1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Digor Beş Kiliseler Yıkılıyor...
Digor Beş Kiliseler Yıkılıyor...

Digor Beş Kiliseler Yıkılıyor...

Kars'ın Digor İlçesi'nde bulunan "Beş Kiliseler" bakımsızlık ve ilgisizlikten dolayı yıkılıyor.

A+A-

Ani Antik Kentin yaklaşık 25 kilometre güney batısında ve Digor ilçe merkezine 5 kilometre mesafede, üç kaya çıkıntısı üze-rine kurulu bulunan "Beş Kiliseler"den sadece günümüzde kalan Aziz Sarkis Kilisesi de çobanların ve define arayanların mekanı haline gelmiş.

Kars'ın sayılı turisttik alanlarından biri olan ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği kilise kısa süre içerisinde önlem alınmaz ise diğer 4 kilise gibi yıkılarak tarihin karanlıklarına gömülecek.

İçerisi hayvan barınağı haline gelmiş kilisenin duvarları yıkılmış, taşları sökülerek vatandaşlar tarafından götürülmüş ve götürülmeye devam ediliyor. Hiçbir güvenlik önlemi alınmayan Beş Kiliseler adeta kaderine terk edilmiş.

"BEŞ KİLİSELER" HAKKINDA :

Digor'da bulunan Beş Kiliseler, toplamda, hepsi kubbeli ve özenle kesme taştan yapılmış beş kilisesi varmış. Bunlar: Aziz Karapet, Meryem Ana (Surp Astvatsatzin), Aziz Stefanos, Aziz Krikor ve Aziz Sarkis Kiliseleri imiş.Günü-müzde sadece Aziz Sarkis Kilisesi kalmıştır.

Kiliselerin, manastırın kuruluşuna ve yahut kiliselerin inşasına ilişkin tarih ve şeraite ışık tutacak yazıtları yoktur. Manastır, 13'üncü yüzyıl Moğol istilasından sonra terk edilmiştir.

1878'de, Kars bölgesinin Rus yönetimine geçmesiyle Beş Kilise, Ermeni Kilisesi'ne devredilmiştir. Binalar onarılmış, manastır yeniden ibadete açılmıştır. Keşiş ve hacılar için konaklama imkanı düzenlenmiştir. Bunlar, en büyük çıkıntının kenarına, aşağıdaki vadinin içindeki nehrin yanına ve de Aziz Sarkis Kilisesi'nin kuzeybatısına inşa edilmiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.