1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. GTP İl Başkanından sert açıklama
GTP İl Başkanından sert açıklama

GTP İl Başkanından sert açıklama

Güçlü Türkiye Partisi (GTP) Kars İl Başkanı Dündar Gültekin, Kars’ta bir yerel gazetede yayımlanan “Bekleviç Yanacak” başlıklı haber ve MHP Kars İl Başkanlığınca yapılan basın açıklaması üzerine bir açıklama yaptı.

A+A-

GTP Kars İl Başkanı Dündar Gültekin, “Öncelikle şunun bilinmesinde yarar var. Sayın genel başkanımızın posterinin ve parti flamasının yakılması girişimi provakatif bir siyasi ucuzculuktur. Sayın genel başkanımızın, ekonomik açıdan bölgesel içe kapalılığın aşılması, tarihsel sorun alanlarının ulusal deneyimlerimizle çözülebilirliğinin olanaklılığı yönündeki saptamasını, anlama yetisinden yoksun bir anlayıştır. Bu anlayış, çözüm yerine sorun derinleştiren anlayışı ile bölgesel sorunları oya tahvil etme siyasi kolaycılığı ile sorunu hamasi söylemlerle marjinalleştirerek kime ve hangi sürece katkı sunduklarını acaba bilmekte midirler? Yine aynı kişiler, insanların ticaretle uğraştığı yerlerin sulh ve barış alanları olarak geliştiğini bilecek kadar gözlem sahibi midirler? Savaşların; savaşan her ulus için kan ve gözyaşı olduğunu bilirler mi? Ve yine bilirler mi ki savaşlar olağanüstü durumlardır ve muhasebesi tutulamaz kadar vahimdirler.” dedi.

 

Gültekin daha sonra şunları söyledi:

“2. cihan harbinde 7milyon Slavın Nazi Almanyasınca öldürüldüğü bir dönemde bugün en büyük ekonomik hacmin Almanya ve Rusya arasına olduğundan bu arkadaşların kaçı haberdardır? Malazgirt Savaşını Türklerle Ermenilerin beraber kazandığını, İstanbul’un alınmasında Ermeni yurttaşlarımızın yaptığı kahramanlıklardan, Çanakkale’de Mustafa Kemal’in yanında savaşan Ermeni askerlerin adlarını bu arkadaşların kaçı bilmektedir? Bugün kullandığımız alfabenin Ermeni dil bilgini Agop Martayan tarafından hazırlandığını acaba kaçı bilir? Yine bilirler mi ki merhum Alparslan Türkeş’in Ermenistan eski Devlet Başkanı Petrosyan’la buluştuğunu, ulusal mutabakatın tesisi ile birlikte, Ermenistan ile diplomatik ilişkilerin kurulabileceğini savunduğunu? Yine 1915’te ölenlerin anısına Türk-Ermeni sınırına bir anıt dikilerek, Ermenistan’a bakan yüzüne Türkçe, Türkiye’ye bakan yüzüne Ermenice; “verdiğimiz acılardan dolayı üzgünüz” diye yazılmasını bile düşündüğünü acaba bunların kaçı bilir? Bu saptamadan bugünün milliyetçilerinin çıkaracakları bir ders yok mudur acaba?”

 

Gültekin, ayrıca, “Sayın genel başkanımızın konuya ilişkin saptamalarının özü, Kars ekonomisi ve ulusal çıkarlarımız doğrultusunda konunun barışçıl çözümüne iki taraflı katkı arayışıdır. Konuyu Ermeni hayranlığı şeklinde manipüle etmek ne yerel Kars kültürüne nede ulusal kültürümüzde tanımı olmayan bir ham ervahlık ve talihsizlik örneğidir. Şu iyi bilinmelidir: Güçlü Türkiye Partisi, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinin tesisini, güçlü bir demokratik özgürlük alanı yaratılması yönünde çalışan, ülkemizin, küresel bir ekonomik güç olması için siyaset üreten partidir. GTP, bilimden yana ve inanç değerlerine saygılı, bölgemizi bir barış adası olarak tesis edecek donanımlı gençlerden kurulu,cumhuriyet ve üniter birliği, farklılıkların toplumsal zenginliğimiz olduğunu savlayan, cumhuriyet değerlerine bağlılığını kimseye test ettirmeyecek bir siyasal partidir. Ne inanç değerlerimizde, nede toplumsal geleneğimizde asla ifade bulmayan “yakmayı” bir siyasal eylem dili olarak kullananların aziz Kars halkından da gereken yanıtı alacağına olan içten inancımla saygılar sunarım.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum