1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Afet Zararlarını Azaltma Programı
Afet Zararlarını Azaltma Programı

Afet Zararlarını Azaltma Programı

Kars Kızılay Şube Başkanlığı, Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi hazırladı.

A+A-

Projeyle ilgili açıklama yapan Şube Başkanı Remzi Aras, “Kızılay olası afet zararlarını azaltmak için Kızılay şubeleri aracılığıyla yerelde kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesini sağlamak, toplum liderleri aracılığıyla toplumda afetlere karşı hazırlıklı olma ve sosyal sorumluluk bilincini oluşturmak amacıyla “Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi”ni hayata geçirmeyi amaçladık.”

 

Türk Kızılay’ı Proje İl Sorumlusu Özgür Turhan da, projenin, bir afet sonrası Türk Kızılay’ı başta olmak üzere yardım kuruluşlarının düzenlediği müdahale ve yardım operasyonlarının daha etkin ve hızlı sürdürülmesine destek olacağı öngörülmekte olduğunu belirtti.

 

Turhan proje hakkında şu bilgileri verdi:

 

“Proje kapsamında; Kızılay şubelerinde eğiticiler yetiştirilmekte, Yerelde afete hazırlık ve zarar azaltma çalışmalarında yer alan kurumlarla ilişkilerin geliştirilmekte, Toplum liderleri için eğitim programları yapılmakta ve ayrıca zarar azaltma kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla anahtar paydaşlar ve toplum liderleri ile ortak etkinlikler yapılmaktadır. Bu kapsam çerçevesinde ulaşılacak hedefler ise şunlardır: Her okuldan en az bir öğretmenin toplum lideri olarak kazanılması,  İbadethanelerde en az bir din görevlisinin toplum lideri olarak kazanılması, Türkiye genelinde muhtarların toplum lideri olarak kazanılması, Kızılay şubesinde afete hazırlık ve zarar azaltma kapsamında oluşturulan toplum liderlerini harekete geçirme kapasitesinin artırılması, Kızılay şubesi tarafından eğitilen “toplum liderleri” aracılığıyla halka afete karşı hazırlıklı olma ve zarar azaltma konularında 2015 sonuna kadar eğitim, seminer ve diğer uygun iletişim araçlarıyla ulaşılması, Zarar azaltma ve toplum liderlerini harekete geçirme faaliyetlerinin tanımlanmış etkinliklerle sürdürülebilirliğinin sağlanması. Yerelde kurumlar arası işbirliğinin güçlendirilmesi.”

 

UYGULAMA ALANI

 

2010 illeri: Ardahan, Batman, Burdur, Çanakkale, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Osmaniye, Rize, Sivas

 

PROJENİN HEDEFİ

 

Toplum liderleri aracılığıyla halkı yaşadıkları bölgedeki afet tehlikeleri ve riskler hakkında bilinçlendirmek ve bu yolla zarar azaltma ve korunma kültürü oluşturmak. Toplum liderleri aracılığıyla afet ve afet sonrasına karşı hazırlıklı olma yönünde sosyal sorumluluk bilinci oluşturmak. Kızılay şubelerinde afete hazırlık ve zarar azaltma konusunda toplumu harekete geçirme kapasitesini oluşturmak. Kızılay şubeleri aracılığıyla kurumlar arası işbirliğini sağlamak.

 

NEDEN ZARAR AZALTMA

 

Afet risklerinin belirlenmesi, mümkünse önlenmesi veya doğuracağı hasarın en az düzeye indirgenmesi için alınması gereken önlemler zarar azaltma çalışmaları olarak kabul edilmektedir. Bu yaklaşım toplumun afet riskleri konusunda bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve baş edebilme kapasitesinin geliştirilmesi, afet öncesi ve sonrasında uygulanan mevzuat ve kurumsal yapıl anmanın geliştirilmesi gibi faklı faaliyetleri çalışma kapsamına almaktadır.

 

NEDEN TOPLUM LİDERİ?

 

Doğal afetler büyük toplulukları etkilemekte ancak yerel düzeyde yürütülen afet öncesi zarar azaltma ve afet sırasında müdahale çalışmaları sayesinde olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Bu yaklaşımdan yola çıkarak yerel düzeyde afet bilincinin yaygınlaştırılması için öğretmenler, din görevlileri ve muhtarlarla ortak faaliyetler yürütmek en uygun yöntem olarak belirlenmiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.