1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Azerbaycan'da ki "Kanlı Ocak" katliamını unutmadık, unutturmayacağız"
"Azerbaycan'da ki "Kanlı Ocak" katliamını unutmadık, unutturmayacağız"

"Azerbaycan'da ki "Kanlı Ocak" katliamını unutmadık, unutturmayacağız"

Kars Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Avrasya Medya İletişim Konfederasyonu, Türk İnternet Medya Birliği Kars İl Başkanı Ercüment Daşdelen, Azerbaycan’ın Bakü şehrinde Rus Kızıl Ordusu tarafından 33 yıl önce 20 Yanvar “Kanlı Ocak” katliamında şehit olan Az

A+A-

Daşdelen, yaptığı açıklamada, ölüm ile hayatın yüz yüze geldiği 20 Ocak günü, Azerbaycan’ın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü yolunda mücadele tarihine kahramanlık sayfası olarak adını yazdırdığını söyledi.

Azerbaycan halkının bağımsızlık arzularını boğmak maksadıyla, 1990 yılının 19 Ocak’ını 20 Ocak’ına bağlayan gece Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin (SSCB) başında olan Mihail Gorbaçov’un ordu birleşmelerinin ağır silahlarla Bakü’ye girerek yüzlerce Azerbaycan Türkü’nü katlettiğini, ancak Azerbaycan halkının direnişini kıramadıklarını belirten Daşdelen, “Sovyet yönetimi televizyon yayınlarını ve telefon hatlarını keserek dünyayla iletişimi tamamen kesti. Azerbaycan Türkleri Azadlık meydanında gösterilerini sürdürürken,  Azerbaycan’da, 20 Ocak 1990 günü Sovyet ordusu bağımsızlık mücadelesi veren Azerbaycan’ı işgal etti. 66 bin kişilik ordu ile Azerbaycan toprağına giren Sovyet ordusunun üç gün süren acımasız saldırıları sonrasında kentte ölüm sessizliği hakim olmuştu. Sovyet tankları şehre girerek bir katliama imza attılar. Rus tankları, silahsız ve savunmasız Azerbaycan Türklerini ezmiş, kentleri ateşe vermiş, çoluk çocuk demeden 144’ünü şehit etmişti. İşgalde 800 kişi yaralanırken bine yakın insan tutuklandı. Hayatını kaybedenlerin cenazeleri 22 Ocakta yaklaşık 1,5 milyon kişinin katılımıyla düzenlenen törenle kaldırılırken, cenazelerin defnedildiği yer de bugün Şehitler Hıyabanı olarak Azerbaycan halkının en çok ziyaret ettiği yerlerden biri oldu” diye konuştu.

“Bağımsızlık yolunda verilen mücadeleler ve bu uğurda hayatlarını veren şehitler unutulmamalıdır” diyen Daşdelen, şunları kaydetti: “1990 yılı 20 Ocak’ta geçmiş Sovyetler Birliğinin askerlerinin Azerbaycan halkına yönelik gerçekleştirdiği katliamlar insanlığa karşı gerçekleştirilmiş en ağır cinayetlerden birisi gibi beşer tarihinde kara sayfa olarak kalacaktır. Milli bağımsızlığı, ülkesinin toprak bütünlüğü yolunda mücadeleye kalkmış sakin ahaliye divan tutulması, genel terör sonucunda yüzlerce günahsız insanın katledilmesi ve yaralanması totaliter Sovyet rejiminin sukut etmesi süresinde onun cinayet kar önemini bütün dünyaya bir daha gösterdi. Bakü’deki 20 Ocak katliamını unutmadık, unutturmayacağız. Gerçekleştirilen bu insanlık dışı katliamı kınıyor; Azerbaycan halkının ve katliamda zulme uğrayanların yaşadıkları acıyı yürekten paylaşırken, hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.