1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2023 yılı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 1. Olağan toplantısı yapıldı
2023 yılı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 1. Olağan toplantısı yapıldı

2023 yılı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 1. Olağan toplantısı yapıldı

Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, “2022 yılında 5 kamu, 2 bin 145 özel sektör olmak üzere toplam 2 bin 150 kişi işe yerleştirilmiştir.” dedi.

A+A-

Volkan KARABAĞ

2023 yılı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 1. Olağan Ocak ayı toplantısı yapıldı. Toplantıya Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz başkanlık etti. Kars Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) Toplantı Salonunda yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, “2022 yılında 5 kamu, 2 bin 145 özel sektör olmak üzere toplam 2 bin 150 kişi işe yerleştirilmiştir.” dedi.

“Ülkemizde de özellikle yasal ve kurumsal düzenlemeler ışığında işsizlik ve istihdam sorununa çözüm bulacak gelişmeler yaşanmaktadır.” diyen Vali Öksüz, “Günümüzde toplumların ekonomik, sosyal ve siyasi anlamda yaşadıkları problemlerin arasında işsizlik, sadece ülkeler özelinde değil kıtalararası bir sorun olarak da karşımıza çıkmaktadır. Yüksek düzeyde ekonomik performans sergileyen ülkelerde dahi işsizliğin ortaya çıkardığı çok yönlü problemler, devlet erkinin işsizlik sorununa karşı güçlü bir duruş sergilemesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.  Ülkemizde de özellikle yasal ve kurumsal düzenlemeler ışığında işsizlik ve istihdam sorununa çözüm bulacak gelişmeler yaşanmaktadır.  Anayasamızda temel haklardan birisi olarak düzenlenen “Çalışma Hakkı” bilincinden hareketle işsizlerin iş bulmasına yardım ederek istihdama katmak ve istihdamı geliştirmek gayesiyle “Sosyal Devlet” mefhumu içerisinde vücut bulan Türkiye’nin Kamu İstihdam Kurumu İŞKUR, gerek ulusal sınırlar içerisinde gerekse uluslararası mahiyette çalışmalarına devam etmektedir. İlin işgücü, istihdam ve mesleki eğitim ihtiyacını tespit etmek veya ettirmek, mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumları ile işletmelerde yapılacak mesleki eğitim ve istihdam konularında etkinlik ve verimliliği artırmak amacıyla yerel düzeyde politikalar oluşturmak, plan yapmak ve kararlar almak, ilgili kurum ve kuruluşlara görüş ve önerilerde bulunmak üzere toplanması karar altına alınan ve sekretarya görevi Kars Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yerine getirilen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Ocak-Nisan-Temmuz ve Ekim aylarında olmak üzere en az 4 toplantı gerçekleştirilmektedir. 2023 yılının İlk toplantısını yapmak ve 15 gündem maddesini görüşmek üzere toplanmış bulunmaktayız. İŞKUR tarafından istihdamın korunmasına ve artırılmasına, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, işsizliğin azaltılmasına ve özel politika gerektiren kişi ve grupların işgücü piyasasına kazandırılmasına yardımcı olmak amacıyla istihdam garantili kurslar ile işbaşı eğitim programları düzenlenmektedir. Düzenlenen programlar;  mesleği olmayan vatandaşlara meslek öğretmek, mesleği olan vatandaşların nitelikleri geliştirmek ve mesleği olup iş bulamayan vatandaşların istihdam edilmesini sağlanması,  işverenlerinde nitelikli işgücüne sahip olması  amacıyla düzenlenmektedir. Türkiye İş Kurumu tarafından 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerinde görev yapan iş ve meslek danışmanlarınca hem vatandaşlarımıza hem de işverenlerimize danışmanlık hizmeti verilerek İŞKUR tarafından sunulan hizmetler anlatılmaktadır.” ifadesini kullandı.

Vali Öksüz, İŞKUR tarafından 2022 yılı aktif işgücü hizmetlerini de şöyle sıraladı;

2022 yılında 1 adet meslek edindirme kursuna 25 kadın kursiyer katılmış ve program sonunda 13 kursiyer istihdam edilmiştir, 162 adet İşbaşı Eğitim Programı düzenlediğimiz işgücü yetiştirme programlarımıza toplam 338 kişi katılmıştır. Programları başarı ile tamamlayan katılımcıların 147’si  istihdam edilmiştir. Katılımcılara toplamda 10.421.484,92 TL ödeme yapılmıştır.

2022 yılında düzenlediğimiz Toplum Yararına Programlardan (TYP) 608 kadın, 725 erkek olmak üzere 1.333 kişi faydalanmış olup, katılımcılara toplamda 29.736.978,00 TL ödeme yapılmıştır.

2022 yılı içerisinde Aktif İşgücü Hizmetleri Programlar kapsamında katılımcılara Toplam 40.446.785,48 TL  ödeme yapılmıştır.

2022 yılı içerisinde Engelli ve Eski Hükümlü Hibe proje desteği kapsamında projeleri uygun görülen 5 Eski Hükümlü proje sahiplerine toplamda 288.322,00 TL ödeme yapılmıştır.

2022 yılı içerisinde İş Kulübü faaliyetleri kapsamında 2022 yılı Ocak-Aralık ayları içerisinde engelli, eski hükümlü, bakım altında bulunan çocuklar, askerler, üniversite öğrencileri, işsizlik ödeneği alanlara ve iş arayanlara yönelik olmak üzere 35 grupta toplam 413 katılımcıya eğitim verilmiştir.

İş Kulübü, iş arama sürecini daha başarılı yönetmek isteyen, ‘Nasıl iş aramalıyım?’ ‘İş başvurum neden reddedildi?’ gibi sorulara cevap arayan işsizler ve daha iyi şartlarda iş arayanlar için tasarlanmış bir eğitim programıdır. İŞKUR İş Kulübü Eğitimi ile katılımcılara iş arama yöntemleri, CV hazırlama teknikleri, telefonla görüşme ve mülakat teknikleri gibi iş aramayı kolaylaştıran konularda eğitim verilmektedir

2022 yılı içerisinde 14.03.2022 tarihinde Kars Merkez ve 23.11.2022 tarihinde Kağızman İlçesinde, İş ve Meslek Danışmanlarımızın katılımı ve koordinasyonu ile düzenlenen meslek tanıtım günleri düzenlenmiştir. Tanıtım günlerine Milli Eğitime bağlı 12. sınıfta okuyan 380 öğrenci katılmış ve 13 mesleğin tanıtımı mesleği icra edenlerce yapılmıştır.

Tanıtılan meslekler; Avukat, Subay, Gelir Uzmanı, Polis, Veteriner Hekim, Gıda Mühendisi, Hemşire, Diyetisyen, Psikolog, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Makine Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Harita Mühendisi,

2022 yılı istihdam faaliyetleri kapsamında; 5 kamu, 2.632 özel sektörden olmak üzere toplam 2.636 kişilik açık iş ilanı alınmıştır. 5 kamu, 2.145 özel sektör olmak üzere toplam 2.150 kişi işe yerleştirilmiştir. 2022 yılı sonu itibari ile Erkek 146 eski hükümlü iş isteğiyle sıra beklemektedir. 2 eski hükümlü işe yerleştirilmiştir. 2022 yılı sonu itibari ile 1 TMY (Terörle Mücadeleden Yararlanan) iş isteğiyle sıra beklemektedir.

2022 yılı pasif işgücü hizmetleri kapsamında; işsizlik ödeneği: 01.01.2022-31.12.2022 tarihleri arasında 2.603 kişi işsizlik sigortası için Kars Çalışma ve İş Kurum İl Müdürlüğüne müracaat etmiş olup, hak eden 701 kişiye İşsizlik ödeneği bağlanmıştır. 2022 yılında ödeme yapılan kişi sayısı 1.354 olup, (2021 yılında ödenek bağlanıp 2022 yılında da almaya devam edenlerde birlikte) ilgililere toplam 8.788.066,00 TL ödeme yapılmıştır.”

Kars’ta son olarak ayakkabı fabrikasının kurulduğunu ve kente fabrika kuran kişilere nitelikli işgücü bulmak için çalışmaların hızlandırılması gerektiğine de değinen Vali Öksüz, “Devletimizin kurumları gerek İŞKUR aracılığıyla gerekse diğer kurumlar aracılığıyla iş gücünün niteliğini yükseltmek için, işsizliği azaltmak için ve iş arayanlara yardımcı olmak için önemli kaynakları ayırıyor ve bu kaynakları vatandaşlarımıza tahsis ediyor. Tabi ki işsizliği bir günde önleme, kısa sürede tamamen ortadan kaldırmak mümkün değil ancak bu programların, yapılan eğitimlerin orta ve uzun vadede işsizliğin önlenmesine, istihdamın artırılmasına katkı sunacağını görüyoruz.  İl olarak tabi şunu da ifade etmemiz lazım; henüz çok sanayileşmiş bir il değiliz ama sanayisi hızla gelişen illerden biriyiz. Malumunuz bizim Organize Sanayi Bölgemiz var, oradaki işletmelerimiz tabi şehrin şartları içerisinde istihdam sağlıyorlar ama bizler bir tesis alanında ilave etmek suretiyle ki şuanda onun kamulaştırma işlemlerine başladık, kamulaştırmalarını tamamlayıp, tahsis işlemini bitirdikten sonra ikinci tesis alanını da açacağız. Çok sayıda yatırım yapmak isteyen, burada çeşitli alanlarda tesis ve fabrika kurmak isteyen kişiler var. Bizden yer bekliyorlar, biz de buraları hızla tahsis etme düşüncesindeyiz. Mevcut yerimizde de birkaç tane boş parselimiz var gelen yatırımcılara açığız. Biz şehir olarak turizm ve hayvancılık diyoruz, bunlar şehrin ekonomisinin temel kaynakları ama bunun yanında mutlaka sanayi gelişimimizi de bir noktaya getirmemiz lazım. Bir yandan bizim uluslararası ticaret noktalarının kavşağında olmamız bir yandan ticaret imkanlarının her geçen gün gelişmesi, Lojistik Merkezimiz, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı ve bundan sonra inşallah başka gelişmeler de olacak onunla birlikte sanayileşme, ticaret hacmi noktasında daha ileri adımlar atmamız mümkün olacak. Yeter ki kurumlarımız yatırım yapmak isteyen kişilere gerekli desteği versin, onların önünü açalım, bizler de yatırım yapmak isteyen girişimcilerin, sanayicilerin ihtiyaç duyduğu mesleki ve teknik nitelikli personeli eğitebilelim ve hazır edebilelim. Çünkü firmalar geldikleri zaman örneğin tekstil ile ilgili fabrika kuracak birkaç yatırımcının ifadesi, “Ben fabrikayı kurarsam nitelikli işgücü bulabilir miyim?” ilk sordukları soru bu. Dolayısıyla bizim de yatırımcıların sorularına hazır olmamız lazım.  Kars’ta en son bir ayakkabı fabrikası kuruldu, bir girişimcimiz fabrikasını İstanbul’dan Kars’a nakletti. Onlar da aynı taleplerle bize gelmişlerdi, şuanda bir yandan mülakatları devam ediyor bir yandan da ayakkabı tabanlarını üretiyorlar. Dolayısıyla tüm girişimcilerin ortak talebi nitelikli işgücü. Bizler de bu toplantılarla buna yönelik katkı ve uygulamalarla destek olmamız lazım. 2023 yılının hayırlı olmasını, ülkemize sağlık ve huzur getirmesini ve toplantımızın da başarılı geçmesini diliyorum.” şeklinde konuştu.

Vali Öksüz’ün konuşmasının ardından toplantı gündem maddeleriyle devam etti.

vali-oksuz-2022-yilinda-2-bin-150-kisi-ise-yerlestirildi-1.jpgvali-oksuz-2022-yilinda-2-bin-150-kisi-ise-yerlestirildi-2.jpgvali-oksuz-2022-yilinda-2-bin-150-kisi-ise-yerlestirildi-3.jpgvali-oksuz-2022-yilinda-2-bin-150-kisi-ise-yerlestirildi-4.jpgvali-oksuz-2022-yilinda-2-bin-150-kisi-ise-yerlestirildi-5.jpgvali-oksuz-2022-yilinda-2-bin-150-kisi-ise-yerlestirildi-6.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.