1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hapiste 'Ajan'laşan Karslı
Hapiste Ajanlaşan Karslı

Hapiste 'Ajan'laşan Karslı

7 yılı aşkın bir süreyle İsrail hapishanelerinde kalan Karslı Faik Bulut; bir mahkum muydu yoksa, İsrail tarafından eğitilmiş casus muydu? Yorumcumuzun gönderdiği derin deşifre...

A+A-

Analiz/Aktifhaber

Geçtiğimiz günlerde The Independent gazetesinin gündeme getirdiği bir haberde, Brüksel’deki bir cezaevinden alınarak Londra’ya transfer edilen ve ajan yapılan Faslı bir gencin hikâyesi yazıldı.

 

Sitemizde de verilen bu haberin altına ‘Şaşkın’ takma adlı bir yorumcunun konuyla ilgili ayrıntılarını verdiği bilgiler, sitemizde ilgi uyandırdı ve bizi konuyu araştırmaya sevk etti.

 

Şaşkın’ın yorum sütununda verdiği bilgiler, 7 yılı aşkın bir süreyle İsrail hapishanelerinde kaldığı iddia edilen Karslı Faik Bulut’un hikâyesinin, The Independent gazetesinin ortaya çıkardığı Faslı’nın hikâyesinden pek farklı olmadığını ortaya çıkarıyordu.

 

Şaşkın, haberin altına sırasıyla şu yorumları eklemişti (imla hatalarını düzelttik):

 

“Bunda şaşılacak ne var kardeşim! Faik Bulut da aynı tezgâhtan geçmişti. Siz O’nun İsrail hapishanesinde iken bir İngiliz Yahudisi kadın ile nasıl evlendiğini ve Türkiye’ye gelip 28 Şubat’ı hazırlayan kitapları nasıl kaleme aldığını sanıyorsunuz?”

 

“Faik Bulut'un birlikte Bekaa'ya gittiği bütün TİP'li arkadaşları oradaki İsrail operasyonunda öldürülürken, sözüm ona beş yerinden yaralanmış Faik Bulut'un kurtulma hikâyesi size çok inandırıcı mı geliyor?”

 

“Size bir çarpıcı soru daha... Bu Faik Bulut nasıl oluyor da, hem ulusalcı, hem de Kürtçü oluyor? Nasıl oluyor da, 28 Şubat paşaları bu herifi referans alıyor? Daha yolun çok. Çok ama daha çok safsın Anadolu çocuğu...”

 

“Bakın, kendinizi fazla yormayın. Faik Bulut, Özel Harp’in, (Doğu) Perinçek gibi, (Yalçın) Küçük gibi, (Hüseyin) Velioğlu gibi ve (Abdullah) Öcalan gibi kayıtlı elemanıdır. Bekaa’ya götürdüğü sekiz masum solcu genci orada ihbar etmiş ve öldürülmelerini sağlamıştır. Kendisi de hapishane yatıyormuş gibi (İsrail’de) taktik eğitimini tamamlamış, Yahudi bir bayan ile evlenmiş ve etki ajanı olarak Türkiye’ye geri gönderilmiştir. (Faik Bulut) Bu bilgilere itiraz etsin, ben de size İD (Ajanlık kayıt numarası) numarasını ve kimliğini göndereyim.”

 

İnternette Faik Bulut ile ilgili neler olduğunu araştırdığımızda da kabaca şu bilgilere ulaştık:

 

Faik Bulut’un internette değişik sitelerde yer alan kısa biyografinde:

 

“1950'de Kars'ta doğdu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü öğrencisiyken okulu terk etti ve katıldı. Kendisini anlatırken, "Deniz Gezmiş'lerin efsanesiyle büyüdüm, Dev-Genç çatısı içinde yer aldım, Aydınlık geleneği içinde yer aldım" diyerek referanslarını sergileyen Faik Bulut, İsrail askerlerinin bir operasyonuyla yaralı olarak ele geçirilip tutuklandı. İsrail'in FKÖ kampına yönelik 1973 operasyonu sırasında kampta bulunan ve aralarında Bora Gözen'in de bulunduğu 8 kişilik Aydınlıkçı grup operasyon sırasında öldürülürken beş kurşunla yaralanan Faik Bulut sağ olarak ele geçirildi. Ele geçirilen Bulut, MOSSAD tarafından 20 gün sorgulandıktan sonra İsrail yargı organları tarafından hapis cezasına çarptırıldı ve 1980'e kadar ceza evinde kaldı. Bulut, 7 yıl 2 ay İsrail'de tutuklu kaldı. Bulut, yazar olarak hayatını sürdürüyor.” deniliyordu.

 

Biyografide yer alan bilgiler, yorumcu Şaşkın’ın verdiği bilgilerle neredeyse tamamen örtüşüyordu. Bir farkla ki, Şaşkın, 1972'de Suriye üzerinden Lübnan'daki Filistin Kurtuluş Örgütü kamplarına katılan Faik Bulut’un Özel Harp elemanı olduğunu ve 8 kişilik Aydınlıkçı grup operasyon sırasında öldürülürken, O’nun (arkadaşlarını ihbar ederek) kurtulduğunu söylüyordu. Şaşkın’a göre Faik Bulut aslında hiç yaralanmamış ve bu 7 yıllık zaman zarfında İsrail’de ajanlık eğitimini tamamlamıştı. Zaten biyografide yer alan “… beş kurşunla yaralanan Faik Bulut sağ olarak ele geçirildi. Ele geçirilen Bulut, MOSSAD tarafından 20 gün sorgulandıktan sonra …” cümleleri gerçekten de pek inandırıcı gözükmüyor. Düşünün… “Sol” ve “Müslüman” düşmanı İsrail, herkesi öldürmek için bir operasyon yapacak, Bulut beş yerinden vurulacak, arkasından İsrail ona ayrıca işkence edip sorgulayacak hapse atacak, o da tedavi edilmeyen bu kurşun yaralarını yalayarak iyileştirecek…

 

Evet, “Şaşkın” yorumcunun söyledikleri, biyografisi ve internetteki açık bilgiler Faik Bulut hakkındaki kafalardaki soruları daha fazla artırdı:

 

1. İsrail hapishanelerinde bir düşman tutuklu iken, bir İngiliz Yahudisi ile nasıl evlenebilmişti?

2. Anti-emperyalist bir solcu iken, Amerikan ve İsraillilerle iş tutan 28 Şubat darbecilerinin söylemlerine destek verecek çalışmaları niçin hazırlamıştı?

3. Faik Bulut aynı anda hem Ulusalcı askerlere akıl verecek kadar Ulusalcı bir yazar, hem de DTP’nin yönetimine girebilecek kadar Kürtçü nasıl olabiliyordu? Bu özellikleriyle Ergenekon sanıkları Yalçın Küçük ve Doğu Perinçek’e biraz fazla benzemiyor muydu?

4. İsrail’den dönüşünde topu topu üç ay kadar Aydınlık’ta gazetecilik geçmişi olan birisi nasıl bu kadar çok sayıda kitaba ve araştırmaya imza atmıştı?

5. Ergenekoncu askerlere sahip çıkmayı kendine görev edinen “Soner Yalçın’lı ODATV”, Kürtçü – DTP’li Faik Bulut’a niçin bu kadar değer veriyordu? Yoksa “Etki Ajanlığı” gibi konularda birileriyle ortak yönü mü vardı?

6. Faik Bulut’un “İsveçli Gönüllü Hemşireler, Bir Kürt'le Evlenen Yahudi Kadın”, “İsrailleşmiş Bedeviler, "Casus" Dürziler, İsrail Yanlısı Filistinliler” ve “Devrimcileri Savunan Yahudi Kadın Avukat” gibi çalışmalarının salt isimleri bile yeteri kadar çok şey ifade etmiyor muydu?

7. Faik Bulut, Ergenekon konusunda neler düşünüyordu? Yoksa O da böyle bir şeyin varlığına inanmıyor muydu?

8. Faik Bulut’un İsrail hapishanesinde tespit ettiği en önemli şey niçin “İslamiyet’in zayıf ve eksik yönleri” olmuştu?

9. Araştırmalarında,- emperyalist devletlerce bölgede Sünnilere alternatif olarak olan desteklenen- “Şiilik”, -Ergenekonun da merak duyduğu ve insan öldürmenin günah olarak kabul edilmediği inanç sistemi olup bu sebeple terör örgütüne insan kaynağı olarak tasarlanan- “Yezidilik”e ve hakkında kitap kaleme aldığı -aşırı sol terör örgütleri için potansiyel olarak birilerinin ağzını sulandıran- “Ali’siz Alevilik”e karşı niçin özel ilgi duyuyordu? Bunun bölgede tasarlanan bazı projelerle ilgisi olabilir miydi?

10. Faik Bulut verdiği ropörtajda “Siyasal İslam denilen Hamas, aslında FKÖ’ye karşı İsrail’in ortaya çıkarttığı bir örgüttür. Arafat’a alternatif olarak dincilere, siyasal islamcılara, yani Müslüman Kardeşler geleneğine göz yuman İsrail’dir” derken, İsrail lehine kara propaganda yapmış olmuyor muydu?

11. Bu bilgilerle alakalı olarak Faik Bulut itiraz ederse, yorumcu “Şaşkın” acaba bazı belgeleri deşifre eder miydi?

 

Kaynak : Aktifhaber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.