Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aşıklar Bayramı Başlıyor
06 Mayıs 2010 / 09:26
“5. Kars Aşıklar Bayramı” Yarın Başlıyor

7-9 Mayıs 2010 tarihlerinde gerçekleşecek olan Aşıklar Bayramı’na Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden 100’e yakın Aşık katılacak.

 

2009 yılı içinde UNESCO’nun İnsanlığın Ortak Kültürel Mirası olarak ilan ettiği Aşıklık Geleneği; Türkiye’nin zengin kültürel mirasının çok önemli bir parçasını oluşturuyor. Günümüzde bu geleneği hala tüm canlılığı ile yaşatan illerimizden biri olan Kars’ta Aşıklar şehir merkezinde de hem yarışıp hem atışacaklar. Program Sarıkamış ve Kağızman’da da devam edecek.

 

Kars Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda, Sarıkamış ve Kağızman kahvelerinde gerçekleşecek etkinliklerde “Yörelere Göre Hikâye Dalında Yarışma”, “Atışma Dalında Yarışma”, “Dudak Değmez (Leb – Değmez) Dalı Doğaçlama gibi bölümlerde yurt içinden gelen Aşıklar, sözlü şiiri, müziği ve hikâye anlatımını da kapsayan yeteneklerini katılımcılarla paylaşacaklar.

 

Ayrıca, BM Ortak Programı kapsamında Aşıklık Geleneğini korunması ve sürdürülmesine katkıda bulunmak amacıyla bir albüm çalışması gerçekleştiriliyor.

 

“Yaşayan Aşıklık Geleneği Sazın ve Sözün Ustaları Kars Yöresi Aşıkları Geçmişten Günümüze Kars Âşıklık Geleneği” adını taşıyan bu albümün ve âşıklık geleneğinin kuşaktan kuşağa aktarımına önemli katkılar sağlayacağına inanılıyor.

Haberi Paylaş : GoogleGoogle, YahooYahoo, FacebookFacebook, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us, RedditReddit

DİĞER HABERLER

GAZETE MANŞETLERİ
Hüryurt Gazetesi
ANKET
Kars isminin "Gazi Kars" olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
Kars isminin Gazi Kars olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
NÖBETÇİ ECZANELER
HAVA DURUMU
Kars
11 / 28 °C
Ardahan
10 / 25 °C
Iğdır
17 / 35 °C
YOL DURUMU
POSTA LİSTESİ
Kars’taki gelişmelerden ve son dakika haberlerden haberdar olmak için ekleyiniz.