1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Atatürk’ün Kars’a gelişi törenle kutlandı
Atatürk’ün Kars’a gelişi törenle kutlandı

Atatürk’ün Kars’a gelişi törenle kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kars’a gelişinin 99. yıl dönümü törenle kutlandı.

A+A-

Kutlama etkinliği kapsamında Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk anıtına Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ziya Polat ve 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenilmez tarafından çelenk sunumuyla başladı. Ardından da saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Kutlama programları İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda devam etti. Günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Kültür ve Turizm İl Müdürü Hayrettin Çetin, şunları söyledi: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk gerek milli mücadele döneminde gerekse Cumhuriyetin Kuruluşundan vefatına kadar geçen süreçte memleketi karış karış gezmiştir. Doğusundan batısına yaptığı tüm yurt gezilerinde illere, ilçelere ve köylere gitmiş; gittiği yerlerde halk ile iç içe olmuştur. Halkın görüşlerini almış ve tespitlerde bulunmuştur. Bu görüş ve tespitlerin ışığında halkın desteğini de arkasına alarak Cumhuriyetin kurulmasını, ilke ve inkılaplarının oluşumunu sağlamıştır. Bu nedenle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sık sık düzenlediği yurt gezileri Cumhuriyetin ilk on beş yılında toplumsal gelişimin ve kalkınmanın sağlanması açısından büyük önemi vardır. Atatürk'ün bu yurt gezilerinden biri de 1924 yılında 29 Ağustos'tan 18 Ekim'e kadar 51 gün süren gezisidir. Atatürk bu gezisinde yanında eşi Latife (Uşaklıgil) Hanım, Yozgat Milletvekili Salih (Bozok), İstanbul Milletvekili Hamdullah Suphi (Tanrıöver),Gaziantep Milletvekili Ali (Kılıç), Rize Milletvekili Rauf (Benli), Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Tevfik (Bıyıkoğlu), Muhafız Birliği Komutanı İsmail Hakkı (Tekke), Başyaver Ruhi Su ve daha birkaç kişi de vardır. Gazi Mustafa Kemal Paşa, 06 Ekim 1924 Pazartesi saat 09:30'da özel bir katarla eşi ve maiyetindekilerle birlikte Sarıkamış’tan Kars’a hareket etmiştir.9.Kolordu Komutanı, Sarıkamış Belediye Reis'i, Jandarma Kumandanı ve Kars'tan gelen heyet, Mustafa Kemal Paşa'ya bu ziyarette refakat etmişlerdir. Beyaz ve kırmızı kurdelelerle süslenmiş üç vagondan ibaret olan katarın, Mustafa Kemal Paşa'yı taşıyan vagonuna Cumhuriyet Sancağı konulmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve konukları taşıyan treni yol boyunca ve istasyonlarda halk bayraklarla karşılamaya çıkıyor, coşkun gösterilerle uğurluyorlardı. Kars sınırında, Kars Valisi İbrahim Ethem Bey, Kars Mebusu Ömer Lütfü Bey, Halk Fırkası Reis-i Bekir Bey, Belediye Reis'i Cihangiroğlu İbrahim Bey tarafından karşılanan Mustafa Kemal Paşa, saat 12:00 civarında Kars'a ulaşmıştır.”

Karslıların o dönem Atatürk’ü büyük coşku ile karşıladığı da kaydeden Çetin, “İstasyondan Türk Ocağına ait binaya kadar yollara halılar döşenmiş, halk ve öğrenciler yolun iki yanına dizilmişti. Süslü arabalar, atlılar ve yöresel kıyafetleriyle halk, istasyonu doldurmuştu, Karslılar büyük kurtarıcıyı coşkuyla karşılıyor, adım başı kurbanlar kesiliyordu. Atatürk, Türk Ocağı'nda kısa bir süre dinlendikten sonra Hükümet Binası'na geldi. Burada Kağızman ve Ardahan'dan gelen özel heyetlerle bir süre görüştü. Halk, okul ve yol istiyordu. Daha sonra Belediye'ye geldi. Kars'ın ihtiyaçları, yapılan işler konusunda ilgililerden bilgi aldı. Bir süre önce meydana gelen yer sarsıntısı, Kars ve çevresinde geniş zararlar vermiştir. Atatürk, devlet yardımının, en kısa zamanda Kars'a ulaşacağını, bundan emin olmalarını söyledi. Daha sonra Komutanlığı ziyaret etti. Kars Numune Okulundan sonra Atatürk, Kız Okulu'na geldi. Kadın ve erkek öğretmenlerin verdiği çayda bulundu. Akşam Kars Valisi'nin Konağında verilen elli kişilik ziyafete katılan Gazi Mustafa Kemal, Kars'ta kendisine gösterilen alakadan çok memnun olmuş, bölge sorunları ve muhit hakkında verilen izahatı büyük bir alaka ile dinlemiş ve meselelerin halledilmesi için teşebbüste bulunacağını ifade etmiştir.

Geçmişte halkımızın yaşamış olduğu bu zor ve zahmetli esaret günlerinin bir daha tekrarlanmaması temennisiyle bu geziyi gerçekleştiren başta Gazi Mustafa Kemal Paşa olmak üzere geziye katılan yakın çalışma arkadaşlarına, silah arkadaşlarına ve Gazi Kars halkına rahmet ve minnet duygularıyla şükranlarımı sunuyorum.”

Ziya Gökalp Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Reyhan Altunbayrak “Kars Kalesindeki Bayrak” ve 8. sınıf öğrencisi Melek Bayram “Gazi Paşa” adlı şiiri okudu. Aşık Mahmut Karataş ve Ayhan Şimşekoğlu kahramanlık türküleri seslendirdi. Program, Gülahmet Aytemiz Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı müzik dinletisi, Gençlik Merkezi tiyatro ekibi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Kafkas Halk Oyunları ekibi “Hoş Gelişler Ola” adlı piyes gösterisinin ardından sona erdi.

ataturkun-karsa-gelisi-99-yilinda-torenle-kutlandi-1.jpgataturkun-karsa-gelisi-99-yilinda-torenle-kutlandi-2.jpgataturkun-karsa-gelisi-99-yilinda-torenle-kutlandi-4.jpgataturkun-karsa-gelisi-99-yilinda-torenle-kutlandi-5.jpgataturkun-karsa-gelisi-99-yilinda-torenle-kutlandi-6.jpgataturkun-karsa-gelisi-99-yilinda-torenle-kutlandi-7.jpgataturkun-karsa-gelisi-99-yilinda-torenle-kutlandi-8.jpgataturkun-karsa-gelisi-99-yilinda-torenle-kutlandi-9.jpgataturkun-karsa-gelisi-99-yilinda-torenle-kutlandi-10.jpgataturkun-karsa-gelisi-99-yilinda-torenle-kutlandi-11.jpgataturkun-karsa-gelisi-99-yilinda-torenle-kutlandi-12.jpgataturkun-karsa-gelisi-99-yilinda-torenle-kutlandi-14.jpgataturkun-karsa-gelisi-99-yilinda-torenle-kutlandi-16.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.