıboş köpekler Kars’ın, Karslının ve Kars’a gelenlerin ciddi sorunlarından biri.

Kayyum yönetiminden ağzı yanan Karslı, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere çok önem veriyor ve umudunu, beklentisini Mart 2024 seçimlerine bağlamış; o yüzden ince eleyip sık dokuyor.

Zaten Karslı, 14 Mayıs 2023’te Cumhurbaşkanlığı 1’inci tur ve Milletvekili seçimleriyle 28 Mayıs 2023’te Cumhurbaşkanlığı 2’inci tur seçimlerinde Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerini kazanamamasına burnundan soluyor.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na kızmayan, istifa etmemesine, Genel Başkanlık yarışında yer almaya kalkmasına öfkelenmeyen yok.

İkinci sırada İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, üçüncü sırada Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, dördüncü sırada Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, beşinci sırada Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ağır yeriliyor; yerilmeyen Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal.

Kars’ta Mart’taki seçimleri kim kazanır?

Kazanacak üç parti var:

HDP/Yeşil Sol Parti, CHP, AKP.

Kayyum yönetiminden ağzı yanan Karslı, kayyuma neden olduğu için HDP/Yeşil Sol Parti’ye ve kayyum atadığı için de AKP’ye sıcak bakmıyor; CHP iyi bir aday çıkarırsa ve eski ittifak ortaklarından destek görürse, kazanabilir; yoksa seçim HDP/Yeşil Sol Parti ile AKP arasında geçer.

MHP aday çıkarsa bile kazanamaz; şimdiden, MHP’nin, AKP adayını destekleyeceği konuşuluyor.

İyi Parti, Deva, Gelecek, Saadet, Yeniden Saadet, Demokrat parti, başka partiler ve bağımsız adayın/adayların Kars Belediye Başkanlığı seçimini kazanmaları olası değil.

Karslı, yaşam (hayat) pahalılığından, enflasyondan, peş peşe yapılan zamlardan, çalışanlara ve emeklilere düşük zam verilmesinden, işsizlikten, açlık ve sefaletten vb ötürü AKP’ye, AKP’nin diğer ortaklarına Karslı seçmen öfkeli, oy vermeyi düşünmüyor; her geçen gün Erzurum’a bağlı hale gelmeye, getirilmeye öfkeli.

Kars’ımda bir de “tabela” olayı var ki!..

Böylesine pes yani!

Bu kadar mı cahillik olur, yanlışlık yapılır?!

Aile izin verirse yazacağım.

Umarım ayırt (fark) edilir, tabeladaki eksiklik giderilir, yanlışlık düzeltilir, ben de güzel bir yazı yazarım.

Kars’ımın, Karslımın sorunları yazmakla, anlatılmakla bitmez; bu yazımda yüzde bir-ikisini yazabildim; ama söz zaman zaman yazacağım.

Kaynak : https://bakikarakol.com/karsimdan-karslimdan-bir-iki-not/

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.