1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Anadolu Kültür, Ani Mobil Uygulaması'nı hayata geçirdi
Anadolu Kültür, Ani Mobil Uygulaması'nı hayata geçirdi

Anadolu Kültür, Ani Mobil Uygulaması'nı hayata geçirdi

Anadolu Kültür, Ani Antik Kenti'nin tanıtımı için "Ani Mobil Uygulaması"nı hizmete sundu.

A+A-

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Ani Antik Kenti’ni yakından keşfetmek isteyen herkes uygulamayı App Store ve Play Store’dan ücretsiz indirebilecek.

Dört yıllık bir zaman diliminde ortaya çıkan çalışma, Portekiz merkezli Calouste Gulbenkian Vakfı ve ABD merkezli Dünya Anıtlar Fonu (World Monuments Fund) tarafından desteklenerek, Türkiye, Ermenistan, Avrupa ve ABD’den çok sayıda uzman, arkeologlar, sanat tarihçileri, mimarlar ve fotoğrafçılar Erivan, Kars ve İstanbul’da düzenlenen çalıştaylarda bir araya gelerek, katılımcı ve kapsayıcı bir yöntemle Ani Mobil Uygulaması’nı hayata geçirdiler.

Ani Mobil Uygulaması

Ani Mobil Uygulaması, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ani Arkeolojik Alanı’nın ve çevresinin kültürel mirasını daha geniş bir çevreye tanıtmayı ve alana dair bilimsel bilgiye erişimi modern iletişim teknolojileri kullanarak kolaylaştırmayı amaçladı.

2018 – 2023 yılları arasında yürütülen projede, Erivan, Kars ve İstanbul’da düzenlenen çalıştaylarda, Türkiye, Ermenistan, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nden uzmanlar biraraya geldi ve katılımcı, kapsayıcı bir yöntem ile Ani Mobil Uygulaması geliştirildi.

Uygulama, Ani ve çevresindeki 45 yapı ve alanın bilgilerini; tarihçe, mimari, sanat tarihi ve koruma çalışmaları başlıkları altında düzenleyerek kullanıcıya sunuyor. Ziyaretçiler açısından daha kapsamlı bir gezi deneyimi için oluşturulan seslendirmeler Türkçe, Ermenice ve İngilizce olarak dinlenebiliyor.

Ani Mobil Uygulaması’nda neler var?

Zaman Çizelgesi: M.S. 4 yüzyıldan günümüze, öne çıkan olaylarıyla Ani kronolojisi.

Keşfet: Farklı yapıların Ani içindeki konumları temel alınarak oluşturulan dört ana rota kullanıcılara Ani Arkeolojik Alanı’nı belli temalar üzerinden ziyaret etme ve deneyimleme imkânı sağlıyor.

Test: Ani konusunda bilgisini ölçmek isteyen kullanıcılar için hazırlanan mini-test bölümü.

Üç Dilli Seslendirme: Ani’nin çok katmanlı tarihini, Türkçede Mahir Günşiray, Şenay Gürler, Tilbe Saran ve Görkem Yeltan, Ermenicede Dr. Elmon Hançer, İngilizcede ise Dr. Christina Maranci, Veronica Kalas ve Robert Dulgarian seslendiriyor.

Genel Bilgiler: Ani'nin Tarihi, Ani Surları, Marr Müzesi, Mimar Trdat, Ani'nin Epigrafisi, Ermeni Geleneksel “Midis” Taş İşçiliği ve Ermeni Alfabesi hakkındaki genel bilgiler bölümü.

Pratik Bilgiler: Ziyaretçiler için hazırlanan pratik bilgiler bölümü.

Sözlükçe: Teknik terimlerin anlamlarının öğrenilebileceği sözlük.

Bibliyografya: Kapsamlı araştırmalar için yönlendirici nitelikteki bibliyografya.

Ses Düzenleme: Podbee

Yazılım: Brandwolf

Teşekkürler Alin Pontioğlu, Amiran Badishyan, Armen Kazaryan, Arican Paker, Arpine Asryan, Arsen Harutyunyan, Carsten Paludan-Müller, Christina Maranci, Çağla Parlak, David Davtyan, Davit Nahatakyan, Elmon Hançer, Gizem Dörter, Gökşin Uğur, Görkem Yeltan, Grigor Nalbandyan, Hunghsi Chao, İren Bıçakçı, Kara Leva, Mahir Günşiray, Maryam Jodeirierajaie, Mustafa Akçaöz, Özgün Forta, Özgür Akman, Robert Dulgarian, Sahak Vardanyan, Şenay Gürler, Tamar Nalcı, Tilbe Saran, Varduhi Balyan, Veronica Kalas, Yavuz Özkaya.

Ani Mobil Uygulaması’nın, yerinde ziyaretçiler için doğru bilgiye kolay erişimin aracı olacağını umuyoruz. Uygulamanın, kültürel miras alanındaki dijital uygulamalar için çokdilli, çokkültürlü ve kapsayıcı bir çalışma olarak örnek olmasını arzu ediyoruz.

Proje, Calouste Gulbenkian Foundation ve Dünya Anıtlar Fonu (WMF) desteğiyle gerçekleştirilmiştir.

APP STORE'DAN İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

https://apps.apple.com/app/ani-mobile-app/id1600767237

PLAY STORE'DAN İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.anadolukultur.ani&pli=1

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.