1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Alibeyoğlu Yazdı: Kayyum mu Kayırma Belediyesi mi?
Alibeyoğlu Yazdı: Kayyum mu Kayırma Belediyesi mi?

Alibeyoğlu Yazdı: Kayyum mu Kayırma Belediyesi mi?

Serhat Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Alican Alibeyoğlu kaleme aldı: Kayyum mu Kayırma Belediyesi mi?

A+A-

Şehir veya ilçe belediyeleri, nüfus sayısına göre İller Bankası'nın verdiği paraya göre hizmet etmeye çalışırlar. Ancak hiçbir belediye, İller Bankası'ndan gelen komik paralarla gerekli hizmeti yapamazlar (İktidar belediyeleri hariç). 

Çoğu yerde çalışanların maaşları bile ödenemez, çöp toplanamaz, vb. Özünde belediyenin sorumluluğunda olan sadece su, çöp, yol, kanalizasyon gibi klasik kentsel hizmetler değildir; aynı zamanda sosyal ve kültürel hizmetlerden de sorumludur. Doğu ve Güneydoğu'da, içinde Kars'ın da bulunduğu birçok belediye kayyum tarafından yönetiliyor ve devlet bu illere gereken desteği sağlıyor. Bunun etkilerini özellikle Kars'ta görmekteyiz. 

Sayın Vali, gece gündüz demeden birçok hizmeti getirdiği gerçeğiyle ön plana çıkıyor. Öyle ki Kars, şimdi Ürgüp'ten sonra en fazla turist çeken bir destinasyon bölgesi haline geldi. Ancak gelin görün ki Vali Bey ve ekibinin özverili çalışmalarına gölge düşmektedir.

Belediyedeki bazı birimlerde çalışan müdürler, amirler ve çalışanlar, belediyeciliğin temelini anlayamamış gibi görünüyorlar. Sadece kendi yandaşlarını kayırmakla kalmayıp aynı zamanda belediyeyi bir rant kapısı haline getirmişlerdir. Bize göre, çalışan 900'e yakın insanın ancak 200'ü, kazandıkları parayı hak edecek şekilde düzgün çalışıyorlar. Geri kalanlar ise akşama kadar masada oturup telefonla oyun oynuyorlar ve akşam 5'ten önce işten ayrılıyorlar. 

Kenar mahallelere 20 yıldan fazla süredir hizmet götürülmediği için yollar perişan durumda, çöpler dağ gibi birikmiş. Belediye sadece şehir merkezindeki 3-4 caddeye odaklanmış gibi görünüyor, ancak buralarda yapılan kaldırım ve yolları yeterince denetlemediğimiz kanaatindeyim. Öyle ki, yapılan kaldırımlara ayağımız takılıp düşmememiz neredeyse bir şans işi haline gelmiş. İşin uzmanı olmadan ve mevzuatı bilmeksizin o masalarda oturanlar, Kars halkının ve Sayın Valinin emeğinin hesabını vermelidirler.   

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.